خاص ترین سبک اجرای فضای سبز

اجرای فضای سبز چه در سطح عمومی، چه به صورت نیمه عمومی و چه به شکل شخصی و اختصاصی از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است. جمعیت شهرنشین همواره در صدد هستند تا زندگی ماشینی و مکانیکی خود را با قرار گرفتن در طبیعت و نظاره سرسبزی هایش تلطیف کنند و این در حالی است که معضل آلودگی های صوتی و ازدحام ابر شهرها شکاف عمیق و قابل اعتنایی را بین شهروندان استان ها و شهرهای بزرگ و طبیعت بکر و بی بدل ایجاد کرده است.

البته آلودگی های زیست محیطی و شرایط نابسامان آب و هوایی نیز مزید بر علت شده و فشارها و دغدغه های فکری را افزایش می دهد. در کنار تمام این مسائلی که لاینحل به نظر می آیند، بزرگترین و اثرگذار راه حل، ایجاد فضای سبز و محوطه سازی ها است تا احساس قدم زدن و نفس کشیدن در طبیعت را تداعی کرده و کمی از مشکلات ذکر شده بکاهد.

به همین خاطر است که علم نوین لند اسکیپ یا محوطه سازی، با ادغام روحیات و ذوق هنری طراحان و تجربه و تبحر آن ها با هم، در صدد بر آمده است تا از پتانسیل و ظرفیت فضاها و چشم اندازهای مختلف برای ایجاد فضای سبز و محیطی شاداب و آرامش بخش استفاده کند. طراحان دانش خود در انتخاب شیوه صحیح به کارگیری المان ها و جانمایی اجزا را ضمیمه سلیقه و خواستگاه کارفرما می کنند تا محوطه سازی و ایجاد فضای سبز را به شیوه ای صحیح و مورد پسند اجرا نمایند.

ساخت فضای سبز باغ، ویلا، رستوران، تالار و غیره را به تیم حرفه ای باغ ایرانی بسپارید.

شماره تماس : 09124682490

اجرای فضای سبز در محیط مسقف

برای اجرای فضای سبز در محیط مسقف، لازم است که الگوی کار خود را کمی تغییر دهید. چیزی که در این فضا اهمیت زیادی دارد، سربسته بودن و نداشتن نور خورشید و هوای آزاد است. احتمالا شما می توانید با باز گذاشتن یک پنجره یا درب ورودی، رد و بدل هوا را تامین سازید، اما این موضوع نمی تواند آن قدرها تاثیرگذار باشد که در یک فضای باز واقعی با آب و هوای آزاد در ارتباط هستیم.

از این جهت پیش از طراحی و اجرای فضای سبز در یک محیط مسقف، لازم است که شرایط آن را به خوبی در نظر بگیرید. در کدام قسمت محیط، امکان دریافت نور خورشید از طریق پنجره یا سقف را دارید؟ به این ترتیب باید گلدان های نیازمند به نور خورشید را در این منطقه قرار دهید. همین طور در بخشی از فضا که نور دریافت نمی شود، نسبت به جای گذاری گلدان هایی اقدام کنید که نیاز کمتری به نور خورشید دارند. به این صورت می توانید بالاترین بهره وری را به دست آورده و حداکثر استفاده از فضای موجود را داشته باشید. این چیزی است که در پاسیوها مشاهده می کنیم و معمولا حتی افراد معمولی قادر به تشخیص آن هستند. اما چیزی که یک مشاور طراحی و اجرای فضای سبز برای شما همراه دارد، انتخاب گلدان ها و گیاه هایی است که بهترین و بالاترین بازدهی را در فضای بسته داشته و بتوانند طول عمر بیشتری داشته و در زمان افزون تری ماندگاری نشان دهند. به این شکل هزینه ای که برای اجرای فضای سبز در محیط بسته کرده اید، نتیجه بخش بوده و با ماندگاری بالاتری برقرار خواهد بود.

معمولا در طراحی و اجرای فضای سبز در محیط بسته، به سراغ گلدان ها و گیاهانی رفته می شود که نیاز به آبیاری کمتری داشته و مقاومت بالاتری در دوری از خورشید دارند.

اجرای فضای سبز در مکان های عمومی

ایجاد فضای سبز در اماکن عمومی امروزه جزئی لاینفک از دستور کار بخش های مختلف عمرانی و شهرداری های شهرهای مختلف محسوب می شود. تقویت روحیه عمومی و ایجاد نشاط و سرگرمی با به کارگیری دانش و تخصص برای اجرای فضاهای سبز همگانی ایده ای بی نقص و صحیح است که در سراسر جهان به کار گرفته می شود. طراحی محوطه های عمومی و ایجاد فضای سبز آن ها مراحل بخصوصی را طی می کند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 • ابتدا لازم است منطقه ای مناسب از جهت موقعیت مکانی، شرایط دسترسی و البته ابعاد و مساحت، برای ایجاد فضای سبز توسط مهندسین شهرسازی انتخاب شود.
 • سپس باید این فضا را به شکلی درست برای جانمایی اجزای مختلف و به کارگیری المان ها آماده سازی کنند. منظور از آماده سازی صحیح فضا، خاک برداری ها و از بین بردن گودال ها و چاله های عمیق و به طور کلی مسطح کردن سطح زمین است.
 • بعد نوبت آن است که مصالح لازم برای ساخت تجهیزات و بخش های مختلف با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و دیگر موقعیت های حاکم انتخاب شده و از یکدیگر تفکیک شوند؛ چرا که ممکن است هریک از مصالح مناسب برای ساخت سازه ای مجزا باشد.
 • پس از طی کردن پروسه انتخاب مکان و مصالح، روند ساخت و ساز آغاز می شود و مهندسین و کارگرهای بخش ساخت و ساز و عمران شهری وارد ماجرا می شوند و تعیین وظایف کرده و هر یک عهده دار انجام و اجرای بخشی می شوند که با تخصص و تجربه آن ها همگون است.
 • ساخت و ساز و ایجاد کفپوش ها و قسمت سطح زمین را می توان اولین مرحله در ایجاد فضای سبز دانست. لازم است کفپوش قسمت های ورودی، قسمت های پیاده رو و بخش های مختلف دیگر با استفاده از مصالح مختلف مانند بتن، گچ و سیمان و انواع سنگ ها و موزاییک های مناسب ایجاد شود.
 • پس از ایجاد کفپوش بخش های لازم، محوطه های مختلف از یکدیگر تفکیک می شوند و هریک از آن ها برای ساخت و جاگیری المان یا اجرای مختلف کد گذاری می شوند. به عنوان مثال محدوده زمین بازی کودکان، شهربازی، زمین چمن، باغچه ها، دریاچه مصنوعی، سرویس های بهداشتی و حاشیه های درخت کاری مشخص شده و حد فاصل آن ها نیز تعیین می شود.
 • بعد لازم است سیستم ها و تجهیزات برقی و الکتریکی بررسی شده و به کار گرفته شوند. آب رسانی، برق و انشعابات گازی باید توسط متخصصین مختلف راستی آزمایی شده و در صورت عدم وجود مشکل، نصب و تعبیه شوند.
 • بعد از آن نوبت جانمایی ابزارآلات مربوط به بخش شهربازی، دکه های بلیط فروشی و زمین بازی کودکان است که انتخاب فضا و جانمایی آن ها باید با دقت و تعمق زیادی انجام پذیرد.

بیشتر بخوانید.

محوطه سازی باغ 

 • بعد از تمام شدن بخش های بازی و سرگرمی، ساخت ساختمان مربوط به سرویس بهداشتی و محوطه زمین چمن لازم الاجراست.
 • سپس لازم است به بخش دریاچه مصنوعی و تجهیزات مربوط به آن رسیدگی شود. بخش قایق سواری، پل قابل نصب روی دریاچه و نیمکت هایی که دور حصار دریاچه ایجاد شده اند نیز جزء دستور کار رسیدگی به قسمت دریاچه به حساب می آیند.
 • سپس می توان به بررسی باغچه ها و خاک ریزی مناسب آن ها پرداخت. غنی کردن خاک باغچه ها نسبت به گیاهانی که قرار است داخل آن ها کاشته شوند و رسیدگی به انتخاب انواع گیاه و درختان به تناسب شرایط آب و هوایی و در نظر گرفتن موقعیت اقلیمی نیز جزء وظایف باغبانی و متخصصین محیط زیست شمرده می شود.
 • بعد از طراحی باغچه ها لازم است به گلکاری و کاشت درختان قسمت ورودی و حاشیه ها و پیاده روها نیز رسیدگی شود.
 • پس از اتمام فعالیت های باغبانی و اقدامات مربوط به اجرای فضای سبز، نحوه انتخاب، نصب و تعبیه چراغ ها و نورپردازی محوطه در درجه اهمیت بالایی برخوردار است. روشنایی و میزان نور فضا باید به نحوی تامین شود که از بروز خطرات احتمالی ممانعت به عمل آید و علاوه بر رعایت نکات ایمنی، زیبایی و جلوه لازم را در محیط پارک ایجاد کند.
 • بعد از اتمام مراحل مربوط به نورپردازی و روشنایی پارک نیز می توان به جانمایی فضاها و مکان های مختلف مانند اتاقک های باغبانی، فضاهای کرایه دوچرخه و یا دکه های فروش خوراکی ها پرداخت. حتی در صورت نیاز ایجاد فضاهایی مثل رستوران یا صحنه نمایش سیرک نیز می تواند در استقبال افراد نقش آفرین باشد.
 • سپس لازم است در محدوده مشخص شده برای تجهیزات ورزشی، از ایمن ترین و مناسب ترین اجزا و ابزارآلات بهره بگیرند تا انگیزه ورزش و نشاط عمومی در وجود شهروندان تزریق شود.
 • در آخر اما تمام مراحل انجام شده باید به تایید و ضمانت مهندس مسئول برسد تا ایمنی پارک ساخته شده و اجرای صحیح مراحل مختلف کاربری آن، به روشنی مشخص شود.

با توجه به تمام عناوین گفته شده باید اظهار داشت که واژه فضای سبز را تنها نمی توان به محیط های سبز و درخت کاری شده نسبت داد؛ بلکه در دید عمومی فضای سبز مکانی برای گذران اوقات فراغت و سرگرمی است؛ اما مسلما رکن اصلی هر فضای سبزی، پوشش گیاهی و منظره سبز گل ها، درختان و گیاهان آن است.

اجرای فضای سبز در اماکن مسکونی

ایجاد و اجرای محوطه های سبز در شهرک های مسکونی نیز از دیگر وظایف شهرداری ها و نهادهای عمرانی است. فضاهای سبز اماکن مسکونی باید در مکانی مناسب و ویژه ایجاد شوند. موقعیت قرار گیری آن ها باید در شرایطی ایده آل با ساختمان ها و مراکز خرید باشد تا فضاسازی ها و ساختاربندی ها به بهترین نحو ممکن صورت بگیرد و اصول فنی و مهندسی را نیز با اختلال مواجه نکند.

اجرای فضای سبز ویلا

پروسه ایجاد فضای سبز در حیاط یا ویلاهای مسکونی و اختصاصی، کمی با ایجاد آن در اماکن عمومی و نیمه عمومی متفاوت است. در محوطه سازی و ایجاد فضای سبز حیاط یا باغ های ویلایی باید از شرکت های طراحی خصوصی برای طراحی و دیزاین بهره بگیرید. طراحان و متخصصین این شرکت ها تلاش می کنند تا با در نظر گرفتن جوانب مختلف، بهره گیری از هنر و تجربه و البته با اتکا بر سلیقه و دیدگاه شما، بهترین و مناسب ترین طرح ها را برای ایجاد و اجرای فضای سبز خانه شما ارائه دهند.

مراحل انجام کار طراحان به شرح زیر میباشد:

 • ابتدا کارفرما از طراحان برای فضاسازی و ایجاد محوطه دعوت به کار می کند.
 • طراحان و متخصصین ایجاد فضای سبز برای بازدید فضا و بررسی آن به موقعیت مورد نظر می روند.
 • بعد از سنجش و بررسی تمام شرایط از تمام ابعاد، یعنی در نظر گرفتن مساحت و اندازه زمین، موقعیت و شرایط بومی و آب و هوایی، نحوه و جایگاه احداث بنا و میزان دسترسی آن به منابع مختلف و البته سنجش میزان پایداری و ایمنی زمین و خاک و مشخص کردن نقاط امن، طراحان نحوه جانمایی ها، تعداد المان های قابل استفاده و نقشه ابتدایی قرارگیری بخش ها و اجزای مختلف را نشان می دهند.
 • سپس لازم است برای درک بهتر موقعیت و بررسی دقیق آن، ماکت یا طرح سه بعدی فضایی که قصد ایجاد آن را دارند، بسازند و به کارفرما تحویل دهند.
 • بعد از مشخص شدن نهایی نقشه قابل اجرا و به کارگیری سلیقه کارفرما و تخصص طراحان، هزینه ها برآورد شده و با خرید انواع مصالح و تجهیزات پروسه فضاسازی و ایجاد محوطه انجام می شود.

مراحل اجرای فضای سبز در ویلا:

 • ابتدا باید مصالح را از یکدیگر تفکیک کنید و هر کدام از مواد و مصالح ساخت و ساز را به تناسب ویژگی ها به سازه ای مخصوص اختصاص دهید.
 • کفپوش و قسمت کف زمین باید با دقت طراحی شود؛ برای ایجاد آن می توان از انواع مصالح و بخصوص سنگ های مختلف بهره گرفت. البته استفاده از قلوه سنگ، سنگ ریزه و شن و سنگ های رودخانه ای هم برای دیزاین کف محوطه متداول است و این سنگ ها می توانند هم به صورت آزاد و هم به واسطه سیمان روی زمین قرار بگیرند یا به آن بچسبند.
 • باید قسمت ورودی باغ یا محوطه ویلا و حاشیه های آن را به خوبی زینت دهید. مطابق آخرین متدهای طراحی نوین، ایجاد مسیرهای سنگی، تعبیه چراغ های پایه بلند و البته قرار دادن مشعل های طبیعی با سایز و ابعاد مناسب در فضای ورودی، محیط چشمگیری ایجاد می کنند.
 • نورپردازی ها هم باید با اصول فنی و آمیزه ای از ایمنی و زیبایی صورت بگیرند؛ چراغ های کوچک و بزرگ با رنگ ها و میزان مصرف مناسب، در نورپردازی ها و ایجاد روشنایی های مصنوعی، بسیار مورد توجه طراحان هستند.
 • لازم است باغچه ها را با طرح ها و حصاربندی ها و اشکال هندسی مناسب ایجاد کنید. فضای باغچه باید در تناسب با ابعاد حیاط یا باغ و میزان و اندازه گیاهان و درختان مد نظرتان ساخته شوند.
 • بعد از آن نوبت انتخاب نوع خاک برای پرورش گیاهان است. خاک و کودهای تقویتی باید با توجه به نوع گیاه یا درخت انتخابی و ویژگی های آن ها گزینش شوند و نوع گیاهان و درختان نیز باید در تناسبی ایده آل با شرایط زیست محیطی و مساحت باغ قرار بگیرند. به طور کلی درختانی نظیر سرو، کاج، اقاقیا و انجیر برای باغ های بزرگ و نسبتا بزرگ و درختانی چون ارغوان، هلو و آلبالو برای باغچه ها و ویلاهای کوچک مناسب اند. خاک را باید به نسبت نیاز گیاهان اسیدی یا قلیایی کنید و مواد و عناصر مفید نظیر فسفات، منیزیم و گوگرد را نیز در اختیار گیاهان قرار دهید.
 • برای باغچه سرپناهی مناسب از جنس چوب یا گیاهان پیچنده و مقاوم بسازید تا از گل ها و گیاهان حساس در برابر تابش نور مستقیم آفتاب یا سرمازدگی محافظت کند.
 • می توانید از المان هایی نظیر استخر، آبنما، برکه، جویبار و یا حوضچه برای نمایان کردن عنصر حیات بخش آب و نزدیک کردن بیشتر فضا به طبیعت بهره بگیرید.
 • آلاچیق ها یا سرپناه های چوبی و فلزی می توانند امکان مناسبی را برای دورهمی ها و هم نشینی ها ایجاد کنند. همچنین اگر قصد سپری کردن زمان در فضای آزاد طی روزهای گرم تابستانی و یا آب و هوای بارانی را داشته باشید آلاچیق ها بهترین گزینه برای پناه گرفتن هستند.
 • میز و صندلی یا مبلمان راحتی خود را با توجه به جنس، طرح و رنگ آن ها انتخاب کنید. فضاهای کوچک رنگ های روشن و ملایمی را می طلبند. همچنین دقت کنید که جنس و استحکام این اشیا متناسب با شرایط آب و هوایی انتخاب شوند.
 • باربیکیو یا کباب پز می تواند امکان پخت غذا و صرف وعده های ناهار و شام دلپذیری را در فضای آزاد و محیط زیبای باغ یا حیاط فراهم کند.
 • استفاده از بخاری های گودال آتش گازی یا گودال های هیزمی و گرم نیز می توانند شب نشینی ها و دورهمی های شما در روزهای سرد را سهولت ببخشند.
 • تاب یا چترهای آفتاب گیر نیز از دیگر المان هایی هستند که به تناسب ابعاد و مساحت باغ یا حیاط شما، فضا را زیبا و دلپذیر کرده و امکان سرگرمی و استراحت را فراهم می کنند.

در آخر باید توجه داشته باشید که سازگاری رنگ و طرح کفپوش ها، دیوارها، باغچه ها و حتی نمای خانه با یکدیگر، فضایی دلچسب و یکپارچه را ایجاد می کند. علاوه بر آن رعایت ریتم، تقارن و مرکزیت و نقاط کانونی هم اثر قابل اعتنایی در زیباسازی و جلوه محیط دارند.

هزینه اجرای فضای سبز

بدیهی است که هزینه های ناشی از ایجاد فضای سبز مورد نظر شما به نسبت ابعاد محیط، تعداد المان ها، مصالح استفاده شده و البته شرکتی که از آن برای طراحی محیط خود کمک گرفته اید متغیر است.

اجرای فضای سبز پشت بام

روف گاردن یکی دیگر از طرح های بدیعی است که در حیطه طراحی فضای سبز و محوطه سازی از آن بهره گرفته می شود. عده زیادی علاقه دارند تا در پشت بام خانه خود فضای سبز اختصاصی و زیبا ایجاد کنند و از این منظره در کنار ارتفاع لذت ببرند. اما قبل از تصمیم برای ایجاد پشت بام سبز، دقت و توجه به برخی نکات و رعایت بعضی از فاکتورها ضروری است که به توضیح چندی از آن ها می پردازیم:

 • ابتدا باید سطح پشت بام خود را از لحاظ استحکام و ویژگی های مصالح استفاده شده بررسی کنید. سطح پشت بام شما باید از مقاومت و استحکام کافی برخوردار باشد تا بتوانید رشد و پرورش گیاه در آن را صورت دهید.
 • باید لایه ای نفوذ ناپذیر و ضد آب را در حد فاصل بین سطح بام و باغچه ای که قصد ایجاد آن را دارید در نظر بگیرید تا آبیاری باغچه سبب نفوذ آب و نشت آن به طبقات پایین نشود.
 • سپس باید در انتخاب پوشش گیاهی و درختان خود نهایت دقت را به کار بگیرید. درختانی که قصد کاشتن آن ها در پشت بام را دارید، باید درختانی مقاوم باشند اما از حیث ویژگی های ریشه، ریشه این درختان نباید سبب متلاشی شدن سطح زیرین خود شوند. مثلا درختانی هستند که ریشه هایی بلند و پیچنده دارند و این ریشه ها پس از رشد و قوی شدن قادر به خرد کردن سنگ و رویش در داخل آن هستند. بنابراین بهتر است با مشورت طراح، از درختانی استفاده کنید که ریشه ای با رشد ملایم داشته باشند.
 • گیاهانی که قرار است در پشت بام منزل خود بکارید، باید مقاوم و مستحکم باشند. این گیاهان باید توان پایداری در برابر نور مستقیم آفتاب و سرما و بارش های مختلف را داشته باشند و در برابر عوامل محیطی مختلف و بخصوص آلودگی های مکرر و تاثیرگذار، الگوی رفتاری ثابتی را پیش گرفته و زیان نبینند.
 • استفاده از چمن و گیاهان کوتاه و چندساله در دیزاین باغچه های پشت بام بسیار رایج است و شما نیز می توانید آن ها را در لیست گیاهان انتخابی خود قرار دهید.
 • استفاده از صندلی های راحتی، نیمکت، ننو و تاب، آبنماهای کوچک مناسب و آلاچیق هم در طراحی پشت بام رواج دارد و چشم اندازی زیبا ایجاد می کند.

اجرای فضای سبز عمودی

منظور از فضای سبز عمودی در واقع دیوار سبزی است که گیاهان روینده و پایایی در سطح آن رشد کرده و دیوار را به زیبایی می آرایند. استفاده از دیوار سبز به عنوان المانی اثرگذار و پر اهمیت در امر طراحی و ایجاد فضای سبز مطرح است. گیاهانی که در دیوار سبز از آن ها استفاده می شود، گیاهانی منحصر به فرد، استثنایی و کاربردی هستند که بدون نیاز به کود یا آبیاری خارجی روند حیات خود را طی کرده و رشد می کنند. تمام مواد معدنی و طبیعی مورد نیاز برای تغذیه گیاهان از بخش درونی دیوار تامین می شود و در واقع این گیاهان برای تغذیه به دیوار خود متکی هستند و تغذیه بیرونی برای آن ها معنایی ندارند.

نور مورد نیاز برای گیاهان دیوار سبز: نیاز این گیاهان به نور بسته به ویژگی ها و خصوصیاتشان متغیر است. بعضی از این گیاهان در سایه های وسیع و برخی دیگر در نور مستقیم آفتاب قادر به رشد هستند.

آبیاری لازم جهت رشد دیوار سبز: در حالی که بعضی از گیاهان دیوار سبز قادر به تحمل کم آبی های دوره ای هستند، برخی دیگر به آبیاری روزانه محتاج اند و به همین واسطه شما باید این گیاهان را در تفکیک از هم در نظر گرفته و به آبیاری آن ها توجه کنید تا شادابی و نشاط خود را از دست ندهند.

چه گیاهانی در دیوار سبز رشد می کنند؟

گل یاسمن: در کنار رایحه خوش و جلوه ظاهری بسیار زیبای گل یاسمن، این گیاه توان رشد به شکل بالا رونده را دارد و حتی می تواند متجاوز از ۶ متر به رشد خود ادامه دهد.

گیاه ویرزیا: گلبرگ های سرخ این گیاه خیره کننده و زیبا هستند و شکل ظاهری آن ها نیز پس از رشد شگفت انگیز است. نحوه کاشت آن روی دیوار وابسته به سلیقه شما است اما طراحان گل، معمولا کاشت آن روی قسمت بالایی دیوار را مناسب تر می دانند.

گیاه هوستا: برگ های سبز و سفید این گیاه مقاومت و پایداری زیادی در برابر سرما و نور آفتاب دارند. رشد این گیاه بعد از مدتی متوقف شده و هوستا را به یک گیاه گلدانی و آپارتمانی هم تبدیل می کند.

طراحی و اجرای فضای سبز در تهران از دیوار سبز و گیاهان تزئینی آن بهره زیادی دارد. اجرای فضای سبز در تهران، ترکیبی از طبیعت گرایی و زندگی مکانیکی و ماشینی است و این تضاد در دل خود زیبایی هایی را هم گنجانده است. اجرای فضای سبز در رشت، با زمینه مناسبی از سرسبزی و نشاط صورت می گیرد، اجرای فضای سبز در کرج با تلفیق های گسترده ای از سنت گرایی و مدرنیته همراه است، اجرای فضای سبز در لواسان از المان ها و اجزای طبیعی و بی شماره بهره می گیرد و اجرای فضای سبز در کردان نیز از زیبایی ها و جلوه های زیادی برخوردار است.

اجرای فضای سبز شخصی

برای اجرای فضای سبز شخصی نخستین چیزی که اهمیت پیدا می کند، ابزارهای در اختیار است. زمانی که شما تصمیم می گیرید در ملک شخصی خود، یک فضای سبز ایجاد کنید، باید پیش از هر کاری پتانسیل های موجود را بررسی کرده و دریابید این فضا تا چه اندازه ظرفیت ایجاد فضای سبز را دارد. پس از آن به سایر ابزارهای در اختیار خود بپردازید. به طور مثال آیا می توانید در این فضا یک درخت بن بالا بکارید، یا باید شکل کشت شما محدود به چمن کاری و یا حداکثر بوته های یک متری محدود شود؟ سیستم آبیاری چطور خواهد بود و با چه روش هایی می توانید رسیدگی به فضای سبز ایجاد شده در محیط شخصی خود را صورت دهید. بدیهی است که تنها برپایی و راه اندازی اولیه فضای سبز، کارآمد نخواهد بود و لازم است که نسبت به رسیدگی های بعدی وی در همان مرحله ابتدایی طراحی یا اجرایی، پیش بینی های لازم صورت بگیرد. تنها در این صورت است که می توانید نسبت به اجرای صحیح فضای سبز شخصی اطمینان حاصل کرده و زحمات و هزینه شما بابت برپایی آن، در طول زمان پاسخدهی لازم را داشته باشد.

این درست همان چیزی است که در الگوهای بزرگتر و در فضای سبز عمومی یا ایجاد یک فضای سبز ویلایی و یا باغات و غیره، مورد نظر قرار می دهیم. به واقع اشتباه رایج ما این است که تصور می کنیم، صرف محدود بودن اجرای فضای سبز شخصی، باعث می شود تا بدون اصول و قوانین مرسوم، نسبت به اجرای چنین فضای سبزی اقدام کنیم. اتفاقا مجرا کاملا برعکس است و برای اجرای این پروژه های محدود، قوانین و اصول کارآمدی بیشتری از برپایی یک باغ دارند و در چنین فضاهای ظریف کاری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اجرای فضای سبز ویژه کودک

اجرای فضای سبز ویژه کودک از بهترین اشکال و انواع فضای سبز است که حتی در روال انجام و ایجاد خود از جذابیت زیادی برخوردار است. زمانی که تصمیم به اجرای فضای سبز ویژه کودک می گیرید، کافی است که بدانید رنگ ها چطور به کمک شما می آیند. این چیزی است که طبیعت با سخاوتمندی در اختیارتان قرار داده و باید به نحو علی از آن بهره بگیرید. کودکان عاشق رنگ های مختلف هستند و با به کار بردن گل های متنوع در ایجاد این فضای سبز، می توانید توجه آن ها را به خوبی جلب نمایید.

در اجرای فضای سبز ویژه کودکان، باید علاوه بر موارد فوق، مسائل مربوط به ایمنی را نیز به خوبی پیاده سازی کنید. قطعا کودکان رعایت به مراتب کمتری نسبت به نزدیک شدن به گل و گیاهان دارند و بهتر است از گل هایی استفاده کنید که خارهای تیز و برنده نداشته باشند. به علاوه جهت جلوگیری از ورود کودکان به زمین های چمن کاری شده نیز باید تمهیداتی بیندیشید. به طور معمول بلوک چینی و حصارکشی در بخش های چمن کاری شده، می تواند به شکلی کامل ایمن بخش فضای کودکان باشد. به این ترتیب ضمن برخورداری از فضای سبزی جذاب، کودکان نیز می توانند آزادانه و به راحتی در رفت و آمد باشند.

مورد بعدی در ایجاد فضای سبز کودکان، استفاده از محوطه ای برای زمین بازی است. کودکان همیشه از دیدن تاب و سرسره و … هیجان زده می شوند و کافی است که حتی شده محوطه ای کوچک را به این موارد اختصاص دهید. این زمین بازی باعث می شود که کل فضای سبز شما، رنگ و لعاب شادتری به خود گرفته و کاملا چیزی مخصوص به کودکان شود.

شما نیز توصیه های خود در این زمینه را در بخش نظریات عنوان سازید.

باغ ایرانی

اجرای فضای سبز

اگر اجرای فضای سبز خاص و منحصر به فرد ایده آل شماست؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص اصول اجرای فضای سبز استفاده نمایید.

شماره تماس : 09124682490

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.