طراحی ویلا می تواند با الگوبرداری از سبک های طراحی قبلی انجام شده یا با تزریق حس خلاقیت و ابتکار، به شکلی کاملا متفاوت پیاده سازی شود. چیزی که باعث می شود تا بتوان طراحی یک ویلا را به صورتی کاملا شخصی سازی شده به انجام رساند، استفاده از تمامی ابزار چیدمان و تکمیل محوطه ویلا است. به این شکل تیم طراحی و اجرا، این فرصت را خواهند داشت تا از تمام پتانسیل های موجود استفاده کرده و فضایی خاص و متفاوت به وجود بیاورند.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم چطور می توان بهترین طراحی ویلا را رقم زد.

اصول طراحی ویلا و خلاقیت های خاص آن

برای طراحی ویلا باید تمام محوطه را به شکلی کامل و جامع روی نقشه بیاورید تا احاطه کامل به تمامی قسمت های آن داشته باشید. این چیزی است که باعث می شود تا به راحتی بخش های مختلف را در نظر گرفته و برای قرارگیری ساختمان ویلا، بهترین موقعیت جغرافیایی را در نظر بگیرید.

با جایگیری ساختمان ویلا در موقعیت خود، می توانید به راحتی چیدمان محوطه ویلا از جایگیری المان هایی چون آلاچیق، استخر، باربکیو، زمین بازی کودکان شامل تاب، سرسره و … را در نظر گرفته و برای کاشت گل و گیاهان مختلف نیز برنامه ریزی کنید.

توجه داشته باشید که ذات محوطه سازی ویلا و طراحی محوطه آن باید با استفاده از سرسبزی و گل و گیاهان مختلف همراه باشد. اگر محوطه تحت اختیار شما و مساحت آن اجازه می دهد، ایده آل خواهد بود که از یک سری درختان میوه یا درختان همیشه سبز در محوطه ویلا استفاده کرده و فضای آن را به مراتب جذاب تر و دوست داشتنی تر نمایید. در غیر این صورت می توانید از نهال ها و درخت های کوچک تر استفاده کرده و بخش بزرگتری را به کاشت بوته ها، شمشاد، چمن کاری و مانند آن ها اختصاص دهید. به هر ترتیب چیزی که در فضای محوطه ویلایی می خواهیم، یک سرسبزی کامل و احساس قرار گرفتن در محیطی متفاوت از فضاهای شهری است.

با این توصیفات به هیچ وجه نباید فضای محوطه ویلا را به دلیل ایجاد استخر، آلاچیق و مانند آن ها، قربانی حذف سرسبزی و کاشت گل و گیاهان کنید. لازم است که حتما این فاکتورهای سرسبزی، درخت و گل و گیاه در محوطه ویلا وجود داشته باشد و اگر فضای کافی در اختیار شما قرار داشت، برای اضافه کردن دیگر تجهیزات چون استخر، آلاچیق، زمین بازی، باربکیو و … اقدام کنید.

به این شکل اگر لازم باشد باید از فکر ساخت استخر در محوطه ویلا بیرون آمده و به جای آن فضای سبز ویلایی را کامل سازید. در واقع طراحی فضای سبز در قلب طراحی ویلا گنجانده شده است و نمی توان این دو را به هیچ وجه از یکدیگر مجزا دانست.

یک توصیه مهم: اگر مساحت محوطه ویلایی شما به شکلی است که نمی توانید در آن یک استخر مستطیل شکل معمولی ایجاد کرده و با محدودیت هایی در این خصوص روبرو هستید، توصیه می کنیم که با استفاده از طراحی استخر مدرن، شکل انتزاعی و جدید از طراحی استخر را به کار برده و از محوطه در اختیار خود، بهترین کاربری را داشته باشید.

کلام آخر

چیزی که باعث می شود طراحی ویلا به شکلی خاص و زیبا به نظر برسد، هویت بخشی به فضای ویلا و استفاده حداکثری از عنصرهای فضای سبز است. به این شکل می توان یک ساختمان شیک و در عین حال دارای وجوه ملموس و طبیعی برپا کرده و از محوطه فضای سبز ویلا نیز حداکثر استفاده را برد. شما چه ایده هایی برای طراحی ویلا دارید و چه نکاتی را در انجام آن موثر می دانید؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران وبلاگ در میان بگذارید.