1. گیردینو
  2. مقالات
  3. طراحی ویلا دوبلکس
طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس

اگر تصمیم به طراحی ویلا دوبلکس دارید، لازم است که پیش از هر اقدامی با یک تیم تخصصی و پیمانکار ساخت ویلا مشاوره داشته و ملزومات طراحی و ساخت یک ویلای دوبلکس را به خوبی در نظر بگیرید.

برای طراحی ویلا دوبلکس و ساخت آن، پیچیدگی بیشتری در مقایسه با طراحی و ساخت ویلا فلت داریم و باید به همان اندازه و بیشتر در خصوص آن تخصص و دقت عمل به خرج داده شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع جدی تر بپردازیم.

جزئیات طراحی ویلا دوبلکس

همان طور که می دانید در طراحی ویلا ، پیش از هر چیزی نیاز به تقسیم بندی اجزای ساختمانی خواهیم داشت. در حالت استاندارد کلی اتاق خواب ها در طبقه دوم یک عمارت دوبلکس قرار گرفته و آشپزخانه و هال در طبقه اول یا همان همکف جای می گیرند.

به همین تناسب انتظار داریم که تمام اتاق خواب های طبقه بالا نیز مستر طراحی شوند تا ساکنین هر اتاق خواب برای مراجعه به سرویس بهداشتی نیازی نداشته باشند که از طبقه بالا به طبقه پایین بیایند.

به همین شکل در طبقه اول یا همکف هم باید سرویس بهداشتی جداگانه تعبیه شده باشد.

در معماری سنتی یک الگو برای ردیف پلکان بناهای دوبلکس داشتیم که به صورت دوار از دو سو به سمت بالا (طبقه بالا) کشیده می شد.

این در حالی است که با حرکت معماری به سمت سبک معماری مدرن، تمایز قابل توجهی را در این حوزه شاهد هستیم.

با این حساب در صورت تمایل مشتری، می توان ترکیبی کاملا متفاوت برای ردیف پلکان در نظر گرفت. این در واقع یکی از المان ها و مولفه هایی است که کمک می کند تا عمارت ویلایی به مراتب جذاب تر شده و طرحی منحصر به فرد داشته باشد. از این روی در صورتی که بخواهید عمارت ویلایی شما کاملا متفاوت و نوآورانه به چشم آید، لازم است که از طراحی داخلی متفاوتی برای آن در نظر بگیرید.

مدرن سازی نمای ویلای دوبلکس و همین طور ساختارسازی آن، باید به ترتیبی باشد که بتوان بهترین بهره برداری از فضای موجود را داشت.

در نظر داشته باشید که اصول طراحی ویلا دوبلکس، یک سری استانداردهای ثابت هستند که باید در هر ساختاری رعایت شده و لحاظ گردند. به هر ترتیب نیاز داریم که طراحی یک ویلای دوبلکس، کاملا آرامش بخش باشد و بتواند فضایی آرام و نشاط آور را فراهم سازد.

بهترین مکان برای طراحی ویلا دوبلکس

بهترین مکان برای طراحی ویلا دوبلکس، بخش شمالی زمین است. در واقع زمانی که شما یک زمین مربعی یا مستطیلی در اختیار دارید، لازم است که در صورت امکان ویلا را در بخش شمالی زمین ساخته و در طراحی این نکته را مورد توجه قرار دهید. به این شکل صرفه جویی در انرژی و نور به حداکثر رسیده و می توان بهره برداری به مراتب بهتری در این حوزه داشت.

با لحاظ این موضوع که خورشید از شرق طلوع کرده و در غرب نیز غروب می کند، باید طراحی ویلا دوبلکس مطابق با آن صورت بگیرد. به این صورت در شرایطی که جهت ساختمان مطابق با این موضوع لحاظ شده باشد، می توان در دریافت نور و صرفه جویی در انرژی بهینه سازی کرد.

استفاده از سایبان روی پنجره های نیز در بخش شمالی و جنوبی ویلا، حائز اهمیت است. به این شکل می توان دریافت نور را کنترل کرده و در شرایط بهینه ای قرار داد.

مزایای طراحی ویلا دوبلکس

از جمله مزایای طراحی ویلا دوبلکس، می توان به وجود فضاهای دلخواه و بزرگ اشاره کرد. به این ترتیب شما دست بازتری برای استفاده از فضا خواهید داشت. سالن اصلی عمارت ویلایی به عنوان مرکز ساختمان در نظر گرفته می شود و در طراحی و ساخت ویلا مرکزیت دارد.

در صورتی که مساحت عمارت اجازه دهد، می توانید به جای یک سالن اصلی از ۲ سالن یا بیشتر استفاده کنید. همین طور جای قرار گرفتن اتاق ها، نیز بستگی به مساحت ویلا متفاوت بوده و ممکن است کاملا هم جوار یا مجزا از هم باشند.

موقعیت قرارگیری آشپزخانه ویلا در جایی که دسترسی از آن از طریق تمام مسیرها فراهم باشد، یکی از مزایای اصلی عمارت های ویلایی دوبلکس است که کمک می کند تا کاربری ساختمان ویلا به مراتب افزایش یابد.

کلام آخر

شما چه نظری در خصوص طراحی ویلا دوبلکس دارید؟ برای آن که بتوان به بهترین شکل از یک مساحت ساختمانی بهره برداری کرد، دوبلکس سازی آن به عنوان بهترین و کارآمدترین گزینه مطرح می شود. شما چه گزینه های جایگزین دیگری را در این خصوص تجربه کرده و پیشنهاد می کنید؟

5/5 - (1 امتیاز)
فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.