اصول طراحی شهرک ویلایی

اصول طراحی شهرک ویلایی

شهرک های ویلایی دارای قوانین و اصول ساخت مخصوص به خود هستند که باید حتما با در نظر گرفتن نوع شهرک ویلایی، این قوانین و اصول به کار گرفته شوند. مراحل ساخت شهرک ویلایی با توجه به جنگلی، ساحلی یا معمولی بودن این شهرک ها، برنامه ریزی شده و بر همان مبنا پیش می روند. بدیهی است که در خصوص هر یک از این انواع شهرک ها، نوع موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به جنگل یا دریا، تعیین کننده خواهد بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره مراحل ساخت شهرک ویلایی بدانیم.

مراحل ساخت شهرک ویلایی

برای ساخت ویلا، پیش از هر چیزی نیاز به طراحی حرفه ای و اصولی خواهیم داشت. در این طراحی اولیه باید مشاعات ویلایی به درستی در نظر گرفته شده و محوطه سازی با لحاظ این مورد، پیش برود.

مشاعات در ساخت یک شهرک ویلایی، می تواند شامل محوطه های تفریحی و سرسبز، پارکینگ و فضاهای رفت و آمد و پیاده روی باشد. در نظر داشته باشید که بسته به پتانسیل های فضا، ممکن است فضاهای مشاط به هر شکلی بسط داده شده و گسترده تر از این چیزی باشند که در اینجا مطرح کرده ایم. چنین چیزی با توجه به طراحی اولیه و وسعت فضا و تجهیزاتی که برای آن در نظر گرفته می شود، تعیین خواهد شد.

دریافت مجوز ساخت شهرک ویلایی

زمانی که تصمیم به ساخت یک شهرک ویلایی گرفته باشید، باید حتما در نخستین مراحل ساخت شهرک ویلایی، به سراغ دریافت مجوز بروید. بدون دریافت این مجوز، نمی توان مراحل ساخت و ساز را آغاز کرده و در این صورت با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

به طور معمول شهرک های ویلایی در حومه شهرها یا زمین هایی که دارای وضعیت دایر، بایر یا موات هستند، ساخته خواهند شد.

در مراحل ساخت شهرک ویلایی، موارد زیر به صورت مجزا در نظر گرفته می شوند:

 1. مساحت کل زمین
 2. مساحت در نظر گرفته شده برای ویلاها
 3. تعداد ویلاهای در نظر گرفته شده
 4. عرض گذرهای اصلی و معابر
 5. عرض گذرهای فرعی
 6. تعیین حد فاصل ویلاها با یکدیگر که از آن به نام حریم ویلاها نام می بریم.
 7. تعیین مساحت مربوط به پارکینگ هر واحد ویلایی یا پارکینگ عمومی کلی
 8. تعیین سیستم فاضلاب
 9. تعیین آب راه ها
 10. تعیین موقعیت قرارگیری پست برق
 11. تعیین موقعیت قرارگیری پست گاز و آب

ساخت ورودی شهرک ویلایی

قطعا شهرک های ویلایی دارای یک ورودی مجزا هستند و باید در این خصوص طراحی و برنامه ریزی درستی صورت بگیرد تا ضمن آن که ورودی دسترسی مناسبی نسبت به واحدهای ویلایی مختلف داشته باشد، زیبایی و جلوه لازم نیز در خصوص آن در نظر گرفته شده باشد.

به یاد داشته باشید که ورودی شهرک های ویلایی، نه تنها یک معبر ورودی بوده، بلکه به عنوان دروازه اصلی امنیت شهرک به کار می روند. به طور معمول نگهبانی شهرک در چنین موقعیتی قرار گرفته و از همان نقطه حریم امن شهرک تعریف خواهد شد.

نکته: لازم است که واحد استقرار و اقامت نگهبان شهرک در نزدیکی همان ورودی شهرک ویلایی قرار داشته باشد تا برای رفت و آمد و تسلط بر ورودی شهرک، آسایش کافی فراهم شود.

هزینه ساخت شهرک های ویلایی

هزینه ساخت شهرک های ویلایی، با در نظر گرفتن موارد مختلفی تعیین خواهد شد که از جمله آن ها، باید به این فاکتورها اشاره کرد:

 1. مساحت کل زمین
 2. تعداد ویلاها
 3. محوطه سازی
 4. تجهیزات داخل ویلا و تعبیه شده در مشاعات
 5. گل کاری و درختکاری
 6. سبک طراحی ویلاها
 7. و …

امنیت شهرک ویلایی

امنیت شهرک ویلایی نمی تواند منحصرا به یک نگهبان محدود شود و در این دوره استفاده از دزدگیر، دوربین های مداربسته و … نیز توصیه می شود که می توان به واسطه آن ها، سطح امنیت ویلاهای مستقر در شهرک های ویلایی را به مراتب افزایش داد.

سخن پایانی

طراحی شهرک های ویلایی به مراتب پیچیده تر از چیزی است که برای طراحی یک ویلای تک خواهیم داشت. از این روی اهمیت زیادی دارد که برای انجام مراحل ساخت شهرک ویلایی، حتما این کار را به دست تیم های حرفه ای که سابقه شهرک سازی را داشته و پروژه های موفقی در این زمینه را پشت سر گذاشته باشند، بسپارید.

برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *