طراحی ویلا می تواند با الگوبرداری از سبک های طراحی قبلی انجام شده یا با تزریق حس خلاقیت و ابتکار، به شکلی کاملا متفاوت پیاده سازی شود. چیزی که باعث می شود تا بتوان طراحی یک ویلا را به صورتی کاملا شخصی سازی شده به انجام رساند، استفاده از تمامی ابزار چیدمان و تکمیل محوطه ویلا است. به این شکل تیم طراحی و ساخت، این فرصت را خواهند داشت تا از تمام پتانسیل های موجود استفاده کرده و فضایی خاص و متفاوت به وجود بیاورند.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم چطور می توان بهترین طراحی ویلا را رقم زد.

اصول طراحی ویلا 

برای طراحی ویلا باید تمام محوطه را به شکلی کامل و جامع روی نقشه بیاورید تا احاطه کامل به تمامی قسمت های آن داشته باشید. این چیزی است که باعث می شود تا به راحتی بخش های مختلف را در نظر گرفته و برای قرارگیری ساختمان ویلا، بهترین موقعیت جغرافیایی را در نظر بگیرید.

با جایگیری ساختمان ویلا در موقعیت خود، می توانید به راحتی چیدمان محوطه ویلا از جایگیری المان هایی چون آلاچیق، استخر، باربکیو، زمین بازی کودکان شامل تاب، سرسره و … را در نظر گرفته و برای کاشت گل و گیاهان مختلف نیز برنامه ریزی کنید.

توجه داشته باشید که ذات محوطه سازی ویلا و طراحی محوطه آن باید با استفاده از سرسبزی و گل و گیاهان مختلف همراه باشد. اگر محوطه تحت اختیار شما و مساحت آن اجازه می دهد، ایده آل خواهد بود که از یک سری درختان میوه یا درختان همیشه سبز در محوطه ویلا استفاده کرده و فضای آن را به مراتب جذاب تر و دوست داشتنی تر نمایید. در غیر این صورت می توانید از نهال ها و درخت های کوچک تر استفاده کرده و بخش بزرگتری را به کاشت بوته ها، شمشاد، چمن کاری و مانند آن ها اختصاص دهید. به هر ترتیب چیزی که در فضای محوطه ویلایی می خواهیم، یک سرسبزی کامل و احساس قرار گرفتن در محیطی متفاوت از فضاهای شهری است.

با این توصیفات به هیچ وجه نباید فضای محوطه ویلا را به دلیل ایجاد استخر، آلاچیق و مانند آن ها، قربانی حذف سرسبزی و کاشت گل و گیاهان کنید. لازم است که حتما این فاکتورهای سرسبزی، درخت و گل و گیاه در محوطه ویلا وجود داشته باشد و اگر فضای کافی در اختیار شما قرار داشت، برای اضافه کردن دیگر تجهیزات چون استخر، آلاچیق، زمین بازی، باربکیو و … اقدام کنید.

به این شکل اگر لازم باشد باید از فکر ساخت استخر در محوطه ویلا بیرون آمده و به جای آن فضای سبز ویلایی را کامل سازید. در واقع طراحی فضای سبز در قلب طراحی ویلا گنجانده شده است و نمی توان این دو را به هیچ وجه از یکدیگر مجزا دانست.

یک توصیه مهم: اگر مساحت محوطه ویلایی شما به شکلی است که نمی توانید در آن یک استخر مستطیل شکل معمولی ایجاد کرده و با محدودیت هایی در این خصوص روبرو هستید، توصیه می کنیم که با استفاده از طراحی استخر مدرن، شکل انتزاعی و جدید از طراحی استخر را به کار برده و از محوطه در اختیار خود، بهترین کاربری را داشته باشید.

هزینه طراحی و ساخت ویلا

اگر بخواهید تخمین حدودی نسبت به هزینه های طراحی ویلا داشته باشید، پیش از هر چیزی مساحت ویلایی که قرار است نسبت به طراحی و ساخت آن اقدام شود، حائز اهمیت خواهد بود. پس از آن این موضوع که آیا قرار است ویلا با استفاده از مصالح متوسط ساخته شده و طراحی آن ساده است یا خیر، تعیین کننده خواهد بود.

اگر چیزی که می خواهید یک ویلای لوکس و لاکچری است، قطعا برای طراحی آن نیز باید از فاکتورها و المان های متفاوتی استفاده شده و این باعث خواهد شد تا در نهایت هزینه طراحی ویلا افزایش یابد. از این روی برای تخمین حدودی هزینه طراحی ویلا، باید این نکات ریز را مورد نظر قرار دهید.

همین طور بخشی از هزینه طراحی ویلا، صرف هزینه طراحی فضای سبز آن می شود. به این ترتیب در صورتی که بخواهید فضای سبز ویلا به شکلی خاص و متفاوت طراحی و ایجاد شود، باید مبلغ مناسبی بابت طراحی و ایجاد محوطه آن در نظر گرفته باشید. به یاد داشته باشید که محوطه سازی ویلا نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بخش بزرگی از زیبایی و جذابیت ویلا را باید به محوطه سازی آن نسبت داد. در واقع این حال و هوای محوطه سازی است که باعث می شود فضای ویلا جذابیت بیشتری داشته و بتوان از آن برداشت بهتر و بیشتری در خصوص زیبایی محیط داشت.

با کمی مهندسی سازی و طراحی اصولی و سپردن کار به دست تیم های کاردان و متخصص، می توان در هزینه های طراحی ویلا صرفه جویی به عمل آورده و دوباره کاری هایی که باعث اتلاف انرژی، هزینه و زمان می شوند را کنار گذاشت. از این روی توصیه می کنیم که حتما در موضوع طراحی عمارت و محوطه ویلا، از افراد متخصص در این حوزه بهره مند شوید.

سبک های مختلف طراحی و ساخت ویلا

در ادامه می توانید سبک های متنوع طراحی ویلا را دنبال کنید:

طراحی ویلای مدرن

یکی از سبک های طراحی ویلا که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از مشتریان برای طراحی ویلای مورد نظر خود به دنبال آن هستند؛ که چنین سبکی را ایجاد کنند. مدرن سازی ویلا از طراحی فضای سبز آن آغاز شده و تمام وجوه عمارت را نیز در بر می گیرد. باید این مورد را در نظر داشته باشید که برای ساخت یک ویلای مدرن، هزینه بیشتری در بودجه بندی شما لحاظ خواهد شد.

در ساخت یک ویلای مدرن باید فضایی ساده و در عین حال شیک به وجود آورده شود. به کار بردن پنجره های کف تا سقف عریض که به سمت طبیعت یا فضای باغ ویلا گشوده شوند و چشم اندازی فوق العاده را پیش چشم داشته باشند؛ یکی از مولفه های اصلی طراحی ویلای مدرن خواهد بود.

همین طور به کار بردن ترکیب رنگ های طوسی، سفید و سیاه در عمارت ویلا، فوق العاده به نظر خواهد رسید و چیزی که می خواهیم به عنوان یک فضای مدرن ایجاد شود؛ را تامین می سازد.

villa-design
طراحی ویلا کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک

اما در خصوص طراحی ویلای کلاسیک، به کار بردن رنگ هایی چون طلایی، نقره ای، برنزی، کرم و قهوه ای کاربرد دارد. این درست در نقطه ای متضاد با طراحی ویلای مدرن بوده و به جای آن که به دنبال ایجاد ترکیب های آرام و خنثی باشیم؛ استفاده از ترکیب ها و المان های سنگین و دارای عناصر کلاسیک، جایگاه دارد.

همین طور موضوع ایجاد فضای سبز نیز در طراحی ویلای کلاسیک، باید مطابق با اصول آن پیش برود. برای این منظور استفاده از گیاهانی که دارای اصالت بیشتری بوده و درختان و بوته های منظم، توصیه می شود. با نگاهی به باغ های ژاپنی، بارها بهتر می توان چنین چیزی را تصور کرد و نظم و ترتیب جای گرفته در آن ها، اصول طراحی باغ کلاسیک را به خوبی تداعی می کند.

طراحی ویلای سنتی

در طراحی ویلای سنتی در هر دو بخش باغ و محوطه و همچنین عمارت ویلا، با چندین ساختار مختلف روبرو هستیم که هر یک باید به نوعی با این سبک سنتی هماهنگ شوند. از این روی استفاده از تمام ترکیب های که حال و هوای سنتی دارند در محوطه سازی؛ چون به کار بردن آلاچیق های چوبی با فانوس های سنتی، کاشت گل و گیاهانی که در ترکیب های غیرمدرنیته قرار داشته باشند و … مفهوم لازم را ایجاد خواهد کرد.

شکل ساخت عمارت ویلا و مصالحی که در ظاهر برای ساخت آن به کار گرفته می شوند و همین طور دکوراسیون داخلی نیز در همین راستا پیش خواهد رفت. استفاده از رنگ های با طرح چوب در طراحی ویلا و نیز دکوراسیون داخلی چوبی با پنجره های متوسط و سقف های بلند، هویت لازم را ایجاد خواهد کرد.

طراحی ویلا سنتی

طراحی ویلا دوبلکس

در طراحی ویلا دوبلکس باید جهات طلوع و غروب خورشید را به خوبی در نظر بگیرید. به این شکل با در نظر گرفتن این نکته که ورود نور از کدام سمت بوده و خروج آن نیز از کدام سمت اتفاق خواهد افتاد، می توانید به راحتی دریافت نور در ویلای دوبلکس خود را بهینه سازی کرده و در ساعاتی که نور طبیعی خورشید وجود دارد، از آن بهره مند شوید. از این روی معمولا در طراحی و ساخت ویلاهای دوبلکس، از پنجره های قدی و بزرگ و همین طور عریض استفاده می کنند که بهترین دریافت نور را در هر دو طبقه داشته باشد.

مزایای طراحی ویلا دوبلکس

از اصلی ترین مزایای طرحی ویلا دوبلکس می توان به داشتن فضای بیشتر در یک مساحت زیربنای محدود، اشاره کرد. در واقع به این شکل شما تقریبا دو برابر فضای موجود به لحاظ مساحت زیربنا را در اختیار خواهید داشت و این به شما کمک می کند تا محوطه سازی داخل عمارت ویلا را وسیع تر و جذاب تر به سرانجام برسانید.

شرح خدمات ساخت ویلا 

در صورتی که می خواهید بهترین فرایند طراحی و ساخت ویلا را تجربه کنید، با دنبال کردن شرح خدمات طراحی ویلا در زیر می توانید فرمول درست در این ساختار را دریابید:
1. سنجش و ارزیابی وضعیت منطقه ای
2. اندازه گیری مهندسی مساحت زمین
3. سنجش شرایط جغرافیایی
4. دریافت نظرات مشتری بابت سبک طراحی و ساخت ویلا
5. تطبیق دادن سلیقه مشتری با استانداردهای طراحی و ساخت ویلا
6. طراحی پلان اولیه
7. ارائه پلان اولیه
8. رفع نواقص
9.ارائه پلان نهایی

 

کلام آخر

چیزی که باعث می شود طراحی ویلا به شکلی خاص و زیبا به نظر برسد، هویت بخشی به فضای ویلا و استفاده حداکثری از عنصرهای فضای سبز است. به این شکل می توان یک ساختمان شیک و در عین حال دارای وجوه ملموس و طبیعی برپا کرده و از محوطه فضای سبز ویلا نیز حداکثر استفاده را برد. شما چه ایده هایی برای طراحی ویلا دارید و چه نکاتی را در انجام آن موثر می دانید؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران وبلاگ در میان بگذارید.

4 دیدگاه برای “طراحی و ساخت ویلا

 1. حسین معصومی گفته:

  سلام وقت بخیر
  خواستم از اینجا از تیم حرفه ای باغ ایرانی تشکر کنم. صفر تا صد طراحی ویلای من توی دماوند با این تیم بود و از کارشون خیلی راضیم.

 2. حامد بیات گفته:

  سلام می خواستم طراحی ویلا انجام بدم ولی دوست دارم اول یه طراحی سه بعدی از طرح ببینم تا بتونم جاهایی که می خوام تغییر بدم‌. دنبال خیلیا رفتم ولی کارشون اینطوری نبوده میشه راهنمایی کنید

 3. انوشه امیری گفته:

  وقت بخیر
  خواستم بدونم طراحی ویلا به سبک فلت یا پلکانی بسته به نوع زمین و منطقه مورد نظر داره؟پیشنهاد شما کدوم سبک بهتره و مدرن هست و مانور بیشتری برای طراحی دارند؟۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *