طراحی فضای سبز تالار

طراحی فضای سبز تالار

برای طراحی فضای سبز تالار باید به اصول و قواعدی پایبند باشید که تا حدودی با اجرای سایر طراحی های فضای سبز و اجرای آن ها متفاوت است. در صورتی که بخواهید طراحی فضای سبز و اجرای آن در یک تالار، به درستی و با موفقیت صورت بگیرد، آن چه در زیر آورده ایم را دنبال نمایید:

جهت طراحی فضای سبز تالار، توجه به نکات زیر ضرورت دارد.

اندازه گیری فضای محوطه تالار

مانند هر طراحی فضای سبز دیگری، برای طراحی فضای سبز تالار نیز باید ابتدا به مرحله اندازه گیری وارد شوید. این به شما کمک می کند تا متریک مناسبی از محوطه در اختیار خود به دست آورده و به همان تناسب برای جای گذاری گل و گیاهان، مسیر پیاده روی و عبور میهمانان و عروس و داماد و غیره و سایر موارد، به شکل اصولی تصمیم گیری کنید. توجه داشته باشید که بدون این اندازه گیری و نقشه برداری اولیه، قادر به اجرای سایر گام های طراحی فضای سبز تالار نخواهید بود. این به شما اجازه می دهد که به خوبی از پتانسیل های موجود استفاده کرده و بتوانید فضای موجود را با بالاترین بهره وری به چیزی باشکوه و رویایی تبدیل سازید. به واقع در شرایطی که یک محوطه تالار کوچک در اختیار داشته باشید نیز موضوع به همان اندازه و شاید حتی بیشتر اهمیت دارد. به همین شکل زمانی که یک محوطه بزرگ در تالار در اختیار دارید، باید به درستی بدانید که جای گذاری هر جزئی به چه شکلی باشد تا بهترین بهره برداری از فضا را داشته و بالاترین سطح پتانسیل های فضا را به کار ببندید. به این نکته توجه داشته باشید که با یک مدیریت اشتباه، می توانید بخش زیادی از فضای تحت اختیار خود را از دست داده و به واقع به شکلی طراحی و اجرای فضای سبز را انجام دهید که بهره وری از پتانسیل های فضا به حد کافی مورد استفاده قرار نگیرد. از این جهت توصیه می کنیم که حتما پیش از شروع به طراحی فضای سبز تالار با کمک گیری از مشاور و متخصص این حوزه، اندازه گیری تخصصی را انجام داده و نقشه برداری دقیق از فضای محوطه تالار، نسبت به انجام سایر مراحل اقدام نمایید.

انتخاب گل و گیاهان تزیینی در طراحی فضای سبز تالار

در محوطه سازی تالار، باید به فکر انتخاب گل و گیاهان تزیینی باشید. این چیزی است که به شما کمک می کند تا از یک محوطه بایر و کسالت آور، فضایی رویایی و فوق العاده تاثیرگذار بسازید. در این مرحله باید به فکر انتخاب گل و گیاهانی باشید که در عین زیبایی، شرایط نگهداری قابل قبولی داشته باشند و از طول عمر مناسبی نیز برخوردار باشند. این چیزی است که به شما کمک می کند تا پس از هزینه های اولیه، سطح ماندگاری فضای سبز طراحی و اجرا شده را بالا نگاه داشته و بتوانید در طول زمان، بهره برداری مناسبی از آن ها داشته باشید. از این روی، توصیه می کنیم که برای انتخاب گل و گیاهان تزیینی، حتما با مشاور این حوزه مشورت و گفتگو داشته و از این طریق انتخاب های دستی در زمینه گل و گیاهان تزیینی داشته باشید. به این ترتیب می توانید با پرداخت هزینه منطقی، گل و گیاهانی انتخاب کنید که در عین جلوه بخشیدن به فضای محوطه تالار، ماندگاری مناسبی نیز داشته باشند. به این موضوع توجه کنید که اگر انتخاب شما در این مرحله به اشتباه صورت بگیرد، هزینه و زحماتی که در مرحله طراحی و اجرا صرف کرده اید، ظرف مدت کوتاهی به هدر رفته و قادر به استفاده طولانی مدت یا حداقل در مدت زمانی معنی دار و مناسب از آن ها نخواهید بود. این اشتباهی است که غالبا افراد در تصمیم گیری های خودمحور در زمینه طراحی فضای سبز انجام می دهند و باعث می شود که در مدت زمانی کوتاه و باورنکردنی حاصل زحمات و هزینه هایی که در این مسیر صرف کرده اند، از بین رفته و بازسازی دوباره و احیای مجدد فضای سبز طراحی و اجرا شده برای آن ها سنگین باشد.

جایگذاری گل و گیاهان تزیینی

پس از انتخاب گل و گیاهان تزیینی، نوبت به جای گذاری آن ها می رسد. شما باید فرمول و ترکیب بندی درستی برای جای گذاری گل و گیاهان تزیینی داشته باشید. این به مسیر رفت و آمدی که در نظر گرفته اید و سایر اجزای محوطه از جمله آلاچیق ها و غیره بستگی خواهد داشت. به واقع اگر تمامی اجزا را در کنار یکدیگر در نقشه طراحی فضای سبز تالار قرار ندهید، نمی توانید نتیجه گیری درستی از جای قرار گیری اجزای مختلف داشته و در نهایت پروژه شما با موفقیت کامل روبرو نخواهد بود. توصیه می کنیم که حتما در این زمینه ابتدا، کلیه اجزای مورد نظر خود اعم از گروه گل و گیاهان، نهال ها و درخت ها و غیره و همین طور سایر تجهیزات زیبایی و رفاهی را روی کاغذ آورده و سپس به جای گذاری هر یک از آن ها در نقشه محوطه فضای سبز تالار، بپردازید. به این ترتیب شما فرصت آن را پیدا می کنید که هر یک از اجزا را در جای صحیح قرار داده و در نهایت از تمام فضای تحت اختیار خود نیز نهایت بهره را ببرید.

طراحی فضای سبز تالار

استفاده از سایر فاکتورهای زیباسازی در طراحی فضای سبز تالار

سایر فاکتورهای زیباسازی در محوطه تالار، به مواردی چون نیمکت، بلوک چینی، آلاچیق، آب نما، فواره، استخر، حوضچه و غیره بازمی گردد. اگر این یک تالار عروسی باشد، شما احتمالا به یک مسیر تونلی گل احتیاج خواهید داشت که بتواند برای فیلم برداری و عکس برداری عروسی نیز موثر واقع شود. از این جهت توصیه می کنیم که حتما در طراحی فضای سبز تالار، به فکر دیگر فاکتورهای زیباسازی به جز کاشت گل و گیاهان نیز باشید. این به شما کمک می کند که نوعی منحصر به فرد سازی نیز در فضای سبز تالار خود داشته باشید و چیزی که خلق می کنید شبیه به هیچ فضای سبز تالار دیگری نباشد. به واقع در فضای سبز تالارها نیز به دنبال چنین چیزی هستیم و این چیزی است که مشتری ها را به خود جلب می کند.

همان طور که در بخش بالا گفتیم، در مورد فاکتورهای زیباسازی محوطه فضای سبز تالار نیز به جای گذاری قبلی نیاز داریم و نمی توان این فاکتورها را بدون قرار دادن قبلی در نقشه محوطه، جای گذاری کرد که در این صورت با یک ترکیب بندی ناقص و خارج از اصول و قواعد روبرو خواهیم بود که در نهایت چیز جالبی از کار درنخواهد آمد.

نورپردازی ویژه محوطه باغ تالار

نورپردازی ویژه محوطه باغ تالار از  مهم ترین گام هایی است که در این مسیر برمی دارید و حتما باید بودجه مشخص و قابل توجهی برای این بخش در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که هر آن چه در زمینه طراحی فضای سبز تالار انجام می دهید، بدون به کار گیری یک نورپردازی ویژه و حرفه ای، به هیچ وجه کارآمد نخواهد بود و کلیه هزینه ها و زحمات شما در این مرحله، با یک نورپردازی ضعیف و اشتباه، بر فنا خواهد رفت. بنابراین توصیه می کنیم که برای نورپردازی ویژه محوطه باغ تالار، حتما از تیم های کارشناس کمک بگیرید و طوری برنامه ریزی کنید که تمامی فضای محوطه تالار به خوبی تحت نورپردازی قرار بگیرد.

سخن پایانی

طراحی فضای سبز تالار باید به شکل اصولی و سازگار با شرایط  برگزاری جشن و میهمانی انجام پذیرد. شما چه تجربه ای در این زمینه دارید و چطور برای طراحی فضای سبز تالار برنامه ریزی می کنید؟ پیشنهادات خود در این زمینه را با ما و دیگر خوانندگان وبلاگ در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *