طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا

در صورتی که قصد طراحی باغ ویلا و ایجاد یک فضای ویلایی را دارید، پیشنهاد می کنیم این بخش را از دست ندهید. چرا که در این قسمت پیشنهادات بسیار خوبی برای شما داریم؛ نمونه هایی از درختان  و مسیرهای باغی و ویلایی که با مصالح با کیفیت و به صورت بسیار زیبا اجرا شده اند. اگر قصد طراحی باغ ویلا را دارید و یا می خواهید ایده خود را پیاده سازی نمایید، حتما ایده های ارائه شده در این بخش را مشاهده و بررسی نمایید. با ما همراه باشید. طراحی باغ ویلا یکی از جذاب ترین بخش های طراحی فضای سبز است که می توان با کمی چیره دستی و دانش به آن کیفیت بالایی بخشیده و کاربری مناسبی به وجود بیاورید.

اصول و تکنیک های طراحی باغ ویلا

پیشنهاد ما این است که طراحی محیطی ویلا نباید با معماری داخلی ساختمان ویلا بی ربط باشد. کف سازی و گیاهان و گلدان ها می توانند از مهم ترین عوامل در طراحی باغ ویلا می باشد و شما می بایست برای ایجاد فضایی زیبا و خاص در محوطه باغ و ویلا ازچمن کاری، گلکاری و کاشت گیاهان زیبا، بلوک چینی و ایجاد مسیرهای زیبا در محوطه باغ، کاشت درختان تزئینی و میوه، نصب نیمکت های زیبا در نقاط مختلف محوطه ویلا و با استفاده از علم نور پردازی فضایی رویای و آرامش بخش در محوطه باغ ویلا خود استفاده کنید.  

حال ما برای شما پیشنهاداتی ارائه می دهیم تا با اجرای آن در محوطه باغ ویلا بتوانید فضایی فوق العاده را آماده سازی کنید:

  1. زیر ساخت طراحی باغ ویلا
  2. چمن کاری
  3. بلوک چینی و ایجاد مسیر در طراحی باغ ویلا
  4. انتخاب انواع درخت اعم از زینتی و میوه
  5. نور پردازی
  6. نیمکت چینی

زیر ساخت طراحی باغ ویلا

در رابطه با زیر ساخت طراحی باغ ابتدا باید کل زمین محوطه ای که می خواهیم باغ را در آن احداث کنیم، مسطح کنیم تا بتوانیم با ایجاد زیر ساخت کار را وارد فاز بعدی نماییم. در این مرحله باید ابتدا محوطه کاشت درختان را طراحی و برای ایجاد آن می بایست زمین را آماده کاشت چمن و درختان کنیم. می توانیم با شخم زدن و اضافه کردن کود حیوانی کیفیت خاک برای کاشت چمن و انواع درختان را ایجاد کنیم. یک سری عملیات مانند لوله گذاری و سیم کشی و طراحی محوطه پیاده روی را باید از قبل در ذهنمان پیاده سازی نماییم. تا بعد مجبور به حفاری برای نصب کابل برق نشویم.

چمن کاری

در این فاز از طراحی باغ ویلا باید مشخص کنیم که برنامه ما برای زیر کشت بردن کل فضای محوطه ویلا یا قسمتی از آن است و سپس می توانیم وارد فاز بعدی شویم. اگر برنامه ما برای زیر کشت بردن تمام فضای ویلا باشد باید زمین ویلا را آماده زیر کشت بردن چمن کنیم. چمن به عنوان بوم نقاشی در فضای سبز شناخته می شود. باید اطلاعات کاملی در زمینه انتخاب چمن به دست آوریم.این گیاه علفی نقش زیادی در تصفیه هوای محوطه ویلای ما می تواند داشته باشد. باید در کشت چمن چندین مولفه را در نظر گرفت اعم از اقلیم، آب و هوای منطقه، رطوبت و همان گونه که گفتیم خاک مناسب که در بالا به آن اشاره کردیم. بعد از غنی سازی خاک به روشی که در بالا گفته شد باید از خاک رس به همراه کود و ماسه استفاده نماییم.

بلوک چینی و ایجاد مسیر در طراحی باغ ویلا

بعد از فارغ شدن از چمن کاری محوطه باغ ویلا اکنون فاز جدید کاری ما بلوک چینی و ایجاد مسیر می باشد. قصد ما از ایجاد فضا برای تردد و تعریف محدوده برای حفاظت فضای سبز محوطه ویلا است و بنابراین می توانیم از سنگ ریزه استفاده کنیم. مصرف سنگ ریزه برای محوطه سازی از آن قبیل ایده هایی است که هرگز قدیمی نمی شود. سنگ ریزه می تواند با هر مدل طراحی سازگار باشد. می توانیم برای ایجاد مسیر از سنگ های بزرگتر و در بین آنها به عنوان کف سازی از سنگ ریزه استفاده نمود. سنگ های بزرگتر جلوه ای طبیعی تر به فضای ما می دهد. البته باید در نظر داشت که می توان از محصولاتی مانند شن نخودی و مالچ که برای پوشاندن محوطه تردد و فضاهای دیگر استفاده کرد، ولی این قبیل سنگ ها نیاز به نگهداری داشته و بعد از چند سال باید با سنگ جدید تعویض گردند. از این روی احتمالا در استفاده از این نوع سنگ، متحمل هزینه های نگهداری بیشتری خواهید شد.

انتخاب انواع درخت اعم از زینتی و میوه در طراحی باغ ویلا

درختان و درختچه های مناسب در محوطه سازی باغ ویلا در راستای زیبایی محیط ما حرف اول را می زند. آشنایی با گیاهان و درختان زینتی یا میوه از اصول اولیه این فاز است . بهتر است قبل از اجرای این مرحله کمی در این زمینه مطالعه داشته باشیم. ما در اینجا درختانی را به شما پیشنهاد می دهیم که در طراحی باغ ویلا بیشتر مورد استفاده می باشند.

درختان سایه انداز و پوشاننده محیط: عرعر-  بیدمجنون- چنار- داغداغان- پائولونیا- شاه بلوط هندی- توت امریکایی-  درخت لاله-ابریشم- افراسیاه- نارون

درختان با قابلیت رشد سریع و سازگاری بالا:  سرو نقره ای- عرعر- دم موشی-  زیتون تلخ- چنار- سدروس- افرا سیاه- اقاقیا- پائولونیا- توت امریکایی-لاله-ابریشم-

  درختان مقاوم به گرد خاک و دارای مقاومت بالا: عرعر- زالزالک- ژنکیو- چنار- لیلکی امریکایی- ماگنولیا- بید مجنون- اقاقیا- داغداغان

 این گونه درختان می توانند فضایی مناسب و رویایی برای ما به ارمغان می آورند. می توانیم از درختان میوه نیز استفاده نماییم . البته درباره درختان میوه باید تحقیقات کامل تری صورت پذیرد؛ به علت این که منطقه آب و هوایی در انتخاب درخت میوه حائز اهمیت است. می توان از درختانی مانند زیتون، خرمالو، گیلاس، پرتقال، بلوبری با توجه به محیط استفاده نمود.

می توانیم از درختانی مانند توسکا قشلاقی-  چنار-  بید مجنون – اقاقیا – توت امریکایی – سرو نقره ای و … در راستای جلوگیری از فرسایش خاک استفاده نماییم. درختانی که در زمستان جلوه دارند مانند ید مرجانی-  بید فری-  فندق-  گیلاس- سوزنی برگان مانند سرو کوهی رونده – سرو سیمین – انواع کاج ها و سروها – پهن برگان همیشه سبز ماند ماگنولیا تابستانه و آکاسیا- گل یخ – یاسمن زمستانی و می توانند در طراحی باغ ویلا کمک شایانی برای ما باشند.

طراحی باغ ویلا

نور پردازی در طراحی باغ ویلا

در طراحی های امروزی نور پردازی جزء لاینفک طراحی محوطه ویلا به شمار می روند. پیشنهاد ما این است که از متخصصان این زمینه کمک بگیرید، تا بتوانید بهترین طراحی را برای محوطه ویلای خود داشته باشید. نور پردازی موضوعی نیست که بتوان برای آن یک قاعده کلی در نظر گرفت. باید به دو جنبه کاربردی بودن و زیبایی و عدم ایجاد مزاحمت برای همسایگان توجه داشت. در ضمن باید به تعمیر و نگهداری تجهیزات آن توجه نمائیم.

نکات کلیدی برای نور پردازی که توجه به آنها مهم می باشد. باید لوکس محیط را در نظر گرفت منظور از لوکس میزان لازم نور می باشد. از تجهیزات با مصرف کم استفاده شود. لازم است شدت نور کنترل شود و از رنگ های ملایم استفاده گردد. رنگ تجیهزات باید سبز یا سیاه باشد که بتوان در بین درختان استتار شوند.

در کل نورپردازی برای محوطه ویلا دارای 4 رکن اصلی است که فهرست وار به آن اشاره می نماییم:

  • نورپردازی زیر درختان و سطح زمین
  • نورپردازی آلاچیق و سایبان
  • نورپردازی فضای سبز
  • نورپردازی سطح آب، استخر، برکه و آبنما

با نگاه به این چهار رکن گفته شده، می توان بهترین نور پردازی در طراحی محوطه ویلا از آن خود کرد.

با نگاه به عوامل گفته شده در بالا می بایست از این  12 راهکار که برای روشنایی ظریف و ملایم فضای محوطه ویلا لازم است را در نظر گرفته و از آن استفاده کنیم.

–  چراغ های مسیر رفت و آمد

–  چراغ های تزیینی

–  چراغ های منطقه ورودی باغ

–  چراغ های ریسه ای با نورهای رنگی

–  چراغ های متصل شده به درختان

 – چراغ های طرح کافه‌ ای

 – چراغ های نورانداز پله برای تامین روشنایی رفت و آمد

–  چراغ های شکل دهنده معماری محیط

–  چراغ های روشنایی بخش حصارها

–  چراغ های فواره و آبنما

به جز این ها ممکن است بنا بر توصیه کارشناس طراحی باغ ویلا، چراغ های دیگری نیز برای نورپردازی باغ، توصیه شوند.

چیدمان نیمکت در طراحی باغ ویلا

در محوطه باغ ویلا می توان از نیمکت هایی استفاده کرد تا جلوه ای زیبا از محوطه باغ ویلا به دست آید و همین طور تردد در آن نیز با رفاه بیشتری همراه باشد. از آن گذشته حضور نیمکت می تواند گرمی خاصی به محیط ویلای ما القا کند. امروزه نیمکت های متنوعی برای این منظور طراحی و ساخته شده اند. فارغ از رنگ و جنس نیمکت می توان حس خوبی از نشستن در محوطه ویلا برای خود به ارمغان آورد.

نتیجه گیری

همان طور که مشاهده کردید، طراحی باغ ویلا تنها به کاشت درخت و چمن کاری محدود نمی شود و به جز این موارد، باید به فاکتورهای دیگری نیز در این زمینه توجه داشته و به شکلی مدرن باغ ویلا را فضاسازی کرد. شما چه ایده هایی در این خصوص دارید و چطور طراحی فضای سبز یا باغ  ویلا را برنامه ریزی می کنید؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت (freshome) مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *