اصول و نکات مهم طراحی فضای سبز با آلاچیق

طراحی فضای سبز با آلاچیق

یکی از بهترین الگوهای طراحی فضای سبز یا محوطه سازی ویلا،باغ و غیره، طراحی فضای سبز با آلاچیق است. زمانی که تصمیم می گیرید فضای سبزی با کاربری ایجاد کنید، باید به جز کاشت بذر و نهال، به فکر جایگیری برخی تجهیزات دیگر چون آلاچیق، استخر و غیره باشید. در نهایت طراحی نقشه چنین فضای سبزی، با در نظر گرفتن امکانات رفاهی پیش می رود. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق تر و نزدیک تر به این موضوع داشته باشیم.

در بدو امر لازم به ذکر است که طراحی چنین فضایی، نیازمند وسعت قابل توجهی است و نمی توانیم در یک فضای محدود، انتظار ترکیب گل و گیاهان با آلاچیق را داشته باشیم. در صورتی که مساحت فضای پیشنهادی به اندازه کافی باشد، می توان برای گام های بعدی برنامه ریزی کرد.

نکات طراحی فضای سبز با آلاچیق 

طراحی فضای سبز با آلاچیق نیازمند رعایت یک سری الگوهای خاص است که این سبک از طراحی فضای سبز را با سایر مدل ها متمایز می سازد. در صورتی که بخواهید یک یا چند آلاچیق در فضای سبز خود به کار بگیرید، باید در همان زمان طراحی ابتدایی و روی کاغذ، مکان آن ها را مشخص کنید. بدیهی است که مایل هستیم تا در جای آلاچیق ها، سایه بیشتری داشته باشیم و این جایگیری درخت ها را تا حدودی تعیین می کند. همین طور در چمن کاری فضای سبز شما، باید مسیر پیاده روی صحیحی از ورودی تا تک تک آلاچیق ها وجود داشته باشد.

در شکل اجرای فضای سبز با جایگیری یک یا چند آلاچیق، باید فضا را طوری تقسیم بندی کرد که از یک قاعده و نظم برخوردار باشد. برخی از طراحان فضای سبز، به قاعده رندومایز در جایگیری آلاچیق ها معتقد بوده و از به کار گیری الگوی تکراری اجتناب می کنند. در این صورت ممکن است دو آلاچیق بسیار نزدیک به هم بوده و آلاچیق یا آلاچیق های دیگر در فاصله معنی داری قرار گرفته باشند.

در شرایطی دیگر شاید مایل به جای دادن یک نظم و ترتیب خاص بوده و آلاچیق ها را در فاصله یکسان از هم قرار دهیم. به این صورت کاشت گل و گیاهان دیگر نیز تابع همان نظم خواهد بود. به طور مثال یک بوته مشترک در مقابل تمام آلاچیق ها دیده شده و در صورتی که نیاز به استفاده از حوضچه یا فواره باشد، این حوضچه و فواره در مرکز مشترک تمام آن ها قرار خواهد داشت.

از آن جایی که در یک فضای سبز به همراه آلاچیق، در انتظار حضور چند ساعته افراد هستیم، لحاظ کردن امکانات دیگر چون سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، باربکیو و … نیز می تواند حائز اهمیت باشد.

در نهایت می توان گفت که در چنین سبک از طراحی، تمامی المان ها و فاکتورهای رفت و آمد افراد در نظر گرفته می شود و نمی توان فضای سبز را تنها به شکل کارت پستالی، طراحی کرد. معمولا در این گونه فضاها، از گل و گیاهان با ماندگاری بالاتر و مقاومت بیشتر استفاده می شود، در غیر این صورت ترددهای پی در پی، در زمانی بسیار زود، زیبایی و جلوه فضا را از بین خواهد برد.

سخن پایانی

شما برای طراحی فضای سبز با آلاچیق چه ایده هایی در نظر دارید و چطور چنین فضایی را در ذهن خود می چینید؟ ایده هایتان را در بخش نظریات با ما و سایر دنبال کنندگان وبلاگ در میان بگذارید.

باغ ایرانی

اگر به دنبال تیمی حرفه ای جهت طراحی فضای سبز با آلاچیق هستید؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص طراحی آلاچیق استفاده نمایید.

شماره تماس : 09124682490

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *