طراحی ویلا باید به شکلی خاص و منحصر به فرد، با توجه به پتانسیل های موجود در محیط و همین طور در نظر گرفتن قواعد و اصول ویلاسازی به انجام برسد.

طراحی ویلا باید با در نظر گرفتن تمام قوانین و استانداردها انجام شده و چیزی که در نهایت حاصل می شود، زیبایی و چشم نوازی کامل داشته باشد. لازم است که ویلا در عین منحصر به فرد بودن، دارای طراحی خلاقانه و جذابی باشد که بتواند ضمن برآورده ساختن انتظارات مربوط به افزایش ارزش ساختمان، دارای استحکام و دوام کافی نیز باشد.

چیزی که در طراحی ویلا در بدو امر از سوی تیم طراحی مورد توجه قرار می گیرد، شامل سلیقه کارفرما، هدف از ساخت ویلا، بودجه، موقعیت و منطقه ساخت ویلا و … است. به این ترتیب می توان بهترین برنامه ریزی برای طراحی ویلا و مراحل بعدی آن را به انجام رساند.

گروه تخصصی آی آر گیردینو، طراح و مجری پروژه های ویلاسازی و فضای سبز، باغ و زمین های تفریحی، با داشتن بهترین طراحان و آرشیتکت های مجرب، پروژه های موفق و منحصر به فردی را در کارنامه خود داشته و بهترین تجربه را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

در نهایت در مجموعه آی آر گیردینو می خواهیم؛ مشتری از تماشای عمارت ویلایی خود، راضی بوده و احساسی بی نظیر داشته باشد.

طراحی ویلا چیست؟

طراحی ویلا به ارائه پلان اولیه در خصوص شکل ظاهری و کلیه جزئیات ویلا گفته می شود که باید به شکلی منحصر به فرد و اختصاصی برای مشخصات درخواستی کارفرما صورت بگیرد.

طراحی ویلا چطور انجام می شود؟

طراحی ویلا به عنوان اصلی ترین و پایه ای ترین بخش از یک پروسه ساخت و ساز ویلا در نظر گرفته می شود و باید به آن کاملا تخصصی پرداخته شود. در نظر داشته باشید که هر گونه ضعف در بخش طراحی ویلا، کل پروژه را زیر سوال برده و ممکن است با هدررفت هزینه های قابل توجهی همراه شود.

تیم طراحی ویلا دارای تجربه و تخصص کافی در حوزه طراحی سازه، محوطه سازی، معماری، مدیریت پروژه و … بوده و تمام این تخصص ها در کنار حوزه تخصصی طراحی ویلا جمع شده و بهترین ایده ها را به مرحله پیش از اجرا می رساند.

همین طور ارائه طراحی سه بعدی ویلا کمک می کند تا نمای بهتری از سازه داشته و در خصوص تغییرات و اصلاحات احتمالی بتوان برنامه ریزی بهتری داشت. در حقیقت در ابتدا یک شمای کلی از تصویر ویلا در ذهن طراح شکل گرفته و با ارائه آن و تائید کارفرما، امضای قراداد طراحی پلان ویلا صورت می گیرد.

در طراحی ویلا، طراحی داخلی ساختمان، طراحی نما، طراحی محوطه و … جای خواهد داشت که باید همگی مکمل یکدیگر بوده و در تناسب با هم باشند.

اصول طراحی ویلا

اصول طراحی ویلا را می توان در ساختار زیر جای داد:

گام اول: در نظر گرفتن میزان بودجه

اهمیت زیادی دارد که بودجه مشتری در بدو امر و پیش از شروع به طراحی و آغاز کردن پروژه، در نظر گرفته شده و به خوبی در مورد آن صحبت و مشاوره صورت بگیرد. همه چیز پس از آن بر مبنای این بودجه بندی اولیه پیش خواهد رفت و لازم است که در خصوص آن، قطعیت وجود داشته باشد. در صورتی که میزان بودجه از سوی تیم طراحی مورد اهمیت و لحاظ قرار نگیرد، طراحی به سمت و سوی دیگری رفت و این احتمال به شدت وجود دارد که نتیجه کار برای اجرا چیزی فراتر از سطح بودجه مشتری بوده و عملا پیاده سازی آن با مشکلات زیادی همراه شود. با این حساب ضرورت دارد که پیش از هر اقدامی میزان بودجه مشتری در نظر گرفته شده و در خصوص آن مشورت کامل با وی صورت بگیرد.

گام دوم: در نظر گرفتن سلیقه مشتری

قرار است که ویلاسازی مطابق با سلیقه مشتری اتفاق بیفتد و باید ایده مشتری تا حد امکان با استانداردها و طرح نهایی همخوانی داشته باشد. طرح های فوق العاده ای برای ساخت یک ویلای مدرن، لوکس، سنتی و … وجود دارند؛ اما باید دید مشتری علاقه مند به داشتن چه ویلایی است و طراحی مطابق با آن پیش برود. از این روی باید یک کلیات اولیه از مشتری دریافت شده یا نمونه کارهایی که مورد پسند وی هستند، بررسی شود. به هر ترتیب باید از روش های مختلف سلیقه و پسند مشتری دریافت شده و کار طراحی در راستای آن پیش برود.

گام سوم: در نظر گرفتن شرایط منطقه ای

پس از این باید با لحاظ کردن بودجه و سلیقه مشتری، شرایط منطقه ای نیز به خوبی بررسی شده و با در نظر گرفتن آن ها، استانداردهای بعدی برای طراحی ویلا، مورد استفاده قرار بگیرند. انتظار داریم که طراحان حرفه ای در این خصوص اطلاعات مناسبی داشته و در صورت نیاز مشتری را نیز آگاهی بخشی نمایند. در حقیقت بدون در نظر گرفتن استانداردهای منطقه ای، امکان پیاده سازی یک طراحی ایده آل و مناسب وجود نخواهد داشت. در صورتی که بخواهیم همه چیز بدون نقص پیش برود، لازم است که شرایط جغرافیایی و منطقه ای به خوبی مورد بررسی قرار گرفت و مطابق با آن ها باقی موارد پیش برود.

به طور مثال در یک منطقه جغرافیایی گرمسیری کاملا جهت قرارگیری پنجره ها، متفاوت از چیزی خواهد بود که در یک منطقه کوهستانی داریم و این ها مواردی است که باید حتما از سوی طراح، مورد بررسی قرار گرفته؛ سپس مراحل بعدی برای طراحی ویلا پیش برود.

گام چهارم: تطابق دادن طراحی اولیه ویلا با نیازهای مشتری

در گام بعدی باید طراحی اولیه ویلا با نیازها و هدف های تعریف شده مشتری، تطابق داده شده و در صورتی که نقص و کمبودی داشته باشد، در همین مرحله جبران گردد. این مرحله مهم ترین بخش در تعامل میان تیم طراحی و مشتری خواهد بود که احتمالا در پی آن، ناچار به اعمال برخی از تغییرات خواهیم شد.

گام پنجم: ارائه زمان بندی

برای آن که بتوان طراحی ویلا را به بهترین شکل انجام داد، لازم است که یک زمان بندی درست برای آن وجود داشته باشد. در نظر داشته باشید که طراحی ویلا، نمی تواند تنها یک نقشه کاغذی بوده و در پی آن جزئیات دیگری وجود نداشته باشد. بلکه لازم خواهد بود که موراید از جمله جداول متره، برنامه زمان بندی، برآوردها و تخمین های قیمتی و … نیز در این پلان اولیه ویلا آورده شوند.

گام ششم: پرداختن به سازه های ساختمانی

همان طور که می دانید تنوعی از سازه های ساختمانی با مشخصات و ویژگی های مختلف داریم که لازم است هر یک از آن ها به صورت مجزا بررسی شده و بهترین سازه برای پروژه ویلایی مورد نظر، انتخاب گردد. لازم است که حتما در فرآیند طراحی ویلا، به سازه های ساختمانی نیز پرداخته شود. باید در این مرحله تعیین گردد که آیا سازه بتنی را انتخاب می کنیم یا قرار است که این یک سازه فولادی باشد. هر یک از این سازه ها محدودیت ها و مزایای خود را داشته و با در نظر گرفتن سبک طراحی ویلا و وضعیت جغرافیایی منطقه، می توان یکی از این ساختارها را انتخاب کرد.

آی آر گیردینو چه خدمات اضافه ای در فرآیند طراحی ویلا به مشتریان خود ارائه می دهد؟

در مجموعه آی آر گیردینو نه تنها طراحی ویلا به شکل منحصر به فرد و کاملا مطابق با سلیقه مشتری انجام می شود، بلکه در هزینه های جاری و هزینه های مربوط به ساخت و ساز صرفه جویی شده و به شکلی موثر تا حد امکان از هزینه ها کاسته می شود. طراحی اختصاصی و منحصر به فرد، در نظر گرفتن المان های استاندارد جهانی و … از جمله خدماتی است که در آی آر گیردینو در حوزه طراحی ویلا ارائه می شود.

چرا طراحی ویلا به جای خرید ویلای ساخته توصیه می شود؟

اگر چه خرید ویلا به مراتب ساده تر می نماید و تنها با پسندیدن یک عمارت ویلایی و پرداخت هزینه آن، می توانید در زمانی کوتاه، مالکیت ویلا را به دست آورده و شروع به استفاده از آن کنید؛ اما در این صورت شخصی سازی و اعمال سلیقه شخصی شما هرگز به اندازه طراحی و ساخت یک ویلای تازه، تامین نخواهد شد. زمانی که شما می خواهید یک ویلا برای استفاده شخصی خود طراحی کرده و به ساخت و ساز آن اقدام کنید، از مزایای قابل توجهی در مقایسه با خرید ویلاهای آماده روبرو خواهید بود که در جای خود باعث می شود در اکثر اوقات چنین چیزی را به مشتریان توصیه کنیم. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت ساخت
 • طراحی مطابق با سلیقه
 • طول عمر بالاتر ویلا
 • ایجاد چشم اندازهای عالی
 • تعبیه حریم خصوصی
 • به کار بردن تکنولوژی های جدید و هوشمندسازی ویلا
villa-design

چرا طراحی ویلا از اهمیت زیادی برخوردار است؟

با توجه به تنوع بالای ویلاسازی و همین طور نیاز به دو فاکتور زیبایی، دوام و امنیت؛ طراحی اصولی ویلا از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

سبک های مختلف طراحی ویلا

زمانی که تصمیم به طراحی یک ویلای جدید می گیرید، سبک های مختلف طراحی ویلا برای شما وجود داشته و با بررسی هر یک از آن ها، می توانید بهترین سبک ویلایی مخصوص به خود را انتخاب کرده و همان الگو را در پیش بگیرید. قطعا طراح، توصیه هایی برای شما خواهد داشت که جای دارد به آن ها توجه داشته و در نهایت بهترین تصمیم خود را در این خصوص بگیرید.

طراحی ویلا کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک

در فرمت طراحی ویلای کلاسیک، از رنگ هایی چون طلایی، نقره ای، برنزی، کرم و قهوه ای به وفور استفاده شده و ترکیب این رنگ ها در سبک طراحی ویلا کلاسیک جایگاه قابل توجهی دارد. این درست در نقطه ای متضاد با طراحی ویلای مدرن بوده و به جای آن که به دنبال ایجاد ترکیب های آرام و خنثی باشیم؛ استفاده از ترکیب ها و المان های سنگین و دارای عناصر کلاسیک، جایگاه دارد.

به علاوه لازم به ذکر است که ایجاد فضای سبز نیز در طراحی ویلای کلاسیک، باید مطابق با اصول آن پیش برود. برای این منظور استفاده از گیاهانی که دارای اصالت بیشتری بوده و درختان و بوته های منظم، توصیه می شود. با نگاهی به باغ های ژاپنی، بارها بهتر می توان چنین چیزی را تصور کرد و نظم و ترتیب جای گرفته در آن ها، اصول طراحی باغ کلاسیک را به خوبی تداعی می کند.

طراحی ویلای سنتی

چیزی که در خصوص طراحی ویلای سنتی می بینیم، فضایی صمیمانه و دوست داشتنی است که در سال های اخیر نیز پا به پای طراحی ویلای مدرن، جان داشته و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در طراحی ویلای سنتی در هر دو بخش باغ و محوطه و همچنین عمارت ویلا، با چندین ساختار مختلف روبرو هستیم که هر یک باید به نوعی با این سبک سنتی هماهنگ شوند. از این روی استفاده از تمام ترکیب های که حال و هوای سنتی دارند در محوطه سازی؛ چون به کار بردن آلاچیق های چوبی با فانوس های سنتی، کاشت گل و گیاهانی که در ترکیب های غیرمدرنیته قرار داشته باشند و … مفهوم لازم را ایجاد خواهد کرد.

شکل ساخت عمارت ویلا و مصالحی که در ظاهر برای ساخت آن به کار گرفته می شوند و همین طور دکوراسیون داخلی نیز در همین راستا پیش خواهد رفت. استفاده از رنگ های با طرح چوب در طراحی ویلا و نیز دکوراسیون داخلی چوبی با پنجره های متوسط و سقف های بلند، هویت لازم را ایجاد خواهد کرد.

طراحی ویلا سنتی

3. طراحی ویلا دوبلکس

یکی از لوکس ترین و جذاب ترین الگوهای طراحی ویلا، طراحی ویلای دوبلکس است. در این سبک، داشتن فضایی وسیع تر برای جای گذاری المان های مختلف و همین طور محوطه سازی داخلی ویلا، قابل توجه می نماید. در طراحی ویلا دوبلکس باید جهات طلوع و غروب خورشید را به خوبی در نظر بگیرید. به این شکل با در نظر گرفتن این نکته که ورود نور از کدام سمت بوده و خروج آن نیز از کدام سمت اتفاق خواهد افتاد، می توانید به راحتی دریافت نور در ویلای دوبلکس خود را بهینه سازی کرده و در ساعاتی که نور طبیعی خورشید وجود دارد، از آن بهره مند شوید. از این روی معمولا در طراحی و ساخت ویلاهای دوبلکس، از پنجره های قدی و بزرگ و همین طور عریض استفاده می کنند که بهترین دریافت نور را در هر دو طبقه داشته باشد.

مزایای طراحی ویلا دوبلکس

از اصلی ترین مزایای طرحی ویلا دوبلکس می توان به داشتن فضای بیشتر در یک مساحت زیربنای محدود، اشاره کرد. در واقع به این شکل شما تقریبا دو برابر فضای موجود به لحاظ مساحت زیربنا را در اختیار خواهید داشت و این به شما کمک می کند تا محوطه سازی داخل عمارت ویلا را وسیع تر و جذاب تر به سرانجام برسانید.

 1. طراحی ویلا روستیک

طراحی ویلا روستیک برای آن دسته از افرادی که مایل به سپری کردن اوقات خود در یک محیط کاملا طبیعی و با فضای طبیعی هستند، فوق العاده به نظر می رسد. این سبک از ویلا سازی با اتکا بر فضای ساخت و ساز روستایی، همان قالب و ساختار را در شکل یک عمارت بزرگ تر و باشکوه تر، پیاده سازی می کند. صفا و صمیمت و به کار بردن المان های طبیعی در طراحی ویلای روستیک، بسیار زیبا و چشمگیر به نظر می رسد.

شرح خدمات ساخت ویلا 

در صورتی که می خواهید بهترین فرایند طراحی و ساخت ویلا را تجربه کنید، با دنبال کردن شرح خدمات طراحی ویلا در زیر می توانید فرمول درست در این ساختار را دریابید:
1. سنجش و ارزیابی وضعیت منطقه ای
2. اندازه گیری مهندسی مساحت زمین
3. سنجش شرایط جغرافیایی
4. دریافت نظرات مشتری بابت سبک طراحی و ساخت ویلا
5. تطبیق دادن سلیقه مشتری با استانداردهای طراحی و ساخت ویلا
6. طراحی پلان اولیه
7. ارائه پلان اولیه
8. رفع نواقص
9.ارائه پلان نهایی

طراحی ویلای کوچک چطور انجام می شود؟

در صورتی که زمین تحت اختیار برای طراحی و ساخت ویلا، وسعت زیادی نداشته و با یک زمین نسبتا کوچک روبرو باشیم، طراحی ویلا چطور پیش خواهد رفت؟ لازم به توضیح است که طراحی ویلای کوچک با در نظر گرفتن مساحت موجود و طراحی کلی محوطه باغ ویلا، انجام می پذیرد. بهترین ایده ای که برای گسترده به نظر رساندن فضاهای محدود داریم، به کار بردن پنجره های بزرگ کف تا سقف یا ساخت ویلای دوبلکس و تریپلکس است. به این ترتیب می توان چیزی که در قالب محدودیت فضا در ویلاهای کوچک جریان دارد را به مساحتی بزرگ تر و امکان تعبیه اتاق ها و محوطه های بیشتر، تبدیل ساخت.

ساخت ویلا ارزان چگونه خواهد بود؟

با توجه به بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز، بسیاری از مشتریان به دنبال ایده هایی تازه برای کاهش هزینه ها و پایین آوردن نرخ نهایی ساخت و ساز یک عمارت ویلایی و محوطه سازی اطراف آن هستند. برای ساخت ویلا ارزان نیاز به رعایت کردن برخی از نکات دارید که شاید در بدو امر ساده و بی اهمیت به نظر برسند؛ اما با تجمیع این موارد کنار یکدیگر، در نهایت به کاهش هزینه ها به شکلی موثر کمک خواهید کرد. از این روی توصیه می کنیم؛

 1. حتما از پلان حرفه ای ساخت ویلا (پلان ساده با پیچیدگی کم) استفاده کنید.
 2. مصالح باکیفیت، اما نه لوکس را انتخاب نمایید.
 3. محوطه سازی ساده تری را در نظر بگیرید.
 4. دکوراسیون داخلی ساده تری را پیاده سازی و اجرا نمایید.

نقشه ساخت ویلا

نقشه ساخت ویلا با در نظر گرفتن سلیقه و نیاز مشتری و همین طور اصول و استانداردهای طراحی و معماری ویلاها با توجه به سبکی که در نظر گرفته شده است، طراحی می شود. با طراحی پلان اولیه ویلا، ساختار اصلی آن مشخص خواهد شد و در این نقشه، می توان پلت فرمی که باید عملکردهای بعدی بر مبنای آن انجام پذیرد، را مشاهده کرده و در اختیار داشت. در این پلت فرم، بنا، فرم و عملکرد به خوبی مشخص شده و می توان مراحل پیوسته به یکدیگر را برای رسیدن به عمارت اصلی ویلا، دنبال کرد.

نمای مدرن ویلا

در صورتی که می خواهید با ایجاد نمای مدرن ویلا سبک و سیاق متفاوتی برای عمارت ویلای خود ایجاد کنید، باید این مژده را به شما بدهیم که کار چندان سخت و پرهزینه ای نخواهد بود. در واقع حتی می توانید بدون تغییرات اساسی و گران قیمت و تنها با پیاده سازی یک طراحی نورپردازی مناسب و لوکس، نمای مدرن ویلا را مطابق با سلیقه خود ایجاد کنید.

برای این منظور استفاده از چراغ های ال ای دی کف، شلنگ های نوری و هر گونه تجهیزات نورپردازی طبق نقشه نورپردازی که از قبل ارائه شده است، کارآمد خواهد بود.

طراحی نما ویلا چطور باید باشد؟

لازم است که طراحی نمای ویلا از طراحی اصلی آن تبعیت کند. به واقع باید تناسب درستی میان طراحی نمای ویلا و محوطه سازی نیز وجود داشته باشد. این یکپارچگی در نهایت نما و زیبایی ویلا را نیز دو چندان خواهد کرد.

سوالات متداول

 1. اصول طراحی ویلا بر چه اساسی استوار است؟

اصول طراحی ویلا بر اساس مساحت زمین، شرایط منطقه ای، سلیقه کارفرما، سبک طراحی ویلا و … خواهد بود.

 1. طراحی ویلای ارزان چطور انجام می شود؟

طراحی ویلای ارزان با ساده کردن هر چه بیشتر سبک و ساختار عمارت ویلا، انجام خواهد پذیرفت. به این ترتیب مراحل ساخت و ساز نیز با کاهش هزینه ها همراه خواهند بود و به طور کلی می توان ویلای ارزان قیمت تری را ایجاد کرد.

 1. بهترین مدل طراحی ویلا چیست؟

بهترین مدل طراحی ویلا بسته به سلیقه کارفرما و همین طور پتانسیل های منطقه ای، خواهد بود.

 1. چرا نیاز به طراحی ویلا داریم؟

بدون طراحی ویلا اولیه، مراحل بعدی ساخت و اجرا بدون نظم پیش رفته و نمی توان انتظار داشت که نتیجه کار به درستی و مطابق اصول و استانداردها، شکل بگیرد. در حقیقت ساخت و ساز ویلا نیز مانند هر نوع ساخت و ساز دیگری نیاز به پلان اولیه دارد و از این موضوع مستثنی نیست.

 1. هزینه طراحی ویلا چقدر است؟

هزینه طراحی ویلا بستگی به نوع طراحی داشته و این که چه فرمی از سبک های مختلف طراحی ویلا را انتخاب کرده باشید. برای استعلام هزینه طراحی ابتدایی می توانید با مشاوران ما در irgiardino تماس حاصل نمایید.

 1. سبک های مختلف طراحی ویلا کدامند؟

سبک های مختلف طراحی ویلا شامل طراحی ویلای مدرن، طراحی ویلای کلاسیک، طراحی ویلای لوکس، طراحی ویلای سنتی و … می شود که هر یک از ساختار مربوط به خود برخوردار هستند.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن این موارد، شما می توانید به بهترین شکل برای طراحی ویلا و پیاده سازی مراحل بعدی آن اقدام کرده و بهترین نتیجه را در این خصوص دریافت کنید. توصیه می کنیم که پیش از هر تصمیم گیری در این خصوص، با تیم طراحی آی آر گیردینو مشاوره داشته، سپس برای دیگر مراحل طراحی و ساخت ویلا، اقدام کنید.

22 دیدگاه برای “طراحی و ساخت ویلا

 1. حسین معصومی گفته:

  سلام وقت بخیر
  خواستم از اینجا از تیم حرفه ای باغ ایرانی تشکر کنم. صفر تا صد طراحی ویلای من توی دماوند با این تیم بود و از کارشون خیلی راضیم.

 2. حامد بیات گفته:

  سلام می خواستم طراحی ویلا انجام بدم ولی دوست دارم اول یه طراحی سه بعدی از طرح ببینم تا بتونم جاهایی که می خوام تغییر بدم‌. دنبال خیلیا رفتم ولی کارشون اینطوری نبوده میشه راهنمایی کنید

 3. انوشه امیری گفته:

  وقت بخیر
  خواستم بدونم طراحی ویلا به سبک فلت یا پلکانی بسته به نوع زمین و منطقه مورد نظر داره؟پیشنهاد شما کدوم سبک بهتره و مدرن هست و مانور بیشتری برای طراحی دارند؟۰

 4. سعید نامجو گفته:

  سلام وقت بخیر برای استارت کار طراحی ویلا با شما باید چی کار کنم ؟
  هماهنگی هایی که لازم بگین تا من انجام بدم تشریف بیارین برای بازدید و کارهای اولیه

 5. احمد محمودیان گفته:

  من نقشه ساخت ویلا دوبلکس دارم و می خوام طبق همین طرح برام اجرا بشه .
  شما این کارو انجام میدین؟

 6. منصور زاهدی گفته:

  سلام یه سوال داشتم از خدمتتتون می خواستم ببینم شما طراحی ویلا با عرض کم هم انجاام میدین یا اصلا میشه همچین کاری کرد.

 7. علی مقامی گفته:

  سلام ما یه ۴۰۰ متر زمین تو شمال داریم می خوایم یه ویلا توش بسازیم نیاز به نقشه خوب و شیک داریم. در صورت امکان راهنمایی کنید

 8. احمد کاشمر گفته:

  کار طراحی مدرن ویلا فقط فقط مهندس آهنگر نژاد و گروهش.
  واقعا کارشون یک یک
  مرسی جناب مهندس از حسن انجام کارتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *