دیوار سبز

دیوار سبز به نام های باغ عمودی ، دیوار گیاهی یا دیوار زنده در حوزه ی طراحی فضای سبز شناخته شده است. اجرای دیوار سبز در یک فضا سبب ایجاد حس طراوات و سرزندگی در محیط خواهد شد. ترکیب طبیعت با محیط های شهری به وسطه ی باغ های عمودی به راحتی انجام می گیرد. دیوارهای سبز قابلیت اجرا در هر محیطی را دارند به این صورت که در هر فضایی نظیر خانه، فضای بیرون، رستوران، کافه و غیره می توان دیوار سبز مناسب با شرایط محیط را طراحی و پیاده سازی کرد.

دیوارهای سبز دارای سیستم آبیاری داخلی هستند و محیط رشد آن ها روی سطح یا ساختار دیوار است.

کارکرد و مزایای دیوار سبز :

ایجاد جذابیت بصری دیوار سبز در تزیین محیط های شهری که از آجر و بتن ساخته شده اند، امری غیر قابل انکار است. اجرای دیوار سبز در مکان های عمومی و خصوصی، منظره ای چشم نواز در فضا ساخته و نظرها را به خود جلب خواهد کرد.

وجود دیوار سبز در محیط، حس شادی و نشاط را در مردم بیشتر خواهد کرد چرا که انسان ها نیاز ذاتی به طبیعت دارند. به طور کلی آوردن عناصر طبیعی در محیط هایی که ما به طور روزمره در آن ها هستیم می تواند روحیه را بالا برده و ما را خوشحال ترو هوشیارتر سازد.

طبق تحقیقات انجام گرفته می توان این موضوع را بیان کرد که طبیعت رفتار های منفی مانند اضطراب و پرخاشگری را کاهش می دهد و ارتباط با طبیعت تا حد زیادی در کاهش استرس و خستگی های روانی موثر است.

با توجه به افزایش مشغله های روزمره زندگی و محدودیت زمانی برای حضور در طبیعت، افراد سعی دارند با پیاده سازی این باغ های عمودی ارتباط خود با طبیعت را حفظ کنند. در اینجا پروژه های دیوار سبز که توسط تیم متخصص باغ ایرانی طراحی و پیاده سازی شده اند را می بینید. پروژه ی اول در منطقه ی لواسان تهران اجرا شده است و پروژه ی دوم در یک کافه رستوران در منطقه ی نمک ابرود انجام گرفته است.

دیوار سبز