اصول طراحی فضای سبز ویلا

اصول طراحی فضای سبز ویلا

اصول طراحی فضای سبز ویلا را باید در اجرای فضای سبز ویلا یا باغچه پیاده سازی کرد تا به سبب آن بتوان فضای سبزی ماندگار و مطابق مد روز ایجاد کرده و برای چند سال پیاپی از تماشا و استفاده از آن، لذت برد. اصول طراحی فضای سبز ویلا، منطبق بر نیازهای مشتری و پس از آن پتانسیل های موجود، سازگار شده و از یک ویلا به ویلای دیگر، منعطف خواهد بود.

به طور کلی در طراحی فضای سبز شهری، ویلایی و غیره، نوعی انعطاف در الگوبرداری و پیاده سازی طرح را شاهد هستیم که نمی توان بدون در نظر گرفتن این انعطاف در فضاهای مختلف، اجرای درستی داشت.

اگر به شناخت اصول طراحی فضای سبز ویلا علاقه مند هستید و یا به این زودی ها قصد اجرای چنین پروژه ای در حیاط و باغ ویلای خود را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

تشریح اصول طراحی فضای سبز ویلا

اصول طراحی فضای سبز ویلا را باید در گام های اندازه گیری فضا، سنجش پتانسیل ها، دریافت نیازهای مشتری، سنجش سازگاری، ترکیب بندی، تعیین تجهیزات، پیاده سازی و اجرا و نظارت دانست.

در زیر به هر یک از این بخش ها می پردازیم:

اندازه گیری فضا از اصول طراحی فضای سبز ویلا

برای شروع طراحی فضای سبز ویلا، باید پیش از هر چیزی ببینیم که چه الگویی از فضا را در اختیار داشته و چطور می توانیم برای این فضا برنامه ریزی اجرای فضای سبز را داشته باشیم. بدیهی است که مساحت فضای در اختیار ویلایی، بر بسیاری از فاکتورهای بعدی تاثیرگذار خواهد بود. به طور نمونه یک فضای محدود، نمی تواند بستر مناسبی برای کاشت درختان تنومند و قطور بوده و اضافه کردن چنین درخت هایی به این فضا، تنها یک نقطه کور ایجاد خواهد کرد. از طرفی دیگر در یک فضای کوچک، باید قید استفاده از تجهیزاتی مانند نیمکت، تاب، حوضچه و غیره را زد و آن را بیشتر به سمت باغچه سازی هدایت کرد.

همین طور این موضوع در خصوص فضاهای وسیع تر صدق می کند و در صورتی که مساحت در اختیار، وسعت زیادی داشته باشد، باید برای اجرای فضای سبز آن، تصمیمات به مراتب متفاوتی گرفته شود.

از این روی الزاما باید پیش از شروع طراحی اولیه، اندازه گیری های دقیق و نقشه برداری از فضای مورد نظر یا حیاط ویلا گرفته شود. پس از آن می توان برای جای گذاری گیاهان، گلدان ها و غیره تصمیم گیری کرده و بهترین نقشه اجرای فضای سبز، مطابق با پتانسیل های مساحتی فضا را به دست آورد.

از طرفی دیگر، در صورتی که فضای مورد اختیار، دارای یک الگوی هندسی خاص و تعریف شده نباشد، برای طراحی فضای سبز آن نیز باید به گونه ای متفاوت عمل شده و گوشه ها یا اضلاع بیرون زده از طرح هندسی را به شکلی دیگر، طراحی کرد.

سنجش پتانسیل ها از اصول طراحی فضای سبز ویلا

سنجش پتانسیل های چیزی است که حتما باید به وسیله متخصصان این حوزه انجام پذیرد. سنجش خاک، وضعیت آبیاری، شرایط جغرافیایی، میزان تابش نور خورشید و زاویه تابش آن و …، همگی مواردی هستند که پتانسیل های محیط و فضای ویلا را نشان داده و پس از آن می توان طبق آن ها، برای اجرای فضای سبز، تصمیمات پایه ای گرفت. در حقیقت در این مرحله است که نسبت به خرید برخی بذرها و یا حذف بعضی نهال ها، تصمیم گیری می شود و بدون این سنجش اولیه، هر گونه انتخابی محتمل بر شکست پروژه بوده و ممکن است دوام گل و گیاهان خریداری شده، آن اندازه ای نباشد که از آن ها انتظار می رود. بنابراین توصیه می شود که حتما پیش از اقدام به خرید و انتخاب بذر و نهال ها، نسبت به سنجش پتانسیل های محیط به وسیله نیروی متخصص و کارآزموده این حوزه، اقدامات لازم صورت بگیرد.

اصول طراحی فضای سبز ویلا

دریافت نیازهای مشتری

اکنون می توان تریبون را به مشتری داد تا نیازهای خود و آن چه در خیال برای طراحی فضای سبز ویلا تصور کرده است، بیان کند. معمولا مشتری ها در این مرحله دارای تفکرات فانتزی هستند که برخی از آن ها قابلیت اجرا نداشته و باید انرژی زیادی برای تغییر نظر آن ها صرف شود. حتی انتخاب گیاهان از سوی مشتری، در بسیاری از مواقع مغایر با چیزی است که می توان در آن فضا پیاده سازی کرد. بارها دیده شده است که مشتری مایل به کاشت گیاهان بومی مناطق استوایی بوده و درک درستی از این که امکان کشت و پرورش و از همه مهم تر نگهداری چنین گیاهانی در موقعیت جغرافیایی وی وجود ندارد. در این شرایط متخصصان حوزه ایجاد فضای سبز، باید جایگزین های مقبول به مشتری ارائه داده و طرح او را به شکلی تغییر دهند که ضمن اجراپذیر بودن طرح، رضایت مشتری نیز از اجرا و پیاده سازی آن، تامین گردد.

سنجش سازگاری از اصول طراحی فضای سبز ویلا

در مرحله سنجش سازگاری، دو مرحله قبلی در ادغام کنار یکدیگر قرار گرفته و میزان سازگاری آن ها با هم سنجیده می شود. در صورتی که هر دوی این مراحل به وسیله کارشناس و متخصص اجرای فضای سبز، صورت گرفته باشد؛ معمولا در مرحله سنجش سازگاری با مشکلی مواجه نبوده و به راحتی همه چیز با هم جور درمی آید. اما در شرایط که کار به صورت غیرحرفه ای انجام شده باشد، می توان انتظار داشت که در این مرحله کار به مشکل خورده و نیاز به اعمال تغییراتی باشد.

ترکیب بندی

در مرحله ترکیب بندی، ترکیب قرار گرفتن گیاهان و گل ها و یا گلدان ها و درختان در محوطه سازی ویلا ، تعیین می گردد. در این مرحله انتظار داریم که تمامی گیاهان به شکلی در ترکیب کنار یکدیگر قرار بگیرند که ضمن زیباسازی و به دست آوردن جلوه مورد نظر، سازگاری کاملا منطقی و صحیح با هم داشته و یک گیاه، مانع رشد گیاه دیگر نگردد.

تعیین تجهیزات از اصول طراحی فضای سبز ویلا

پس از تعیین محل کاشت گیاهان، نوبت به تعیین تجهیزات مورد نظر برای اضافه کردن به این فضا می رسد. همان طور که گفتیم این تجهیزات در صورتی به فضای سبز ویلا اضافه می شوند، که مساحت کافی برای تعبیه آن ها وجود داشته باشد. در غیر این صورت هیچ ضرورتی به اضافه کردن تاب، فواره، حوضچه، نیمکت و غیره نخواهد بود. البته در هیچ شرایطی مجاز به حذف کردن نورپردازی محوطه فضای سبز ویلا نیستیم. به واقع نیز اضافه کردن نورپردازی و سیستم مربوط به آن، فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد و می توان در کمترین فضا و محدودترین مساحت، همچنان چراغ های بلند فانوسی یا ال ای دی های کف زمین را تعبیه کرده و نورپردازی دلخواه را به وجود آورد.

پیاده سازی و اجرا

در نهایت با مرور کردن تمامی این مراحل، نوبت به پیاده سازی و اجرای طرح فضای سبز ویلا می رسد. اگر چه مراحل قبلی با دقت و وسواس کامل پیش رفتند، اما پیاده سازی و اجرای فضای سبز، مرحله ای است که باید به درستی و با مهارت کافی اجرا شود. در واقع با رخ دادن هر گونه ناکارآمدی و غیرحرفه ای گری در این مرحله، کلیه زحماتی که در مراحل قبلی متحمل شده اید، بی فایده خواهد بود. به ویژه مراحل مربوط به کاشت، باید فارغ از شکل اجرا به وسیله بذور مرغوب انجام شده و نهال های خریداری شده، کاملا سالم و باکیفیت لازم باشند. از این جهت توصیه می شود که حتما خرید بذور و نهال ها را از تامین کننده معتبر انجام دهید که خود مجری طرح های اجرای فضای سبز بوده و از این جهت اطمینان خاطر بیشتری نسبت به محصولات ارائه شده وی، وجود داشته باشد.

نظارت و بازرسی از اصول طراحی فضای سبز ویلا

در نهایت و در آخرین گام، باید نظارت و بازرسی درستی بر آن چه اجرا شده است، صورت بگیرد. توجه داشته باشید که حتی حرفه ای ترین تیم های ایجاد فضای سبز، ممکن است در قسمت هایی کوتاهی داشته و یا خطاهای انسانی در برخی موقعیت های فضای سبز، صورت گرفته باشد. از این جهت گام نهایی به عنوان نظارت و بازرسی در این مرحله می تواند چنین خطاهایی را رصد کرده و در صورت نیاز، نسبت به برطرف سازی آن ها اقدام نماید. این آخرین مرحله ای است که تیم اجرا در فضای سبز ایجاد شده ویلایی، انجام داده و پس از آن می توانند پروژه طراحی فضای سبز ویلا را به مشتری تحویل بدهند. البته برخی نظارت های دوره ای پس از این مرحله نیز لازم است و در صورتی که صاحب ویلا مایل باشد، به صورت ادواری برقرار خواهد شد.

نتیجه گیری

در طراحی فضای سبز ویلا اگر چه با یک پروژه شخصی و احتمالا محدودتر نسبت به طراحی فضای سبز شهری روبرو هستیم، اما به سبب کمبود فضا، ظرافت کار بیشتر بوده و نیازمند به تخصص گرایی بیشتری نیز خواهد بود. شما از چه الگوهایی برای طراحی فضای سبز ویلا یا طراحی فضای سبز یک باغچه، پیروی کرده و طرح رویایی تان چیست؟ ایده ها و نظریات خود را در بخش پرسش و پاسخ با ما و دیگر خوانندگان وبلاگ در میان بگذارید. این ایده ها می توانند به بحث و بررسی گذاشته شده و در مورد امکان پذیری آن ها، راهنمایی صورت بگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت(scientific.net ) مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *