طراحی باغچه ویلا مدرن

طراحی باغچه ویلا مدرن

اگر قصد دارید که با طراحی باغچه ویلا مدرن و امروزی، به حیاط ویلای خود رنگ و رونق تازه ای بخشیده و آن را به شکلی متفاوت دربیاورید، باید به برخی نکات و اصول توجه داشته و آن ها را در این زمینه به کار ببندید. در حقیقت طراحی باغچه در هر شرایطی تابع اصول اولیه و نکات خاصی است که تغییرناپذیر هستند، اما برای مدرن سازی و تغییر ساختار آن به یک باغچه امروزی تر و شاید حتی فانتزی تر، نیازمند شیفت برخی المان ها هستیم تا ساختار و ظاهر باغچه به مراتب متفاوت گردد.

اگر شما نیز به فکر طراحی باغچه ویلا مدرن هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

مراحل طراحی باغچه ویلا مدرن

طراحی باغچه ویلا مدرن تابعی از کاشت گل و گیاهان خاص، استفاده از فواره، مجسمه و نورپردازی است. شاید در یک طراحی سنتی و ابتدایی تر، به کاشت چمن و گل و گیاه اکتفا کرده باشیم، اما زمانی که قصد طراحی فضایی مدرن و امروزی تر داریم، دیگر ساختار سابق کفایت نکرده و باید از فاکتورها و المان های تازه تری استفاده شود.

این المان ها به شرح زیر هستند:

طراحی و فضاسازی باغچه ویلا

اگر قصد دارید که طراحی فضای ویلای شما مدرن و امروزی باشد، به هیچ وجه نباید بدون برنامه ریزی و نقشه برداری قبلی، اقدام به ایجاد فضای باغچه کنید. در نظر داشته باشید که فارغ از سایز و مساحت باغچه ویلا که چه بزرگ باشد و چه کوچک و نقلی، نیاز به این طراحی و نقشه برداری و فضاسازی داریم. اتفاقا در خصوص باغچه های کوچک موضوع بسیار اهمیت می یابد، زیرا با فضای کمی که در اختیار داریم، باید تمامی اصول لازم را پیاده سازی کرده و بالاترین بهره برداری را از فضای تحت اختیار بنماییم. از این روی بدون در نظر گرفتن وسعت یا محدودیت باغچه ویلا، در گام اول باید کلیه مساحت آن را روی نقشه آورده و پیش از شروع عملیات اجرایی، نسبت به فضاسازی و تخصیص بخش های مختلف آن، به کاشت یا نصب اجزای مورد نظر، اقدام کنیم.

طراحی باغچه ویلا مدرن با دورچین و بلوک چینی

پس از آن نوبت دورچین باغچه و بلوک چینی آن می رسد. احتمالا شما مایل هستید که فضای باغچه را با یک دورچین زیبا و شیک، تزیین کرده و به این صورت فضای آن را از دیگر بخش های حیاط ویلا، مجزا سازید. هرچند که این بخش به واسطه خاک خود از سایر نقاط حیاط ویلا مجزا به نظر برسد، اما با این همه لازم است که برای هویت بخشیدن بیشتر به آن، از دورچین و بلوک چینی نیز استفاده کرد. در نظر داشته باشید که در یک باغچه بزرگتر به جای صرفا دورچین، می توان از یک یا بیشتر نیمکت در حاشیه باغچه استفاده کرده و این فرصت را فراهم ساخت که بتوان کنار باغچه نشسته و از فضا و منظره ی زیبای آن لذت برد.

کاشت چمن

در این مرحله می توان کاشت چمن پایه ای باغچه را به انجام رساند. توجه داشته باشید که در انتخاب بذر چمن نیز باید دقت کافی صورت گرفته و مطابق با پتانسیل خاک و شرایط رسیدگی و جغرافیایی منطقه باشد. اگر چه کاشت چمن ساده ترین نوع کاشت در باغچه به نظر می رسد، اما نظم و ترتیب کاشت آن و البته کیفیت بذر اولیه، حرف اول را خواهد زد. نظم و ترتیب و کاشت حرفه ای، باعث می شود که در نهایت پس از رشد چمن ها، زیباتر به نظر رسیده و ساختار چشمگیرتری به باغچه حیاط ویلا ببخشند. از این جهت توصیه می کنیم که حتی مرحله کاشت چمن را به دست یک متخصص این حوزه بسپارید و یا حداقل پیش از انتخاب بذر و خرید آن، مشاوره مرتبط را دریافت کرده و سپس تصمیم گیری نهایی را داشته باشید.

کاشت گل و گیاه و طراحی باغچه ویلا مدرن

پس از کاشت چمن، نوبت به کاشت گل و گیاه می رسد. اگر باغچه حیاط ویلای شما بزرگ و وسیع باشد، می توانید به سراغ کاشت درخت نیز بروید. درخت های تزیینی یا درخت های میوه در یک باغچه بزرگ، عالی خواهند بود. اما اگر وسعت باغچه به حدی نیست که بتوان فکر کاشت درخت در آن را داشت، بهتر است به کاشت گل و بوته اکتفا کرده و زیباسازی محیط باغچه را به این شکل، به انجام برسانید.

پیشنهاد ما این است که از گل ها و گیاهان سنتی کمی عبور کرده و برای مدرن سازی باغچه ویلا، به سراغ گل های جدیدتر و با ترکیب رنگ متفاوت از چیزی که همیشه دیده ایم بروید. البته در اینجا نیز مجدد موضوع سازگاری آب و هوایی مطرح می شود و نمی توان بدون در نظر گرفتن آن، به انتخاب بذر یا نهال و بوته پرداخت. به هر صورت این چیزی است که با یک بار مطالعه محیط توسط کارشناس مربوطه باغداری و کشاورزی، تعیین شده و می توان پس از آن با اطمینان خاطر به خرید گل و گیاه پرداخت.

از آن گذشته در طراحی باغچه ویلا مدرن باید به فکر استفاده از گلدان های تزیینی نیز باشید. بعضا از این گلدان ها به جای دورچین باغچه نیز استفاده شده و یا حداقل بخشی از آن را به خود اختصاص می دهند. در این صورت شما امکان تنوع بخشیدن به فضای باغچه را داشته و می توانید به فراخور زمان و سلیقه خود، بخشی از دورچین که همان گلدان ها باشند را تغییر دهید.

طراحی باغچه ویلا مدرن

استفاده از مجسمه

اگر فضای باغچه اجازه می دهد، به سراغ مجسمه و تندیس بروید. اضافه کردن یک مجسمه مرمرین به طراحی باغچه ویلا، ایده ای فوق العاده به نظر می رسد. این مجسمه می تواند یک فرشته باشد که بال های خود را گشوده و یا حتی تندیسی از یک شخصیت مشهور و برجسته و مورد توجه و علاقه شما باشد. به هر ترتیب استفاده از مجسمه در باغچه هایی که گنجایش مساحتی کافی دارند، یکی از اصول مهم طراحی باغچه ویلا مدرن است. به ویژه آن که از مجسمه های مرمرین با سنگ سفید استفاده شده و قامت مجسمه در میان باغچه به خوبی هویدا باشد.

نصب فواره و آبنما

مورد بعدی نصب فواره و آبنما است و این نیز البته بستگی به مساحت باغچه ویلا دارد که آیا گنجایش اضافه کردن چنین فاکتورهایی را داشته باشد یا خیر! به طور کلی باید گفت که یک طراح فضای باغچه ویلا یا هر فضای سبز دیگری در خصوص نصب المان ها و فاکتورهای مختلف و مدرن، وابسته به میزان مساحتی است که در اختیار وی قرار می گیرد. بدیهی است که برخی از کاشت ها را در فضای باغچه نمی توان حذف کرد، اما شما لزوما نیاز به نصب فواره یا آبنما ندارید. از این جهت اگر چه نصب چنین فاکتورهایی به مدرن سازی و البته زیباسازی فضای باغچه کمک زیادی می کند، اما در صورت نبود فضای کافی می توان از آن ها صرف نظر کرده و ایجاد فضای سبز باغچه ای را به کاشت گل و گیاهان مختلف محدود ساخت.

از طرفی دیگر در صورتی که فضای کافی وجود نداشته باشد، به جای یک فواره بزرگ، می توان به یک حوضچه کوچک ایستاده اکتفا کرده و به این شکل ضمن برخورداری از آن چیزی که در نظر داشته ایم، فضای کمتر و محدودتری را نیز بابت آن اشغال نماییم.

نورپردازی

در نهایت نورپردازی فاکتور اصلی و جدانشدنی از هر طراحی فضای سبز مدرن امروزی است. مهم نیست که یک فضا کامل حیاط ویلا یا تنها باغچه آن را تحت طراحی قرار داده اید، به هر صورت نورپردازی و تکیه بر اصول آن، حرف اول و آخر را می زند. شما می توانید از فانوس های ایستاده در چند جای باغچه استفاده کرده و یا با تعبیه ال ای دی های رنگی در کف باغچه، در میان گیاهان و گل های کاشته شده، رنگ های مختلف به وجود آورده و به این صورت فضا را بارها جذاب تر سازید. از آن گذشته همین نورپردازی ها به روشن شدن فضای حیاط ویلا در زمان تاریکی هوا کمک کرده و به نوعی دو منظوره خواهند بود.

در نظر داشته باشید که زیاده روی در استفاده از لامپ های نورانی در طراحی نورپردازی باغچه حیاط ویلا نیز آن قدرها مورد پسند نبوده و باید کمی رعایت اعتدال را در این زمینه بنمایید. به هر صورت نورپردازی طراحی باغچه ویلا مدرن نیز چیزی نیست که بخواهید به تنهایی روی آن فکر کرده و اجرایش کنید. شما لازم است که حداقل در خصوص شکل طراحی نورپردازی باغچه با متخصص این حوزه مشورت داشته و سپس در صورت امکان و داشتن توانایی فنی لازم، نسبت به اجرا و نصب آن اقدام نمایید.

سخن پایانی

طراحی باغچه ویلا مدرن بخش بزرگی از طراحی یک ویلای شیک و امروزی است. به واقع هویت ویلاها از باغچه و محوطه فضای سبز آن ها گرفته می شود و از این روی باید برای طراحی بی نظیر و اصولی فضای سبز و باغچه ویلایی، نهایت دقت و مهارت به کار گرفته شود. به شما توصیه می کنیم که حتما در این خصوص از مشاوره های مرتبط بهره مند شده و سپس طرح نهایی خود را به فاز اجرا وارد سازید. شما چطور یک باغچه ویلایی را طراحی کرده و در آن فضای سبز ایجاد می کنید؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت (thespruce) مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *