گیاهان مناسب طراحی فضای سبز

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز

انتخاب گیاهان و درختان مناسب جهت طراحی و اجرای فضای سبز پروسه ی مهمی از کار است. آشنایی با انواع گیاهان و شرایط اقلیمی مناسب برای رشد و پرورش آن ها بسیار کمک کننده خواهد بود. در طراحی فضای سبز، المان های مختلفی به کار برده می شود؛ اما گیاهان و درختان از اجزای مهمی هستند که باید با دقت و وسواس بیشتری گزینش شوند. هنگام تصمیم گیری برای استفاده از گیاهان و درختان در طراحی چشم انداز باید به نکاتی فراتر از جذابیت آن ها توجه کنید؛ آب و هوای منطقه و میزان زمانی که می خواهید برای نگهداری آن ها صرف کنید، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

سوالاتی که پاسخ به آن ها می تواند راهنمایی خوبی برای انتخاب گیاهان مناسب طراحی فضای سبز باشد؛ آیا به دنبال طراحی منظره ای رنگارنگ و معطر هستید که پرندگان و پروانه ها را به خود جذب کند ؟  آیا اضافه کردن سایه به چشم انداز از اهدافیست که دنبال می کنید؟

نکاتی در خصوص انتخاب گیاهان مناسب طراحی فضای سبز

 • توجه به عوامل موثر بر رشد و نمو گیاهان نظیر میزان نورخورشید، بارندگی، میانگین دمای تابستان و زمستان، طول فصل رشد
 • در نظر گرفتن فاکتورهایی که برای انتخاب گیاهان در اطراف استخر اهمیت دارد
 • نحوه طراحی و کاشت بوته ها برای اضافه کردن بافت و رنگ به چشم انداز
 • توجه به این نکته که کاشت گیاهان و درختانی نظیر انگور که میوه یا برگ خوراکی تولید می کنند، لذت بردن از فضای سبز طراحی شده را چندین برابر خواهد کرد.
 • فکرکردن برای انتخاب گیاهانی که در اطراف پاسیو، تراس یا عرشه کاشت می شود.
 • استفاده از گیاهانی با مقاومت بالا جهت پوشش زمین نظیر کاکتوس ها، مکنده ها، مریم گلی پاییز، یوسکا قرمز
 • انتخاب گیاهان مکنده در همه ی اشکال و اندازه برای اضافه کردن درام به باغ شما

طراحان فضای سبز اغلب بر اساس تحقیقات و تجربه ای که در حوزه ی محوطه سازی دارند، منبع خوبی برای دریافت راهنمایی جهت انتخاب گیاهان مناسب طراحی فضای سبز هستند. این افراد معمولا در نقاط مختلف و شرایط آب و هوایی متفاوت، نحوه رشد و پایداری انواع درختان و گیاهان را بررسی کرده اند. با ما همراه شوید که اگر در آینده در جایگاه مشتری یا طراح فضای سبز قرار گرفتید، اطلاعات کاملی در خصوص انواع گیاهان داشته و انتخابی عاقلانه در این خصوص انجام دهید.

جهت انجام مشاوره در خصوص طراحی و اجرای فضای سبز با طراحان باغ ایرانی در تماس باشید. 

معرفی گیاهان مناسب در طراحی فضای سبز

یکی از نکاتی که باید جهت تهیه ی گیاهان فضای سبز طراحی شده، مدنظر قرار گیرد، میزان مقاومت و پایداری درخت یا گیاه است. مشتریان توقع دارند، هزینه ی که بابت طراحی فضای سبز ویلا یا باغ می کنند تا چند سال از یک فضای سبز دلنشین و ناب تا چندین سال بهره مند گردند. در اینجا به معرفی چندین نمونه از گیاهان و درختان پایدار خواهیم پرداخت.

 • شیشه شور

این گیاهان تا زمانی که آب کافی دریافت کنند، در آفتاب کامل یا سایه عمیق رشد می کنند بنابراین دغدغه ی کاشت آن در محل مناسب را نخواهید داشت. این گیاهان عاری از هر گونه بیماری هستند و به ندرت نیازمند هرس کردن می باشند.

گیاه شیشه شور تا اواخر بهار و تابستان دارای شکوفه های سفید، قرمز هستند که توجه پرندگان را به خود جلب می کنند و در فضل پاییز سرسبزی و طراوات خود را حفظ خواهند کرد.

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز
 • زرشک ( گیاه باربری )

این بوته های همیشه سبز را در محوطه سازی شهری یا خصوصی بسیار دیده اید. این گیاه با انواع خاک سازگاری دارد. گیاه باربری برای کاشت پایه و پرچین بسیار ایده آل است. نیازمند هرس منظم نیست و نگهداری از آن خیلی سخت نیست.

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز
 • بوته ی ارس

این گیاهان از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در مناطق شیب دار، پستی و بلندی رشد می کنند. بوته ی ارس پایداری خوبی در مقابل کم آبی و خشکی دارند. اغلب برای پوشش پستی و بلندی ها در طراحی فضای سبز گزینش می شوند.

 

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز
 • خر زهره

گیاه خرزهره را بیشتر در بلوارها و فضای سبز شهری مشاهده می کنید. از این گیاه می توان برای محوطه سازی فضای سبز ویلا نیز استفاده کرد. این گیاه گلدار و معطر، در شرایط سخت از مقاومت بالایی برخوردار است.

 • برجینیا یا برژینیا

گیاه برژینیا در هر شرایطی، آفتابی و سایه دار، دارای برگ های سبز است. اگر خواستار جلوه گری شکوفه های صورتی و سرخ این گیاه در فصل بهارهستید، آن را در قسمتی از منظره با آفتاب کامل بکارید. برگ های تیره و گسترده این گیاه، زیبایی و شکوه را به محوطه شما می بخشد.

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز
 • گیاه بودلیا ( دم موشی )

این گیاه مقاوم در برابر کم آبی و خشکسالی است. این گیاه در فصل تابستان دارای گل های بنفش است. این گیاه برای کسانی که خواستار طراحی باغ گل دار هستند، مناسب می باشد.

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز

برای طراحی فضای سبز ویلا یا باغ خود از حرفه ای های این حوزه کمک بگیرید. با یک تماس با متخصصان طراحی فضای سبز این چالش با موفقیت طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *