در کشور‌ما خرید و فروش نهال با توجه به شرایط اقلیمی و اخبار نه چندان دلپذیری که مدام درباره شرایط نامساعد آب ‌و هوایی و آلودگی های مکرر آن می شنویم نوعی سرمایه‌ گزاری قلمداد می‌شود و به‌همین خاطر نقش خرید و ‌فروش نهال و کاشت آن در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت است.

از آنجا که طی کردن روند خرید و فروش نهال و همچنین مراحل کاشت و نگهداری آن، با وجود شرایط مناسب و آموزش های مفیدی که در این زمینه وجود دارد، بسیار سهل الوصول است، لذا تصمیم داریم که در این مقاله شما را با تعدادی از نهال ها و همچنین ویژگی ها و شرایط نگهداری هریک از آن‌ها آشنا کنیم.

خرید و فروش نهال، رعایت چه نکاتی را می‌طلبد؟

پس از اینکه نهال دلخواه و موردنظر خود را انتخاب کردید، ضروری است قبل از خرید آن به نکاتی توجه نمایید. مثلا با توجه به اینکه هر نهال به شرایط خاصی برای رشد کردن و پرورش یافتن نیازمند است، لازم است جزئیات شرایط نگهداری، اعم از نوع خاک، مکان و موقعیت کاشت و همچنین میزان آب و مواد مغزی مورد نیاز جهت رشد را از فروشنده نهال و کسی که در این حیطه تخصص دارد، بپرسید.

همچنین آگاهی از شرایط و مراحل کاشتن نهال و نتیجتا برداشت محصول آن نیز بسیار مهم است؛ فروشنده نیز موظف است که به هنگام فروش نهال مورد نظر، توضیحات مذکور را به خریدار متذکر شود.

اما حالا قصد داریم که شما را با چندی از نهال های قابل کاشت آشنا کرده و توضیحاتی درباره ارقام، خواص و نحوه نگهداری آن ها ارائه دهیم تا از مسائل مختلف درباره خرید و فروش نهال مطلع شوید.

ضرورت های خرید و فروش نهال

زمانی که برای خرید و فروش نهال تصمیم می گیرید، چندین موضوع مهم پیش روی شما قرار دارند. با در نظر گرفتن این موارد می توانید خریدی مطمئن تر داشته و در نهایت نهالی که برای کاشت تحویل می گیرید، با ضریب اطمینان بالاتری به ثمر بنشیند.

این موارد به ترتیب اطمینان یافتن از فروشنده، بررسی مشتری ها و پروژه های قبلی وی و در نهایت تحقیق و بررسی شخصی است.

از تامین کننده مطمئن خریداری نهال داشته باشید: با در نظر گرفتن هزینه ابتدایی خرید نهال (که احتمالا در عدد بالا نیز باشد) و هزینه های بعدی کاشت، نگهداری و رسیدگی؛ لازم است که انتخاب و خرید اولیه شما کاملا هوشمندانه صورت گرفته و هیچ ریسکی در این زمینه نداشته باشید.

سوابق تامین کننده و فروشنده نهال را بررسی کنید: به همین منظور و برای اطمینان یافتن از کیفیت نهال ارائه شده توسط فروشنده، باید سوابق تامین کننده و فروشنده نهال را بررسی نمایید و مشتریان همیشگی و یا قبلی آن را دنبال کنید تا به این شکل از کیفیت نهال های ارائه شده اطمینان یافته و به این صورت زمینه ایجاد فضای سبز را بر پایه های مطمئنی پیش ببرید.

تحقیق و بررسی شخصی نسبت به نهال انتخاب نمایید: در نهایت توصیه می کنیم که همیشه به صورت شخصی مطالعاتی نسبت به نهال های انتخابی خود داشته باشید. شما می توانید اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت کرده و یا در فضای اینترنت به جستجوی اطلاعات مربوط به نهال بپردازید. به این شکل می توانید از چند و چون کاشت نهال های انتخابی خود، شرایط زیست محیطی، نیازمندی های رسیدگی و سایر موارد مربوط به آن ها، اطلاعات کافی به دست بیاورید. به این شکل گام های بعدی شما برای خرید و تحویل گرفتن نهال، با هشیاری و اطمینان خاطر بیشتری پیش خواهد رفت.

خرید و فروش نهال

خرید و فروش نهال پالونیا:

از نواحی خشک و گرمسیری مثل یزد تا سرزمین های سرسبز و مرطوب مازندران و گیلان، ردپای آزمایش و کاشت گونه نهال پالونیا مشهود است و اکنون مراحل تحقیق درباره ویژگی ها و کاشت این نهال در شهرها و استان هایی مثل همدان و شیراز و تهران نیز انجام می‌شود.

خصوصیات و مزایای نهال پالونیا:

مقاومت بالا: سختی و مقاومت زیاد چوب درخت پالونیا در کنار لطافت و نرمی جنس آن، تحسین برانگیز است. چوب سخت و با دوام نهال پالونیا، در مقابل شکنندگی و خم شدگی مقاوم است و در شرایط نابسامان موجود و خشکسالی های پی در پی می‌تواند بهترین گزینه برای تامین مشتقات چوب و خصوصا کاغذ باشد.

مقاومت بالا در برابر حمله حشرات: حشرات چوب‌خوار نظیر موریانه برای تغذیه، باید به دنبال چوب درختی بغیر از پالونیا باشند چراکه مقادیر فراوانی از قوی ترین ضدآفت‌ها نظیر تانن، محافظت از چوب این درخت را برعهده دارند.

پالونیا در ارتقای کیفی صنعت زنبورداری موثر است: گل های درخت پالونیا به طرز شگفت آوری قادر به جذب زنبورها هستند و لذا خرید نهال پالونیا توسط زنبورداران و کاشت آن در حوالی محل مورد نظر، تجمع زنبورها و تولید محصول عسل فراوان را در پی خوهد داشت.

ویژگی های بالا در ترغیب افراد و دوستداران گیاه و درخت های تزئینی، به خرید و فروش نهال پالونیا، اثر گذار است و افزایش روند عرضه و تقاضای نهال پالونیا مهرتاییدی بر این ادعا است.

خرید و فروش نهال پسته:

پسته جزو گیاهان و خشکبارهایی است که علی‌رقم قیمت زیاد، نمی توان از خرید آن صرف نظر کرد. خواص و مواد مغزی موجود در آن از یک سو و جنبه ظاهری و تزئینی آن در میان دیگر اقلام آجیل و تمایل افراد به استفاده از آن در کنار خشکبار دیگر، خصوصا در شرایطی چون فرارسیدن نوروز یا مهمانی های مختلف، عده زیادی را به فکر انحصاری کردن برداشت پسته و خرید و کاشت نهال آن انداخته است.

قیمت بالای پسته حتی خرید و فروش نهال آن را به تجارتی پرسود تبدیل کرده است؛ البته پسته ایران علاوه بر مصارف داخلی در صادرات نیز حرف زیادی برای گفتن دارد و کیفیت، طعم و حتی ظاهر بی‌نظیر پسته های محصول کشورمان این ادعا را به خوبی اثبات می‌کند.

خرید و فروش نهال

ویژگی های پسته:

پسته جزء گیاهانی است که در مناطق گرم و معتدل می‌روید و در هوای سرد و یخبندان‌های زمستانه توان رشد مطلوب را از دست خواهد داد. این گیاه خوش‌طعم و مغزی را می‌توان از تیره سماق دانست.

تکثیر محصول درخت پسته از چه طریق امکان‌پذیر است؟

چنانچه بر روی پایه های بذر پسته پیوندهایی تحت عنوان پیوندهای شکمی معکوس و یا پیوندی نظیر پیوند لوله ای صورت بگیرد، ازدیاد و فراوانی محصول پسته را به ارمغان خواهد آورد.

عده زیادی پس از خرید نهال پسته، درصدد کاشت آن در زمین یا باغ خود هستند، که در این قسمت می‌خواهیم نحو کشت پسته به شیوه مستقیم را عنوان کنیم.

روش کاشت مستقیم پسته زمانی ممکن است که خاک مورد نظر، شور نباشد؛ در این صورت می‌توان پسته را در خاک اصلی زمین یا باغ کاشت و منتظر سبز شدن و جوانه زدن محصول آن ماند. روش کشت مستقیم سبب تسریع روند رشد محصول می‌‌شود.

نکته حائزاهمیتی که در این زمان می‌توان به آن پرداخت این است که برای کاشت پسته به شیوه مستقیم، استفاده از آن دسته از پسته هایی که پوست آن‌ها به واسطه دستگاه پوست کن گرفت شده، چندان مناسب نیست و بهتر است برای بهره‌وری بهتر از این روش، از پسته هایی که پوست آن‌ها به شکل دستی جدا شده است، استفاده کنید.

اوایل فصل بهار و ابتدای فروردین ماه بهترین زمان برای خیس کردن پسته ها در آب است؛ به همین منظور لازم است که پسته ها یک شبانه روز در شرایطی که آب آن‌ها را سه تا چهار بار عوض کرده اید، در آب بمانند. بعد از آن می‌توانید پسته ها را به واسطه پارچه ای نیمه خشک کنید؛ (توجه داشته باشد که پسته ها نباید کاملا خشک شوند).

وقتی جوانه های روییده از پسته ها کمی بلند شدند، زمان کاشت آن‌ها در خاک اصلی فرا رسیده است. به هنگام کاشت لازم است جهت جوانه ها به سمت پایین باشند. وقتی کاشت پسته ها به اتمام رسید، می توانید از کود برای پوشش خاک و به منظور ارتقای کیفیت محصول استفاده کنید.

توجه: برای کاشت پسته باید منتظر فرارسیدن شرایط آب و هوایی مناسب باشید. سرمای شدید یا تابش مستقیم نور آفتاب و گرمای بیش از حد، برای کاشت پسته مناسب نیست.

بیشتر بخوانید

طراحی و اجرای فضای سبز 

خرید و فروش نهال

خرید و فروش نهال خیار:

خرید و فروش نهال خیار نیز با استفاده به این موضوع که خیار جزء گیاهان پر مصرف بوده و چه در میان میوه‌ها و چه در میان تره‌بار نقش پررنگی دارد، منطقی و مناسب تلقی می‌شود. کاشت آسان و مراحل نگهداری نه چندان سخت این گیاه نیز کسانی را که در زمینه پرورش گیاه و زراعت سررشته چندانی ندارند، به خرید نهال و کاشت آن، راغب‌تر کرده است و از این رو خرید و فروش نهال خیار نیز جزء خرید و فروش‌های متداول و برجسته در زمینه تجارت نهال به شمار می‌آید.

نکاتی که رعایت آن ها در کاشت و نگهداری از نهال خیار ضروری است:

منطقه ای که قصد کاشت نهال در آن را دارید و خاکی که قرار است نهال خیار را در آن بکارید باید دمای مناسبی داشته باشد، چراکه خیار در برابر سرما مقاومت چندانی نداشته و گیاه دچار سرمازدگی خواهد شد. اواسط بهار که دمای خاک معمولا چیزی حدود ۱۷ تا ۱۸ درجه سلسیوس است، زمان مناسبی برای کاشت خیار محسوب می‌شود.

استفاده از کودهای ارگانیک، رشد گیاه را با سرعت و کیفیت همراه خواهد کرد.

از بین بردن علف ها و گیاهان هرز قبل از کاشت این نهال ضرورت دارد چرا که درصورت وجود این گیاهان در خاک، مواد غذایی لازم برای رشد خیار به آن‌ها تعلق خواهد گرفت و رشد نهال خیار از کیفیت و مرغوبیت لازم برخوردار نخواهد بود.

خرید و فروش نهال

خرید و فروش نهال زرشک:

زرشک نیز گیاهی خوراکی است که ردپای آن در غذاهای مختلف، نوشیدنی ها و البته بعضا در درمان‌های گیاهی دیده می‌شود. طول درخت زرشک متجاوز از یک متر است و معمولا درخت این گیاه را با ارتفاع یک و نیم متر مشاهده می‌کنید. پوسته متصل به شاخه های زرشک معمولا زرشکی تیره یا قهوه ای رنگ هستند که در ترکیب ظاهری با رنگ سبز برگ‌های بیضی شکل گیاه هارمونی جذابی را رقم زده و این درخت را به لحاظ ظاهری زیبا و بی‌نقص جلوه می‌دهد. محصول نهال زرشک نیز، دانه هایی توپر و زرشکی رنگ هستند که طعم ترش آن‌ها چاشنی بسیاری از غذاها است.

زرشک معمولی در سرزمین ما معمولا در خراسان، مازندران و آذربایجان تولید می‌شود و حتی یکی از سوغات های متداول و معروف سرزمین خراسان به حساب می‌آید. نهال زرشک علاوه بر ظاهر زیبا، به علت نقش برجسته ای که به عنوان چاشنی در غذاهای ایرانی و تولید نوشیدنی‌های مختلف و نوشیدنی‌های ترکیبی دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. خرید و فروش نهال زرشک نیز تحت تاثیر عوامل ذکر شده، از مقبولیت چشمگیری برخوردار بوده و جامعه آماری خریداران و فروشندگان این نوع نهال نیز قابل توجه هستند.

خرید و فروش نهال گردو

گردو نیز جزء آن دسته از گیاهان پرخاصیت به شمار می‌آید که طعم و ویژگی‌های ظاهری متفاوتی دارد. فرانسه، چین و آمریکا در زراعت درخت گردو و استفاده از نهال آن پیشگام هستند‌ اما گردوی ایرانی است که شهرت جهانی دارد و از لحاظ مرغوبیت از همه نمونه های دیگر در قسمت‌های مختلف جهان، پیشی گرفته است.

چرخه زراعت گردو از ایران آغاز و سپس کشورهای خاورمیانه را درنوردیده و در آخر به غرب رسیده است. مرغوبیت و کیفیت بالا و قابل توجه گردوی ایران، مغز آن را به یکی از خوراکی‌های مطلوب و پر طرفدار تبدیل کرده است که جنبه اقتصادی دارد و از این رو اقتصاد گردو در ایران بین المللی است و این محصول جزء محصولات صادراتی به حساب می‌آید.

خرید و فروش نهال گردو در ایران با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد بذری که منجر به تولید گردو می‌شود، صرفه اقتصادی دارد و جزء تجارت های پرسود قلمداد می‌شود.

انواع گردو:

گردوی پدرو: به دلیل اینکه محصول این نهال در مدت زمانی مناسب باردهی می‌کند و بازده تولید محصول آن مطلوب است، در بسیاری از مناطق کشور کاشته و بهره‌وری می‌شود. میوه این نهال غالبا در اواخر تابستان به بار می‌نشیند و طول عمر این درخت نیز حدودا ۵۰ سال تخمین زده شده که به لحاظ اقتصادی مناسب است. حدود قیمت این نهال بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان است.

گردوی فرانکوت: بازده اقتصادی این گردو که محصول و میوه آن در سال دوازدهم به دست می‌آید، محدوده‌ای ۱۲ ساله را طی می‌کند. این گردو در بخش‌های میانی و مرکزی ایالت کالیفرنیا رویش پیدا می‌کند. کودهای سبزی که به هنگام کاشت این نوع نهال گردو مورد استفاده قرار می‌گیرد، یونجه و شبدر است اما با این وجود این درخت در مواجهه با بیماری بلایت حساسیت واکنش زیادی نشان می‌دهد. قیمت خرید و فروش این رقم از نهال گردو نیز چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

خرید و فروش نهال

گردوی چندلر: ترکیب گردوی پدرو و نوع 56 موجب پدید آمدن این رقم از گردو می‌شود که بسیاری از ویژگی‌های آن به گردوی پدرو مشابه است. زمان جوانه زدن برگ، قابل برداشت بودن میوه‌های شاخه‌های جنب شاخه‌های اصلی و زمان تعیین شده برای برداشت محصول، همه و همه جزء خصوصیاتی است که بین گردوی چندلر و گردوی پدرو مشترک است. قیمت این گردوی ترکیبی نیز ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

خرید و فروش نهال گل محمدی:

رایحه خوش و ظاهر زیبا و جنبه‌های تزئینی، در کنار مصارف خوراکی و دارویی، سبب شده است تا خرید و فروش نهال گل محمدی بسیار پر تقاضا باشد. به طور معمول نهال گل محمدی را به سه شکل نهال گلدانی، قلمه بی ریشه و قلمه ریشه دار به خریداران و متقاضیان پرورش آن، ارائه می‌دهند.

اگر قصد دارید که گلزاری از گل محمدی را در فضای دلخواه خود پرورش دهید، اطمینان بخش‌ترین و ساده ترین شیوه، روش پرورش نهال گلدانی گل محمدی است. نهال‌های موجود در گلدان غالبا ۱ تا ۲ سال سن دارند و به نسبت تعدد دفعات آبیاری و رسیدگی، سرعت رشد آن‌ها متغیر است اما به زودی و با راحت‌ترین روش به بار می‌نشینند. قلمه بدون ریشه نهال گل محمدی نیز سرعت زیادی در سبز شدن دارد و می‌توان خیلی سریع از آن نتیجه گرفت.

خرید و فروش نهال
خرید و فروش نهال

خرید و فروش نهال انگور:

در میان تولید کنندگان و زارعان جهانی انگور، نام ایران به عنوان هفتمین تولید کننده برتر، می‌درخشد. انگور در ایران میوه ای همه پسند به شمار می‌آید و ویژگی‌های ظاهری، گوناگونی نوعی و طعم بی‌نظیر آن، انگور را به یکی از میوه‌های دلخواه تبدیل کرده است. طول عمر درخت انگور زیاد است و این یکی از دلایل خرید و فروش نهال انگور و مقبولیت آن است. دوره سه ماهه سرد زمستانی به درخت انگور برای باردهی محصولی باکیفیت، امکان می‌دهد. این یاقوت‌های کروی شکل در انواع دانه دار و بی دانه وجود دارند و هر یک در ویژگی‌ها و جنبه‌های ظاهری، منحصر به فرد تلقی می‌شوند

انواع نهال انگور:

نهال انگور خلیلی: این انگورهای بیضی شکل، زرد رنگ و شیرین، در اوایل تابستان به بار می‌آیند و عمر آن‌ها حدود ۶۰ سال است که به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

نهال انگور سیاه‌شانی: این انگورهای گرد، سیاه هستند و جزء انگورهای دانه دار دسته بندی می‌شوند. اوایل فصل پاییز نیز زمان رسیدن میوه‌های این نهال است و طول عمر مفید آن، متجاوز از ۶۰ سال برآورد شده است.

نهال انگور صاحبی: این انگورها دانه دار، سرخ رنگ و بیضی هستند؛ اواسط فصل گرم تابستان به بار می‌آیند و عمرشان بیش از ۶۰ سال اندازه گیری شده است.

نهال انگور فرنگی

انگور فرنگی را می‌توان به نوعی جزء گروه میوه‌های کمیاب دسته بندی کرد. خرید و فروش نهال انگور فرنگی باتوجه به شکل ظاهری، طعم و بدیع بودن آن، دوستداران و متقاضیان خود را دارد. این گیاه که توان پایداری در مقابل سرما در فصل زمستان را دارد، در نواحی سرد و معتدل رویش می‌یابد. طعم این انگور بر خلاف انگورهای دیگری که در ایران به عمل می‌آیند، ترش است و یکی از کاربردها واستفاده های این انگور در تهیه مربا است.

خرید و فروش نهال

خرید و فروش نهال انبه:

طعم و خواص و فراوانی کاربرد انبه در انواع خوراک‌ها، خرید و فروش نهال انبه و جایگاه این میوه در میان مردم را پررنگ و برجسته می‌کند. درخت انبه جزء درختان همیشه بهار یا همیشه سبز محسوب می‌شود و برگ‌های سبز و تخم مرغی آن، از درون شاخه‌هایی منشعب و پیچنده، سربرمی‌آورند.

انبه در انواع آملی از آفریقا، بوربون از برزیل، کارابائو از فیلیپین، کامبودیانا از ویتنام و آلفوسو از هند موجود است. لازم به ذکراست که کشور هند در کشت و زرع انواع مختلفی از انبه با اشکال، رنگ، خواص و حتی طعم‌های مختلف، پیشتاز است.

خرید و فروش نهال بلوبری:

بلوبری میوه ای است با طعم شیرین و خواص فراوان که از محبوبیت و مقبولیت زیادی در بین افراد برخوردار است و به همین جهت خرید و فروش نهال بلوبری نیز جزء تجارت‌هایی است که با گذشت زمان بیشتر و پررنگ‌تر می‌شود.

برای کاشت نهال بلوبری، توجه به میزان اسیدی و قلیایی بودن خاک را شاید بتوان اولین و مهم‌ترین گام در نظر گرفت. بلوبری درختچه‌ای است که ابعاد و شکل ظاهری آن، مشابه بوته است و به همین جهت برای رشد و پرورش یافتن به آب چندانی نیاز ندارد و یکی از گیاهانی است که نگهداری آن بسیار آسان و برداشت محصول آن، سهل الوصول است.

خرید و فروش نهال آناناس:

این میوه با طعمی دلپذیر و ظاهری عجیب، جزء گیاهانی است که برای کشت و پرورش، دلخواه عده زیادی از افراد است؛ لذا خرید و فروش نهال آناناس با استقبال تعداد قابل توجهی از افراد مواجه است‌. آناناس کاینه، جی آر و کوئین جزء ارقام پرطرفدار آناناس محسوب می‌شود.

خرید و فروش نهال آووکادو:

خواص بی‌نظیر گیاه آووکادو به لحاظ دارویی و خوراکی، نقش عظیمی در گسترش استقبال از خرید و فروش نهال آووکادو دارد و بسیاری از افراد راغب هستند که درختچه ای از این گیاه را در نزدیکی خود داشته و از محصول آن بهره ببرند. روش‌های پیوند و قلمه از شیوه‌های متداول برای تکثیر این گیاه به شمار می‌رود. در فصل‌هایی که بارش باران را در آن شاهد هستیم، نهال گیاه آووکادو به آبیاری نیاز ندارد و آبیاری باید زمانی صورت بگیرد که خاک خشک شده و به آب نیازمند است.

خرید و فروش نهال زالزالک:

زالزالک نارنجی رنگ و گرد است و درختچه‌ای کم ارتفاع دارد که برگ‌هایی پهن و نسبتا بزرگ از آن می‌رویند. برگ‌های زیبای زالزالک و طعم میوه‌های آن، خرید و فروش نهال زالزالک را مطلوب جلوه می‌دهد.

زالزالک سرخ وَلیک، گونه‌ای دیگر از گیاه زالزالک است که به لحاظ جنبه عمومی از طرفداران بیشتری نسبت به زالزالک معمولی برخوردار است و این به خاطر خارهای اندک، ظرافت شکل درختچه و البته زیبایی و خوشرنگ بودن میوه‌های آن است.

به طور کلی اغلب گونه‌های زالزالک دارای خارها و زائده‌های تیغ دار و خشن هستند و به همین جهت کاشتن درخت زالزالک را برای ساختن حریم و پرچین مناسب می‌دانند. کاشت درخت‌های زالزالک در محوطه باغچه برای ایجاد محافظ به منظور مراقبت از گل‌های ظریف و حساس از گزند انواع جانوران یا بادهای شدید، منطقی به نظر می‌آید.

خرید و فروش نهال

پیش از خرید و فروش نهال لازم است بدانیم:

پیش از خرید و فروش نهال لازم است که به مواردی خاص توجه داشته باشید که به قرار زیر هستند:

آزمایش خاک: این نخستین موردی است که پیش از خرید و فروش نهال باید به آن توجه داشت. با آزمایش خاک می توان پتانسیل های آن را شناسایی کرده و نوع نهال ها و بذرهای ممکن برای کاشت را انتخاب کرد. این بررسی خاک از مهم ترین مواردی است که باید پیش از انتخاب و خرید و فروش نهال، مورد سنجش قرار داد. در غیر این صورت ممکن است انتخاب نوع نهال، به اشتباه صورت گرفته و سازگاری با شرایط خاک و منطقه نداشته باشد.

بررسی شرایط جغرافیایی: پس از آزمایش خاک، نوبت به بررسی شرایط جغرافیایی می رسد. لازم است که شرایط جغرافیایی منطقه تحت کشت و طراحی فضای سبز، به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که با منطقه ای معتدل روبرو باشیم، اوضاع برای خرید و انتخاب نهال های مختلف، به مراتب مساعدتر خواهد بود؛ اما در مناطق آب و هوایی خاص، ای موضوع تحت تاثیر قرار می گیرد. همان طور که احتمالا می دانید نهال ها در گونه های مختلف عرضه شده و در انواع کشت گرمسیری، کشت سردسیری و کشت معتدل و میانه جای می گیرند. با این حساب پس از بررسی شرایط جغرافیایی و آب هوایی، نوع نهال مناسب برای این شرایط از میان انواع و اقسام نهال ها به دست آمده و بعد از آن می توان نسبت به انتخاب نهال های مناسب و البته مطابق الگوی اولیه طراحی فضای سبز، اقدام کرد.

توجه داشته باشید که خرید و فروش نهال برای اجرای فضای سبز با انواع و اقسام کاربری های مختلف، بدون در نظر گرفتن فاکتورهای اولیه، ضریب شکست کل پروژه را بالا خواهد برد.

خرید و فروش نهال میوه‌های کمیاب:

خرید و فروش نهال میوه‌های کمیاب هم به لحاظ بدیع بودن میوه‌ها و ایجاد آشنایی با شکل و طعم و خواص میوه‌های جدید و هم به لحاظ حمایت از صنعت مهندسی کشاورزی نوین، حائزاهمیت و قابل تحسین است‌.

نهال گلابی کیوی: این میوه ترکیبی از دو میوه متفاوت یعنی گلابی و کیوی است که طعم و ظاهر متفاوت و جالبی دارد.

نهال سیب تو سرخ: فرآیندهای مختلفی که علم کشاورزی نوین بر روی میوه سیب به عنوان یکی از پر خواص ترین میوه‌ها شناخته می‌شود، انجام داده است، منجر به تولید نوعی از سیب شده که داخل آن، به جای رنگ سفید، سرخ رنگ است.

خرید و فروش نهال کمیاب

در صورتی که قصد خرید نهال کمیاب دارید، بهتر است که برای انجام حرفه ای این منظور، به سراغ تامین کنندگانی بروید که در زمینه تامین نهال ها و بذرهای کمیاب، تبحر و سابقه ای قوی دارند. بدیهی است که خرید و فروش نهال کمیاب، نیازمند تخصص بیشتر در زمینه خرید و فروش نهال بوده و نمی توان در این خصوص، به هر فروشنده ای اطمینان کرد.

در برخی مواقع ممکن است پیشنهادهای مختلف و عرضه های بی نام و نشانی از نهال های کمیاب صورت بگیرد، اما از آن جایی که بیشتر مردم شناخت دقیق و درستی نسبت به اصالت و شرایط این نهال ها ندارند، خرید در این ساختار، با ریسک بالایی همراه خواهد بود. از این روی توصیه می کنیم که حتی اگر برای خرید نهال های معمولی و رایج، به شرایط تامین کننده و فروشنده توجه خاصی ندارید، در زمینه خرید نهال های کمیاب، این موضوع را مورد اهمیت زیاد قرار دهید.

به این ترتیب می توانید از اصالت و کیفیت نهال کمیاب مورد نظر خود اطمینان یابید. توجه داشته باشید که نهال های کمیاب به شکلی بدیهی از رده قیمتی بالاتری برخوردار هستند و در صورتی که در انتخاب و خرید اولیه دچار اشتباهات در زمینه کیفیت و اصالت نهال شوید، تمامی محاسبات اشتباه از آب درآمده و نمی توانید برداشتی مطابق با میل خود داشته باشید.

نهال های کمیاب می توانند در زمره نهال های تزیینی، درخت های بن بالا، درخت های میوه و هر گونه بوته و گیاه دیگری باشند. در نظر داشته باشید که این نهال ها بعضا به دلیل شرایط جغرافیایی در منطقه ای کمیاب شده و ممکن است به طور کلی سازگاری آب و هوایی با محل مورد نظر شما نداشته باشند.

خرید و فروش نهال تهران:

خرید و فروش نهال در تهران نه تنها به عنوان یک تجارت بلکه باید به عنوان یک وظیفه در نظر گرفته شود. افزایش زمین‌خواری در پایتخت و بالا رفتن تصاعدی آلودگی هوا در این شهر، تنها با اقداماتی نظیر کاشت نهال ممکن است تا حدودی قابل جبران باشد. خرید و فروش نهال آلبالو، گردو و سیب در شهر تهران متداول است و سالانه عده زیادی از افراد در روز درختکاری، نقش گیاهان در تولید هوای پاک را به رسمیت شناخته و در کاشت نهال به عنوان یک موجود حیات بخش مشارکت می‌کنند.

خرید نهال در کرج نیز خصوصا در روز درختکاری و بزرگداشت نقش نهال در پاکسازی هوا، به یک سنت تبدیل شده است و عده زیادی نسبت به آن استقبال نشان می‌دهند.

خرید و فروش نهال در شهرستان ها

در صورتی که نیاز به خرید نهال در شهرستان محل سکونت خود دارید، ابتدا باید پیش از هر اقدامی، نوع نهال های سازگار با موقعیت جغرافیایی خود را تشخیص دهید. برای این منظور می توانید از کارشناسان باغداری باغ ایرانی مشاوره لازم را دریافت کرده و نوع نهال های متناسب با موقعیت جغرافیایی و فضای سبز مورد نظر خود در شهرستان محل سکونت را تعیین کنید.

پس از آن امکان انتخاب نهال های مورد نظر شما وجود خواهد داشت. بدیهی است که در هر فضا و موقعیت جغرافیایی نمی توان نوع نهال های مشابه را کاشت و بازدهی لازم در مورد آن ها وجود نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که در صورت کاشت یک نهال با نیازمندی های موقعیت جغرافیایی گرمسیری در یک شهر با آب و هوای سردسیر، چه نوع بازخوردی خواهید داشت. بدیهی است که چنین نهالی دوام نیاورده و تمامی زحمات و هزینه ای که بابت آن کرده اید، هدر خواهد رفت. از این جهت لازم است که یپش از هر چیزی نهال های مناسب را تشخیص داده و سپس نسبت به انتخاب انواع مورد نظر خود اقدام کنید.

برای سفارش نهال های مورد نیاز خود جهت کاش در منطقه فضای سبز، می توانید پس از دریافت مشاوره لازم و تصمیم گیری نهایی، از باغ ایرانی بهترین کمک را دریافت کنید.

ایجاد فضای سبز در هر نقطه ای از کشور یک اقدام عالی و ثمربخش است که می تواند به بهبود محیط زیست کمک کرده و به طور کلی نشاط آفرین و جذاب باشد. از این روی ایجاد هر گونه فضای سبز کوچک یا طراحی و اجرای باغی بزرگ، یک ایده عالی در خود نهفته دارد و باید به بهترین شکل ممکن از بخش تئوری آغاز شده و اجرایی و عملیاتی گردد.

باغ ایرانی

خرید و فروش نهال

اگر به دنبال خرید نهال خاصی هستید و از مراکز خرید و فروش نهال اطلاعی ندارید؛ پیشنهاد می کنیم با تیم تخصصی باغ ایرانی تماس بگیرید زیرا سال ها در حوزه ی خرید و فروش نهال فعالیت دارند.

شماره تماس : 09124682490