طراحی حیاط ویلا مدرن

طراحی حیاط ویلا مدرن

اگر قصد طراحی حیاط ویلا مدرن دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام این طراحی، اصول و قواعدی وجود دارد. به واقع در صورتی که طراحی حیاط ویلا  بر اساس این اصول و قواعد انجام شود، می توان از زیبایی کافی آن، اطمینان داشته و مدرنیته و توازن فضا را نیز ممکن ساخت. از این روی اگر قصد طراحی حیاط ویلا خود را دارید، توصیه می کنیم که به اصول آن که در ادامه آورده شده است، توجه نمایید:

اصول طراحی حیاط ویلا مدرن

اندازه گیری فضا و مساحت حیاط ویلا

پیش از هر چیزی لازم است که نسبت به اندازه گیری فضا و مساحت حیاط ویلا به درستی اقدام شود. باید تمامی ابعاد حیاط ویلا را اندازه گیری کرده و نسبت به زوایای مختلف آن، آگاهی کامل پیدا کرد. در صورتی که حیاط به شکل مربع یا مستطیل باشد و یا این که ساختار ذوزنقه ای داشته باشد، تصمیم گیری در خصوص شکل طراحی فضای آن، متفاوت خواهد بود. در حقیقت مساحت حیاط ویلا در خصوص ترکیب بندی آن، کاملا اثربخش بوده و بدون در نظر گرفتن این مساحت و شکل اضلاع آن، نمی توان الگوهای اولیه را طراحی کرده و به آن ها ساختار بخشید.

برای اندازه گیری حیاط ویلا و به دست آوردن طرح اولیه آن، لازم است که حتما از متخصصان این حوزه کمک گرفته شود که در اندازه گیری فضا و طراحی ساختار اولیه کاردان بوده و بتوانند به خوبی کل فضا را اعم از مساحت های رند و غیررند محاسبه کرده و در نقشه اولیه وارد سازند.

طراحی حیاط ویلا مدرن با شناخت پتانسیل ها و منابع

پس از آن باید به سراغ شناخت پتانسیل ها و منابع رفت. با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه زیستی که ویلا در آن قرار گرفته است، به یک سری پتانسیل ها و منابع می رسیم. این پتانسیل ها و منابع تعیین کننده قابلیت ها و ابزاری هستند که برای طراحی حیاط ویلا مدرن، در اختیار خواهیم داشت. اگر بنا باشد چمن کاری و گل کاری و یا کاشت نهال در حیاط ویلا و باغچه کاری آن انجام شود، باید پیش از هر چیزی نوع نهال ها و بذرها را تعیین کرده و پس از آن الگوی کاشت را برپا ساخت. به واقع باید پیش از هر چیزی بدانیم که قرار است از چه بذرها و نهال های در طراحی فضای سبز حیاط ویلا استفاده کنیم، تا پس از آن نوبت به چیدمان آن ها برسد.

از سویی دیگر سایر ابزار و وسایل به کار برده شده در ویلا نیز باید از قبل تعیین شوند. ممکن است مایل به استفاده از بلوک های چوبی یا نیمکت های چوبی و حتی فلزی باشید. همین طور برخی مایل به نصب تاب و مانند آن در حیاط ویلا هستند. حوضچه، فواره و آبنما نیز جای خود دارند و باید در صورت نیاز این ابزار زینتی و کاربردی را نیز در شمار پتانسیل های نصب در حیاط ویلا در نظر بگیرید.

در نهایت لیستی از آن چه قرار است در حیاط ویلا کاشته یا نصب شود، خواهید داشت که به ترتیب اولویت و میزان اهمیت کاشت و نصب قرار گرفته و سپس می توان به گام بعدی طراحی حیاط قدم گذاشت.

برآورد نیازها و الگوی مورد نظر مشتری

با در نظر گرفتن پتانسیل ها و ابزار موجود، اکنون می توان به نیازها و الگوی مورد نظر مشتری پرداخت. بسیاری از مشتری های طراحی حیاط ویلا، دارای یک ساختار ذهنی و سلیقه ای از پیش تعریف شده هستند، اما این ساختار و الگوی تعریف شده باید با واقعیت موجود و قابل پیاده سازی منطبق بوده و توانمندی اجرا داشته باشد.

از این جهت در این مرحله نیازها و سفارش های مشتری پردازش شده و با پتانسیل های ابزاری موجود و نیز شکل فضا، تطابق داده می شود. در صورتی که خواسته مشتری بدون تطابق با امکانات باشد، باید به همان اندازه تغییرات در آن حاصل شده و با ابزار و امکانات موجود در سازگاری دربیاید.

در صورتی هم که مشتری فاقد الگوی از پیش تعیین شده ای باشد، با توجه به شکل حیاط ویلا و اصول مدرن سازی، طرح هایی جدید و مطابق با مد روز طراحی حیاط ویلا، به وی پیشنهاد شده و از میان طرح های ارائه شده، طرحی نزدیک به انتظارات مشتری، در نهایت انتخاب خواهد شد. معمولا کارشناسان طراحی حیاط ویلا مدرن، بهترین پیشنهادات را برای شما خواهند داشت و اگر علاقه مند به طراحی ویلای مدرن باشید، کارشناسان می توانند بهترین ایده ها را به شما ارائه دهند. در حقیقت ترکیب طراحی ویلای مدرن را می توان به شکلی موثرتر در میان طرح های ارائه شده از سوی کارشناسان این حوزه که با الگوها و متدهای روز دنیا آشنایی دارند، پیدا کرد. به این ترتیب به کمک کارشناسان و متخصصان حوزه طراحی حیاط ویلا، می توانید از ساده ترین و ابتدایی ترین فضاهای در اختیار خود، یک حیاط فوق العاده مدرن و زیبا ساخته و از حضور در آن نهایت لذت را ببرید.

طراحی حیاط ویلا مدرن

طراحی حیاط ویلا مدرن با تطابق فضا، پتانسیل ها و نیازها

اکنون نوبت به تطابق فضا با پتانسیل ها و نیازها می رسد. شما در این مرحله یک فضا در حیاط ویلا در اختیار دارید. در سمتی پتانسیل های موجود قرار گرفته اند و در سمت دیگر نیز نیازها و طرح های از پیش تعریف شده را جای داده ایم. اکنون در این فضا، پتانسیل ها و نیازها را در تطابق با یکدیگر قرار داده و الگوبندی اولیه را ایجاد می کنیم. لازم است که نقشه طراحی حیاط ویلا را روی کاغذ پیاده سازی کرده و به این شکل اشکالات احتمالی و مسائل جانبی را دریابید. بسته به این که فضای مورد نظر شما چه قابلیت هایی داشته باشد، هر یک از ابزار و کاشت های آن را در تناسب با فضا انتخاب کرده و جای گذاری خواهید نمود.

شروع مراحل کاشت

شروع مراحل کاشت را باید از بذرپاشی و چمن کاری فضای باغچه ای در نظر بگیرید. پس از چمن کاری، نوبت به کاشت گل و نهال می رسد. معمولا برای طراحی حیاط ویلا مدرن از گل های رنگارنگ با ترتیب های فانتزی استفاده می شود که می توانند با ردیف چیدمان خود، نوعی مرزبندی نیز در فضا به وجود بیاورند.

برای طراحی فضای حیاط ویلا، لازم است که از گیاهان زینتی استفاده کرده و در صورت تمایل، از گلدان های زینتی نیز استفاده نمایید. قرار دادن گلدان های زینتی به شکل ردیفی در کنار باغچه و یا مرزسازی به وسیله آن ها، در حیاط ویلایی بسیار زیبا به نظر خواهد رسید. به ویژه رسیدگی به گلدان ها، کار به مراتب ساده تری بوده و می توانید در صورت نیاز جایگزینی راحتی برای هر یک از گلدان ها انتخاب نمایید.

جای گذاری وسایل

پس از طی کردن مراحل کاشت، نوبت به جای گذاری وسایل از قبیل نیمکت های چوبی یا فلزی می رسد. همین طور بلوک های چوبی را در جای هایی که از قبل تعیین کرده اید بگذارید. اگر پیشتر تصمیم به تعبیه حوضچه یا فواره گرفته اید، آن را در جای خود تعبیه کرده و به درستی کارگذاری نمایید. دقت داشته باشید که هر گونه نقص در جای گذاری چیزهایی چون حوضچه یا فواره، می تواند مشکلات اساسی به وجود بیاورد. از این رو حتما انجام این کار را به متخصص سپرده و از انجام حرفه ای آن اطمینان حاصل نمایید.

به کار بردن این ابزار، به میزان زیادی بستگی به فضای تحت اختیار شما خواهد داشت.  در صورتی که حیاط ویلا کوچک بوده و فضای زیادی نداشته باشد، باید از ابزاری چون حوضچه یا فواره صرف نظر کنید. اما با در اختیار داشتن یک حیاط بزرگ، به راحتی می توانید تمامی ابزار از جمله فواره، حوضچه، میز و صندلی، نیمکت و غیره را در حیاط ویلای خود قرار دهید.  

طراحی حیاط ویلا مدرن و بازرسی نهایی

بازرسی نهایی به انجام مراحلی اطلاق می شود که پس از پایان پذیرفتن همه چیز، نگاهی به کاشت و جای گذاری ابزار و وسایل مختلف انداخته و در صورت هر مغایرتی با الگوی اصلی، موضوع را برطرف سازید. همین طور ممکن است بخشی از اجرا علی رغم این که طبق الگوی از پیش طراحی شده باشد، اما پس از پیاده سازی آن طور که مایل بوده اید، از آب درنیاید. در این شرایط بازرسی نهایی، باعث می شود که برخی تغییرات لازم را پیاده سازی کرده و در صورت نیاز برخی از قسمت ها را تغییر دهید. البته این تغییرات می توانند تنها در بخش وسایل و اسباب جای گذاری شده باشد و احتمالا قادر به تغییر در بخش کاشت نهال و گیاهان نخواهید بود. از این جهت همیشه پس از پایان هر پروژه طراحی و فضاسازی، بازرسی و بازبینی نهایی ضرورت دارد.

سخن پایانی

شما چه نوع الگوهایی را برای طراحی حیاط ویلا مدرن در نظر دارید و در صورتی که بخواهید یک حیاط ویلایی را طراحی کنید، از چه المان هایی در این زمینه استفاده خواهید کرد؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظریات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت(home designing) مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *