اصول طراحی باغچه

اصول طراحی باغچه

اصول طراحی باغچه و طراحی باغچه حیاط ویلایی تابع یک سری چهارچوب ها است که با رعایت کردن آن ها، می توان به باغچه ای فوق العاده زیبا و با دوام بالا دست یافت. اگر تصمیم به طراحی باغچه ویلایی یا طراحی باغچه ویلا مدرن دارید، این مطلب را تا انتها دنبال نموده و شناخت ابتدایی نسبت به اصول طراحی باغچه را به دست آورید.

طراحی باغچه با زمینه های ابتدایی پایه ریزی و سپس چمن کاری و گل کاری پیش رفته و در نهایت فاکتورهای تکمیلی چون نورپردازی و استفاده از قلوه سنگ و بلوک های چوبی، به کمال می رسد. در صورتی که هر یک از این مراحل را از قلم انداخته و یا به اندازه کافی نسبت به آن توجه نداشته باشید، طراحی باغچه شما نمی تواند ایده آل باشد.

اصول طراحی باغچه و هر آن چه از آن می دانیم

پیش از هر چیزی باید گفت که اصول طراحی باغچه در یک مجموعه کاملا متنوع قرار می گیرد و نمی توان گفت که خط مشخص و قطعی برای این کار وجود دارد. روش های متعددی برای طراحی باغچه حیاط ویلایی و غیره وجود دارد. کافی است که محیط و فضایی که قرار است به باغچه اختصاص دارد را به خوبی شناخته و پتانسیل ها و ابزار موجود را نیز در کنار آن، در نظر بگیرید. به این ترتیب می توانید بهترین و بالاترین بهره برداری را از فضای موجود داشته و ترکیب باغچه ای ایده آل، به دست آورید.

این کاملا طبیعی است و همه ما در صورت داشتن فضایی هر چه قدر کوچک و محدود، علاقه مند به برپایی یک باغچه زیبا هستیم. تصور نکنید که کم بودن مساحت حیاط، باعث می شود که طراحی باغچه ساده تر باشد. به هر صورت چه فضایی محدود را در اختیار داشته و یا به دنبال طراحی باغچه ویلایی یا طراحی باغچه ویلا مدرن باشید، به هر صورت باید از اصول طراحی باغچه کمک بگیرید.

طراحی فرم باغچه

پیش از هر چیزی باید به فکر طراحی فرم باغچه باشید. باغچه مورد نظر شما بسته به این که در چه فضایی قرار می گیرد، می تواند بیضی شکل، دایره ای، مستطیل شکل یا مربعی باشد. ماجرا به همین جا ختم نمی شود، در طراحی باغچه ویلایی مدرن، برخی اوقات به دنبال طراحی باغچه ذوزنقه ای رفته و یا از اشکال چند ضلعی بی نام دیگر استفاده می شود. به واقع نیز به هم ریختگی ساختار باغچه، باعث می شود که دست شما در طراحی داخلی آن بازتر شده و نیازی به قرینه سازی نداشته باشید. از این روی در قدم اول با در نظر گرفتن سلیقه و انتظارات خود و نیز پتانسیل های فضای در اختیار، باید طراحی ساختار ضلعی باغچه را در نظر داشته و در مورد آن تصمیم گیری نهایی را انجام دهید.

نکته : فرم درختان و بوته ها تعیین کننده مرکز توجه ببیننده در مشاهده یک چشم انداز خواهد بود به این صورت که گیاهان ستونی، اثر ستونی دارند یعنی توجه بیننده را به سمت آسمان، کوه های مرتفع و ساختمان می کشانند. اما گیاهانی به شکل بیضی هستند ناخود آگاه چشم انسان را به سمت پایین متمرکز می کنند به این صورت که اشکال و المان هایی که در اطراف آن گیاه قرار داده شده است جلب توجه می کند.

پایه سازی و زیرسازی از اصول طراحی باغچه

پس از آن، نوبت به پایه سازی و زیرسازی باغچه می رسد. اگر خاک این بخش از محیط به اندازه کافی مناسب نیست، حتما باید از خاک تازه و مناسب برای آن استفاده کرده و بستر زمین را برای گل کاری و کاشت گیاهان که در مرحله بعدی اضافه می شوند، به اندازه کافی آماده و مهیا سازید. در صورتی که خاک باغچه به اندازه کافی آماده و مرغوب نباشد، تلاش های بعدی شما ناکام مانده و خیلی زود با پژمردگی و افسردگی باغچه روبرو خواهید شد. به این منظور باید حتما با متخصصان و حرفه ای های حوزه کاشت و گلکاری مشورت داشته باشید. این افراد می توانند جنس خاک را به خوبی بررسی کرده و ضعف یا قوت آن را گزارش کنند. در صورتی که خاک به اندازه کافی مناسب نباشد، تغییرات لازم را باید با توجه به راهنمایی های حرفه ای های این حوزه، به انجام برسانید.

اصول طراحی باغچه

گل کاری و چمن کاری

در گام بعدی، نوبت به چمن کاری می رسد. هر آن قدر که در فکر کاشت گل های زیبا و رنگارنگ هستید، ابتدا باید چمن کاری پایه ای انجام شود. بذر چمن را حتما از گونه مرغوب انتخاب کرده و در کاشت مرتب آن از کارشناسان کشاورزی و باغبانی کمک بگیرید. با رشد متناسب و مرتب چمن ها، سایر گل کاری های بعدی می توانند عالی و بی نقص باشند. در صورتی که چمن کاری ابتدایی به درستی انجام نپذیرد، دیگر مراحل نیز خشت های کجی خواهند بود که انتظارات ایده آل را برآورده نمی سازند. توجه داشته باشید که بذر چمن های مختلفی در بازار وجود دارد و برای بهره مندی از چمن های مرغوب و باکیفیت، باید پیش از خرید بذر، نسبت به کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید. از این جهت بهتر است خرید بذر را از تامین کننده مطمئن انجام داده و پیشتر در خصوص محل کاشت آن با کارشناسان مشاوره داشته باشید. ممکن است کارشناسان بخواهند ابتدا خاک محل باغچه شما را مورد آزمایش قرار داده و سپس بذر مناسب آن را تعیین کنند. به این شیوه می توانید اطمینان خاطر از رشد به موقع و صحیح و زیبایی و دوام چمن های باغچه خود داشته باشید.

استفاده از قلوه سنگ و بلوک های چوبی

در اصول طراحی باغچه مدرن باید به سراغ اجزای دیگری به جز گل و گیاهان برویم که می توانند در متفاوت سازی فضا، فوق العاده کارآمد باشند. استفاده از بلوک های چوبی در مرزبندی باغچه عالی خواهد بود. همین طور اگر بتوانید از قلوه سنگ های زیبا و با رنگ های خاص در این طراحی استفاده کنید، طراحی باغچه ویلایی مدرن را با موفقیت به انجام خواهید رساند. توجه داشته باشید که قرار نیست این بلوک های چوبی یا قلوه سنگ ها حتما در ساختار منظم و مرتبی قرار بگیرند. استفاده خطی از آن ها یک ایده طراحی باغچه است، اما می توانید از قلوه سنگ ها یا بلوک های چوبی به صورت نامنظم در باغچه بهره مند شوید.

استفاده از فواره و آبنما

استفاده از فواره و آبنما، عنصر دیگری است که به طراحی باغچه ویلایی مدرن کمک می کند. در صورتی که فضا و مساحت باغچه در اختیار شما به اندازه کافی وسعت داشته باشد، استفاده از یک آبنما در مرکز یا یکی از اضلاع آن، ایده ای عالی خواهد بود. البته از آن جایی که نمی خواهیم پیوسته به گل و گیاهان، آب پاشیده شود، فواره باید دارای حوضچه جداگانه ای باشد که آب را در سیکل خود به جریان دربیاورد. همین طور استفاده از آبنما در باغچه های ویلایی مدرن کارایی دارد و کمتر در طراحی باغچه یک حیاط خانگی کوچک، به دنبال استفاده از چنین ابزار و المان هایی می رویم. به طور کلی در طراحی فضای سبز امروزی، استفاده از آبنما و فواره، طرفداران بسیاری دارد و در بیشتر طراحی فضای سبز ویلاها، شاهد این نوع طراحی هستیم.

استفاده از چراغ و نورپردازی در اصول طراحی باغچه

در طراحی مدرن باغچه های امروزی، استفاده از چراغ ها و نورپردازی نیز به یکی از اجزای جدانشدنی تبدیل شده است. شما می توانید از چراغ های ردیفی کفی در تمام اضلاع و محیط باغچه خود استفاده کرده و به این شکل یک مسیر نورانی ایجاد کنید. همین طور برخی ترجیح می دهند که با تعبیه چراغ های رنگی در جای جای باغچه، نوعی نورپردازیم متفاوت به وجود آورده و تمام فضای باغچه را رنگین سازند. به ویژه با انتخاب چراغ های رنگی یا چراغ هایی که پیوسته تغییر رنگ می دهند، فضایی رمانتیک و فوق العاده زیبا و چشم نواز به وجود خواهد آمد. در اصول طراحی باغچه ویلایی مدرن با نمونه های بسیاری از نورپردازی باغچه روبرو هستیم که اتفاقا با الگوهای طراحی بسیار متنوعی همراه هستند و خود یک مقوله جدا به شمار می روند.

در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی

به یاد داشته باشید که یکی از اصول طراحی باغچه و طراحی باغ به در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی منطقه بازمی گردد. شما نمی توانید همان سبک طراحی باغچه که در جنوب کشور انجام می دهید را در یکی از شهرهای شمالی کشور پیاده سازی کنید. بدیهی است که شکل طراحی و سبک استفاده از ابزار و بذرها در مناطق جغرافیایی مختلف، متفاوت خواهد بود. از این روی توصیه می کنیم که پیش از هر طراحی و تصمیم گیری، مشورت کامل با کارشناسان و متخصصان باغداری و باغبانی داشته و سپس طراحی و تصمیم گیری خود را به نقطه پایانی برسانید.

الگوسازی اولیه از اصول طراحی باغچه

پیش از اجرای طراحی باغچه، یک مرحله الگوسازی اولیه روی کاغذ انجام دهید. برای هر یک از بذرها چه محیطی را در نظر گرفته اید؟ قرار است کدام گل ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند؟ آیا از نهال های بلند استفاده می کنید و یا تمام طراحی شما بوته سازی و گل کاری خواهد بود؟ به هر ترتیب باید پیش از هر کاری، الگوسازی اولیه طراحی باغچه مدرن یا سنتی خود را انجام دهید.

سخن پایانی

اگر شما نیز تصمیم دارید با استفاده از اصول طراحی باغچه برای حیاط منزل، حیاط محل کار یا ویلای خود، یک باغچه حرفه ای و زیبا خلق کنید، توصیه می کنیم که حتما از مشورت های ابتدایی با متخصصان این حوزه بهره مند شوید. به یاد داشته باشید که پس از ایجاد یک باغچه، تغییرات بنیادین در آن کار سختی محسوب شده و بهتر است از ابتدا این طراحی را کاملا اصولی پیش ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت (essentials) مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *