طراحی فضای سبز در تهران

نکات فضای سبز تهران

طراحی فضای سبز در تهران با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و منطقه ای باید انجام پذیرد. تهران شهری شلوغ و آلوده است که همیشه میزان آلاینده هایش به نقطه هشدار نزدیک می شوند. بدیهی است که در چنین موقعیت شهری کاشت گل و گیاهان حساس و نیازمند هوای سالم و پاک پاسخگو نخواهد بود. از این روی برای طراحی فضای سبز ماندگار در شهری چون تهران، اصول و قواعدی وابسته به آن را رعایت کرد.

فاکتورهای مهم طراحی فضای سبز در تهران

طراحی فضای سبز در تهران نیازمند به کار بردن فاکتورهای مختلف به جز کاشت گل و گیاهان است. از آن جایی که در شهری شلوغ و پر از مشغله و ترافیک به سر می بریم، ایجاد هر فضای سبزی حتی بسیار کوچک در یک منطقه، باید با نیمکت گذاری، ایجاد آبنما و مانند آن ها همراه باشد. به واقع در یک فضای شهری چون تهران، نیازمند ایجاد فضاهایی هستیم که به جز کاربری زیبایی و نشاط خود، کاربری مناسبی نیز به وجود آورند.

حال در صورتی که این یک فضای سبز شخصی باشد، باز هم قرار دادن حداقل یک نیمکت یا آلاچیق در آن، بسیار مناسب خواهد بود. لازم است که در فضای سبز ایجاد شده، گل و گیاهانی کاشته شوند که ماندگاری مناسبی در قیاس با نوع شرایط آب و هوایی، وضعیت آلودگی هوا و سایر موقعیت های پایتخت را داشته باشند.

میزان بارش در تهران چندان قابل توجه نیست و در زمان طراحی فضای سبز در تهران باید حتما سیستم آبیاری را متناسب با آن طراحی کرد. این چیزی است که باید در هر نوع طراحی فضای سبز در نظر داشت و تنها مختص به طراحی فضای سبز در پایتخت نیست. به واقع شما با در نظر گرفتن شکل بارش و میزان بارش فصلی، باید سیستم آبیاری فضای سبز خود را بچینید که هیچ مشکلی جهت آبیاری وجود نداشته باشد.

این درست شبیه به الگویی است که برای طراحی جای گیری گل و گیاهان مختلف در نظر می گیرید. در صورتی که قرار باشد میزان نوردهی آفتاب و زاویه تابش را به درستی اندازه گیری نمایید، بدیهی است که جای گذاری گل و گیاهان مختلف در فضای سبزی که در اختیار دارید، متفاوت خواهد بود. به طور مثال اگر قرار باشد، در جایی تابش نور خورشید بسیار مستقیم و زیاد بوده و گرمای کافی ایجاد شود، باید در آن نقطه گیاهانی کاشته شوند که نیاز به تابش زیاد داشته و فضاهای مهجور مانده را به گیاهانی اختصاص دهید که دریافت نور کمتری نیاز دارند.

این موارد چیزهایی هستند که باعث می شود بهره وری و ماندگاری فضای سبز ایجاد شده شما بالاتر رفته و در طول زمان برداشت بیشتری از آن ها داشته باشید. در غیر این صورت انتظار می رود که در کوتاه مدت با پژمردگی و بیماری های مختلف در گیاهان کاشته شده خود روبرو شوید و هزینه ترمیم و درمان آن ها به مراتب بیشتر از یک طراحی اصولی و مهندسی شده اولیه خواهد بود.

تجهیزات در طراحی فضای سبز در تهران

تجهیزاتی که در اجرای فضای سبز می توانید به کار ببرید، پیش از هر چیزی تعبیه و در نظر گرفتن یک مسیر پیاده روی است. پس از آن نوبت به نیمکت گذاری و اضافه کردن فاکتورهایی چون آلاچیق (در صورت امکان و اجازه دادن وسعت فضا)، استخر (در صورت امکان و اجازه دادن وسعت فضا)، آبنما، زمین بازی کودکان و غیره می رسد. هر یک از این تجهیزات در جای خود، جذابیت زیادی ایجاد کرده و بر جلوه فضای سبز می افزایند.

سخن پایانی

چیزی که در نهایت از طراحی فضای سبز در تهران می خواهیم، ایجاد محیطی شاداب و سرزنده است که بتواند از بار آلودگی و خستگی همیشگی پایتخت کاسته و کمی شکل و شمایل آن را زیباتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *