فضای سبز یکی از بهترین مکان‌ هایی است  که موجب آرامش و بهبود خلق و خوی افراد می شود. بهتر است بدانید که نکات و عوامل مختلفی در عملکرد بهتر آن نقش اساسی ایفا می کنند. به طور کلی طراحی فضای سبز می تواند نقش موثری در ایجاد حالات روحی بهتر داشته باشد و پوشش های گیاهی متنوع و آب نماها می توانند بر زیبایی فضای سبز تاثیر گذار باشند.

طراحی فضای سبز هنری است که به تاریخ بشریت باز می گردد، اگرچه شایان ذکر است که اصلاح معماری منظره تا قرن ۱۸ استفاده نشده است و تنها در معماری پیشرفته طراحی چمنزارها و باغ ها نیز افزوده شد. برخلاف گذشته، محوطه سازی امروزی در اکثر خانه ها نیز قابل مشاهده است. در حقیقت در خانه های مدرن شاهد طراحی فضای سبز نیز هستیم که یکی از دلایل آن سودمند بودن آن در ایجاد خلق و خوی بهتر در افراد است. روش های زیادی برای بهبود ظاهر کلی یک مکان وجود دارد و فضای سبز موجب ایجاد محیطی امن تر، آلودگی صوتی کمتر و کاهش استرس می شود. به طور کلی وجود پوشش گیاهی و درختان برای ادامه ی حیات دیگر جانداران و انسان ها بسیار مهم است، چراکه اکسیژن مورد نیاز کره زمین از طریق گیاهان تامین می گردد. همان طور که می دانید خانه هایی که دارای فضای سبز هستند، بین ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر از قیمت فروش دارند. لازم به ذکر است که خانه های دارای فضای سبز دارای طرفداران بیشتری است.  

بیشتر بخوانید :
اجرای فضای سبز

طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک

در صورتی که قصد طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک داشته باشید، باید علاوه بر فاکتورهای همیشگی، موارد مهم دیگری را مطابق با موقعیت منطقه و محیط زیست، نیز مد نظر قرار دهید. مشخص است که در چنین مناطقی، شرایط زیست محیطی به شدت متفاوت است و نمی توان همان الگوهای مشابه در مناطق معتدل یا مرطوب را پیاده سازی کرد.

اما در چنین مناطقی باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

در مناطق گرم و خشک، میزان و زاویه تابش نور خورشید به شدت متفاوت است و این شاید نخستین نکته ای است که در طراحی و اجرای فضای سبز باید در نظر داشت. پس از آن میزان بارش نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. بدیهی است که در مناطق گرم و خشک کشور، با میزان بارش فصلی کمتری روبرو هستیم و این به طور کلی شیوه آبیاری محصولات کشاورزی و باغداری را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

با این حساب در همان بدو امر طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک، حتی انتخاب گل و گیاهان تحت تاثیر قرار می گیرد و احتمالا بذر و نهال هایی با مقاومت نسبت به شرایط جغرافیایی و زیست محیطی باید انتخاب شوند. انتخاب گل و گیاهان مناسب محیط زیست گرم و خشک، نیز با توصیه های کارشناسان باغداری به شکلی بهینه تر انجام گرفته و در نهایت پروژه ایجاد فضای سبز در چنین مناطقی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

به همین شکل لازم است که آبیاری کشت های انجام شده نیز از پیش طراحی فضای سبز، مد نظر قرار بگیرد. به علاوه فاصله کاشت گیاهان نیز در کنار موضوعات بالا، در مناطق جغرافیایی گرم و خشک اهمیت دارد و این چیزی است که باید حتما به وسیله کارشناسان باغداری اندازه گیری شده و پیاده سازی شود.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز تنها محدود به چمنزارها و باغ ها نمی شود و می تواند مناطق وسیع تری در شهر همچون اماکن ساختمانی را نیز در بر بگیرد. طراحی فضای سبز شامل پارک ها، فضای شهر، حیاط خانه ها و ویلاها و … می شود.

یکی از مهم ترین مواردی که در زیباسازی یک منطقه نقش دارد، استفاده از نورپردازی های خاص است که به منطقه روح و آرامش می بخشد. همچنین استفاده از آب نماها و حوض ها می تواند منجر به خنک شدن محیط و همچنین شاداب تر شدن فضا کمک کند.

حتما آب نماها و حوض های بی نظیری را در سطح شهرها و پارک ها و حتی در خانه های مدرن دیده اید و همچنین متوجه شده اید که آب نماها و قطرات آبی که به زیبایی به رقص می‌ آیند و موج می زنند، چقدر می توانند در بیننده احساس آرامش و سرزندگی ایجاد کنند.

ممکن است برای کی بار هم که شده دقایقی را به یک آب نما خیره شده باشید و پس از آن که چشم از آن برداشتید احساس آرامش عمیقی را تجربه کرده باشید. استفاده از سیستم های آبیاری اتوماتیک نیز در وقت و هزینه صرفه جویی می کند و به حفظ و نگه داشتن پوشش های گیاهی منطقه نیز کمک می کند.

با توجه به سلیقه و همچنین نوع محوطه آب نماها طراحی می شوند و فضا را مزیین می کند. برای طراحی فضای سبز ویلا و یا حیاط خانه تان می توانید به تنهایی از ایده و سلیقه خود استفاده کنید و همچنین می توانید این کار را به یک فرد با تجربه و متخصص بسپارید.  

مراحل پیاده سازی طراحی فضای سبز

زمانی که تصمیم به طراحی فضای سبز و پیاده سازی و اجرای آن می گیرید، باید پیش از وارد شدن به فاز اجرایی، برخی اصول را در نظر داشته باشید. عدم توجه به این اصول و نکات، باعث می شود که اجرای پروژه فضای سبز، به صورت غیرحرفه ای پیش رفته و احتمال شکست و زمینه آن، فراهم گردد. این موارد به شرح زیر هستند:

اندازه گیری فضا: این اندازه گیری باید به صورت حرفه ای انجام شده و تمام جزئیات در آن مورد لحاظ قرار بگیرند.

سنجش پتانسیل های فضای تحت اختیار: لازم است که کلیه پتانسیل های فضای تحت اختیار که قرار است کاشت بذر و نهال در آن صورت بگیرد، به شکلی حرفه ای به دست آید. در این سنجش کیفیت خاک، سیستم آبیاری، سطح رسیدگی، میزان تابش نور خورشید و شدت و ضعف آن و غیره مورد بررسی قرار می گیرند. به واقع این فاکتوره تاثیر مستقیم در طراحی فضای سبز داشته و عدم توجه به آن ها، می تواند کل پروژه را با شکست مواجه سازد.

سنجش و بررسی شرایط جغرافیایی: پیش از طراحی فضای سبز و شروع مراحل اجرایی آن، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی مورد بررسی قرار گرفته و میزان سازگاری آن با بذر و نهال های مورد نظر، آزموده می شود. در این مرحله مشخص می گردد که از چه بذر و نهال هایی می توان در بستر فضا استفاده کرده و خط کاری طراحی فضای سبز، به تیم اجرایی داده می شود.

تطابق طراحی فضای سبز اولیه با خواست مشتری: بدیهی است که مشتری الگوی ذهنی دارد و مایل است که اجرای فضای سبز مطابق آن صورت بگیرد و باید طراحی فضای سبز با این تصور ذهنی تطابق داده شده و تا حد امکان این دو طرح به یکدیگر نزدیک شوند.

طراحی فضای سبز ویلا

 در صورتی که قصد خرید یک ویلا را داشته باشید، بهتر است در وهله ی اول به طراحی فضای سبز ویلا توجه ویژه ای داشته باشید. به طور مثال وجود یک آلاچیق در محوطه بیرونی ویلا در زیبا سازی حیاط می‌ تواند موثر باشد. همچنین آلاچیق این امکان را به شما می دهد تا در حین استفاده از منظره ی زیبای اطراف از تابش مستقیم آفتاب در امان باشید و به استراحت و تفریح بپردازید. لازم به ذکر است که طراحی فضای سبزویلا شمال تنها در کاشت گیاهان و آبیاری و هرس خلاصه نمی شود.

طراحی آلاچیق و آب نما

در صورتی که حیاط بزرگی داشته باشید می توانید با استفاده از آلاچیق و آب نما و همچنین نورپردازی های خاص جلوه ای زیبا به محوطه اطراف ویلا هدیه دهید. طراحی فضای سبز حیاط شمال می تواند به قدری سر سبز باشد که با باز شدن در حیاط احساس کنید وارد قسمت کوچکی از بهشت شده اید.

تصور کنید سمت راست یک آلاچیق دنج، کنار استخر بزرگ قرار گرفته باشد و گیاهان خاص و بی نظیری را در باغچه می بینید که با نورپردازی های برنامه ریزی شده زیبایی فضا را دو چندان کرده است. توجه داشته باشید که با کمی سلیقه می توانید زیبایی فضای سبز شمال را به حیاط ویلای خود بیاورید و آن را متعلق به خود سازید.

بهتر است بدانید که نوع سنگ فرش و نحوه چیدمان آن و طراحی مسیر رفت و آمد نیز می تواند تاثیر زیادی در زیباسازی محوطه ویلا شمال داشته باشد. درخت ها و درختچه ها نیز علاوه بر زیباسازی حیاط ویلا، می توانند در بهبود آب و هوای محوطه تاثیر گذار باشند. وجود استخر در حیاط ویلا احساس نشاط و سرزندگی را افزایش می دهد و تلالو آب درون آن زیبایی خاصی به فضا می بخشد.

شما می توانید همراه با خانواده و کودکانتان اوقات خوشی را در استخر سپری نمایید. هر قدر که بتوانید مسیرهای رفت و آمد را کاهش دهید و فضای بیشتری را به باغچه و گل و گیاه اختصاص دهید، این امر کمک می کند محوطه حیاط بزرگتر به نظر می رسد.

طراحی فضای سبز
طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز تهران

در شهر بزرگ تهران اغلب مکان هایی که نیاز به طراحی فضای سبز دارند، پارک ها هستند. طراحی فضای سبز شهرداری تهران شامل اجزای مختلفی نظیر نیمکت، تجهیزات، کفپوش ها، حوض و حوضچه، آب نماها و پوشش های گیاهی مختلف می شود. همان طور که می دانید پارک ها فضای عمومی هستند که موجب جنب و جوش و زیبایی و همچنین آب و هوای بهتر شهر می شوند. درون پارک های عمومی نیز آلاچیق های زیادی دیده می شود که محل استراحت و جمع های دوستانه است. سنگ فرش ها و کفپوش های پارک ها به گونه ای هستند که آب را به خوبی به خود جذب می کنند و اجازه نمی دهند که آب بر سطح زمین باقی بماند. بنابراین جنس کفپوش های پارک نیز بسیار حائز اهمیت است.

در شهر تهران به دلیل ازدحام جمعیت و خودروهای بسیاری که روزانه در حال تردد هستند، آلودگی هوا و آلودگی صوتی بیشتری نسبت به شهر های خلوت تر وجود دارد. برای داشتن شهری پاک و تمیز نیاز به فضاهای سبز و همچنین درختان زیادی است که بتواند اکسیژن مورد نیاز را نیز تامین نماید. طراح فضای سبز تهران به گونه ای عمل کرده است که در فواصل بسیار کوتاهی شاهد درختان سرسبز، پارک ها و بوستان های کوچک و همچنین گل کاری های بسیار زیبا در سطح شهر هستیم. چمنزارهای کنار اتوبان ها و بزرگراه ها علاوه بر اینکه موجب زیبایی بیشتر شهر شده است، منجر به بهبود کیفیت آب و هوای شهر نیز شده است.

طراحی فضای سبز کرج

همان طور که می دانید امروزه شهر کرج نیز به یک کلان شهر تبدیل شده است و جمعیت زیادی از سمت تهران و دیگر شهرها روانه این شهر شده اند. با توجه به جمعیت بالا و حجم عظیم خودروها شهر نیاز به یک محرک برای تهویه هوا دارد و فضای سبز بهترین گزینه برای این امر است.

در این شهر بزرگ نیز پارک ها و فضاهای سبز و همچنین خانه های ویلایی که هر یک دارای یک محوطه سرسبز است، وجود دارد. بنابراین به جرات می توان گفت که شهر کرج نیز دارای فضاهای سبز بی نظیری است که می بایست از آن دیدن نمایید.

مزایای فضای سبز

همان طور که می دانید فضای سبز در سلامت جسمی و روحی افراد جامعه نقش به سزایی ایفا می کند و وجود فضای سبز متعدد در سطح شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طراحی و اجرای فضای سبز با هدف های مشخصی صورت می گیرد و طراحی فضای سبز کرج نیز نتیجه ی برنامه ریزی های پی در پی و پروژه های متفاوتی بوده است.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز هر منطقه با توجه به نوع اقلیم آن منطقه، کیفیت خاک و منابع آب بستگی دارد. در حقیقت هنگام انتخاب پوشش گیاهی تمامی موارد ذکر شده، مورد بررسی قرار گیرد. فردی که طراحی را بر عهده می گیرد، می بایست نسبت به رنگ، ویژگی گیاهان و حتی مصالح معماری اطلاعات کاملی در دست داشته باشد و بتواند با در کنار هم قرار دادن این موارد، چشم اندازی زیبا و خاص به دست آورد. به طور کلی در تمامی شهرها برای تعیین معابر از خطوط سر سبز چمنی استفاده می شود و محدوده شهرها از طریق آن مشخص می گردد و همچنین آلودگی صوتی و زیست محیطی کاهش می یابد.

در شهر کرج نیز همچون دیگر شهرها خانه های ویلایی بسیاری دیده می شود که طراحی فضای سبز ویلا کرج با توجه به شناسایی منابع مورد نیاز صورت می گیرد. در صورتی که محوطه بیرونی ویلا کوچک باشد، طراح تنها با ایجاد باغچه و درختکاری و دیگر پوشش های گیاهی می تواند، زیباسازی کند. در صورتی که فضا نه چندان بزرگ و نه چندان کوچک باشد، می توان با استفاده از استخر یا یک حوض و آب نماهای زیبا و نورپردازی محوطه را به خوبی مزیین نمود. در ویلاها و زمین های بسیار بزرگ طراح امکانات بیشتری برای طراحی و اجرا در دست دارد و می تواند به راحتی ایده های بی نظیر خود را به مرحله اجرا برساند و چشم اندازی بی همتا خلق نماید.

 اغلب افراد ویلا ها را مختص فصل بهار و تابستان می دانند که هوا چندان سرد نیست و می توانند مدت زمانی را در باغ و حیاط سپری نمایند، از میوه درختان استفاده کنند یا ساعتی را در استخر به تفریح بپردازند. لازم به ذکر است که با اجرای امکانات کوچک می توان محوطه ویلاها را طوری طراحی نمود که در روزهای سرد زمستانی نیز بتوان از فضای زیبای اطراف لذت برد. چاله های چوب آتش یکی از جذاب ترین امکاناتی است که می توانید در روزهای سرد با دوستان خود گرد آن جمع شوید و از گرمای دلپذیر آن لذت ببرید. چاله های چوب نیز نقش به سزایی در زیباسازی محوطه ویلا دارند.

در برخی ویلاها ممکن است گودال های آتش را ببینید که با استفاده از گاز کار می کنند، به آن ها گودال های آتش گازی می گویند. این گودال ها علاوه بر اینکه موجبات لحظات خوش را برای شما فراهم می کنند، بلکه در بهتر شدن منظره ویلا نیز تاثیر گذار هستند، بدین صورت که از سنگ های بسیار زیبا تشکیل شده اند و لوله های گاز در داخل آن قرار دارد. سنگ هایی که برای ساخت گودال آتش در نظر گرفته می شوند، سنگ های نسوز و زیبا هستند که موجب مدرن تر شدن نمای باغ یا فضای سبز می شوند. در اغلب ویلاها مبلمان یا صندلی های بسیار زیبایی در اطراف این شعله گاز چیده شده است که افراد گرد آن جمع می شوند و با نوشیدنی های گرم از خود پذیرایی می کنند.

طراحی فضای سبز تفریحی

یکی از مهمترین نکاتی که فضای شهر را تهدید می کند جدایی تدریجی بین انسان و طبیعت بوده و علت اصلی این مساله رشد چشمگیر بحران از دست دادن فضای سبز اطراف محل زندگی مان است.

باید در نظر داشته باشید محیط زندگی ما می بایست حتما از چند نظر دارای فضای سبز باشد. اول اینکه فضای سبز می تواند نقش پررنگی در کاستن آلوده هوای شهرها و کم کردن آلودگی صوتی، سلامتی روح روان داشته و زیبا سازی فضای شهری و محیطی برای تفریح را ایجاد کند.

طراحی فضای سبز تفریحی یکی از مقوله های فضای سبز شهری می باشد. می توان امیدوار بود در این زمینه در شهرداری ها کارهای خوبی انجام می شود که البته خیلی کم است و لازم است رشد بیشتری پیدا کند.

می توان از زمین ها و معابری که در حاشیه خیابان ها واقع شده برای این منظور استفاده نمود. با ایجاد یک زمین چمن به عنوان زمینه کار و طراحی نیمکت با اشکال زیبا و ایجاد آبنما و زمین های مختلف ورزشی و البته محل مناسب برای بازی بچه ها و نصب وسایل بازی برای کودکان، مکانی مفرحی در اختیار ما قرار می گیرد.

البته باید در نظر داشته باشیم  که با توجه به جمعیت محله و یا منطقه مورد نظر محیط تفریحی ایجاد کنیم. در صورت محدود بودن فضا می توان از چند محل مختلف برای این امر استفاده نمود.

در فرهنگ ما روزهایی وجود دارد که به دل طبیعت می رویم. خوب است بتوان از ظرفیت های موجود استفاده نمود و در نزدیکی محل سکونت خود از این امکانات استفاده کرده، به این شکل در وقت و زمان صرفه جویی شده و موجبات کاهش ترافیک و آلودگی هوا نیز تامین گردد.

بیشتر بخوانید : 
طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی فضای سبز

ساخت فضای سبز در مازندران

اگر شما در حال ساخت یک ویلای بی نظیر در خطه ی مازندران هستید برای دیزاین ویلا و همچنین فضای سبز محوطه ویلا می توانید از شرکت طراحی فضای سبز مازندران کمک بگیرید. امروزه شرکت های بسیار معتبر و خلاق زیادی وجود دارند که می توانید به آن ها اعتماد کنید و طراحی فضای سبز ویلا و حتی حیاط خانه خود را به آن ها بسپارید. جالب است بدانید، یکی از روش های بسیار جذاب و خلاقانه برای طراحی فضای ویلا، طراحی و ساخت یک برکه مصنوعی است. لازم به ذکر است که در طراحی فضای سبز در مازندران این نوع برکه ها به وفور دیده می شوند و در سال های اخیر از آن استقبال زیادی نیز شده است. برکه های مصنوعی ممکن است به شکل منظم و حتی نا منظم طراحی شوند. نکته ی بسیار جالب این است که اغلب طراحان انواع نا منظم آن را بیشتر می پسندند چراکه در محوطه ی ویلا بهتر جلوه می کند. برکه های مصنوعی نوعی آب نما شناخته می شوند که همچون دیگر آب نماها موجب پاکسازی هوا و زنده نگه داشتن فضای سبز اطراف می شود.

طراحی و ساخت انواع برکه مصنوعی 

ساخت برکه مصنوعی بسیار آسان است و اغلب سازنده ها می توانند به راحتی یک برکه مصنوعی احداث نمایند. در وهله ی اول می بایست منطقه ای که قصد احداث برکه را دارید روی نقشه تعیین نمایید. حال سازنده اقدام به خاک برداری می کند و لازم به ذکر است که میزان عمق برکه تنها به خواست خودتان بستگی دارد. توجه داشته باشید که اگر مساحت برکه زیاد باشد، به آن دریاچه مصنوعی نیز گفته می شود و ممکن است عمق در برخی از بخش ها کم تر و یا بیشتر باشد. با استفاده از لایه ژئوممبران کف برکه عایق بندی می شود و پس از آن که برکه را از آب پر کردید می توانید از گیاهان آبزی و مرداب استفاده کنید. زیبایی باغ یا محوطه ویلای شما با استفاده از برکه مصنوعی دو چندان می شود و همچنین گیاهان آبزی مسئولیت نظافت برکه را بر عهده دارند. گیاهان آبزی نقش موثری در تولید اکسیژن و همچنین افزایش رطوبت هوا دارند. گیاهانی همچون آلاله آبی، نیلوفر آبی با ایجاد سایه مانع از گرم شدن آب در روزهای گرم تابستانی می شوند. در صورتی که در اطراف برکه باغچه داشته باشید، جهت زیبایی بیشتر، می توانید از گیاهانی نظیر نخل مرداب و همچنین بید مجنون نیز بهره مند شوید.

طراحی فضای سبز در کردان

امروزه در کردان ویلاهای بسیار لوکس و مدرن ساخته می شود که طراحی فضای سبز ویلا کردان یکی از مهم ترین بخش های آن را در بر می گیرد. توجه داشته باشید که در ساخت ویلا در محدوده مورد نظر باید تمامی شرایط جغرافیایی و جوی منطقه را مورد بررسی قرار دهید و سپس اقدام به انتخاب پوشش گیاهی نمایید. جالب است بدانید که امروزه خانه درختی یکی از جذاب ترین و خاطره انگیز ترین وسایلی است که برای چشم گیر تر شدن محوطه ویلا ها در کردان مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال درختی که خانه را روی آن قرار می دهند را به گونه ای نورپردازی می کنند که در طول شب زیبایی آن دو چندان می شود. اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که به عکس برداری علاقه زیادی دارید، باید بدانید که این بخش از ویلا می تواند قسمت مورد علاقه تان باشد. خانه درختی در محوطه ویلا می تواند گزینه ای بسیار هیجان انگیز برای کودکان باشد.

در صورتی که محوطه ویلا به قدری بزرگ باشد، می توان قسمتی را برای زمین بازی کودکان اختصاص داد و با اضافه کردن تاب و سرسره وسایل شادی و بازی آن ها را فراهم نمود. نصب تور والیبال یا حلقه ی تور بسکتبال نیز می تواند گزینه ای دیگر برای جذاب تر نمودن فضای سبز باشد. همچنین می توانید با بازی کردن در این محوطه انرژی اضافی خود را تخلیه نمایید. این محیط امن و مفرح می تواند شادی و خوشی فرزندانتان را نیز تامین نماید. به طور کلی یک ویلا وسط یک فضای سبز همراه با استخر و یا آب نماهای زیبا و نورپردازی حرفه ای و همچنین زمین بازی می تواند محیطی آرام و بی نظیر برای دوری از دغدغه ها و شلوغی های کلان شهرها باشد. هر هفته به مکان امن خود سری بزنید و خود را از فشارهای کاری و همچنین دیگر دغدغه های زندگی خود دور کنید.

طراحی فضای سبز
طراحی فضای سبز

فضای سبز لواسان

یکی دیگر مقاصدی که افراد برای کسب آرامش و هواخوری به سمت آن می روند، لواسان است. همان طور که می دانید در صورتی که مقصد گردشگری سرسبز و مملو از اکسیژن باشد، می تواند لذت تغییرات آب و هوایی را چند برابر نماید. طراحی و اجرای فضای سبز در لواسان یکی از مهم ترین مواردی بوده است که تا به امروز به وفور به آن پرداخته شده و این منطقه را به مکانی بسیار خوش آب و هوا تبدیل کرده است. جالب است بدانید که اغلب افراد دوست دارند برای بهبود خلق و خوی خود تمام زیبایی های طبیعت را به داخل خانه شان نیز وارد کنند. همان طور که می دانید فضای خارجی یک ویلا موجب ایجاد اولین دیدگاه در کسی می شود که برای اولین بار از آن منطقه بازدید می کند.

در صورتی که طراحی و معماری به درستی انجام شده باشد، عناصر زیبایی همچون آب نما، استخر، ایوان، آلاچیق و … در مکان مناسب خود قرار می گیرند و یک فضای سبز زیبا و بی نظیر را به بیننده هدیه می دهند. با استفاده از پوشش گیاهی مناسب منطقه می توانید علاوه بر زیباسازی فضای بیرونی ویلا، اکسیژن بیشتری دریافت کنید. کاشت گل و گیاهان بیشتر کمک بزرگی به تولید اکسیژن کافی در کره زمین و همچنین حفظ آن می کند. جالب است بدانید که پوشش گیاهی در یک منطقه نقش های اساسی ایفا می کند که استفاده از آن ها در فضای ویلا ها ضروری است. مزایای استفاده از پوشش گیاهی در یک منطقه عبارت اند از: کنترل فرسایش خاک، کنترل باد، حفاظت از انرژی، محدود کردن دید، به تعادل رساندن اثرات نامناسب محیطی و …

در پوشش گیاهی فضای سبز ویلای خود می توانید از گیاهان یکساله و گیاهان دو ساله استفاده کنید. گیاهان یک ساله جوانه می زنند و پس از تولید گل و بذر جدید از بین می روند. در طول یک فصل تمامی مراحل رشد خود را کامل می کنند.

طراحی فضای سبز پاسیو

اگر تصمیم دارید پاسیو منزل خود را با طراحی فضای سبز به محلی زیبا و روح نواز تبدیل نمایید؛ خوب است که به توصیه های زیر توجه کرده و آن ها را حتی المقدور در دستور کار قرار دهید.

پیش از هر چیزی فکری به حال کف پوش پاسیو بکنید تا در ترکیب خوبی با فضا قرار بگیرد. خوب است که از یک کف پوش چمن مصنوعی برای پاسیو استفاده کرده و به این ترتیب حال و هوای آن را به سمت و سوی یک فضای سبز واقعی پیش ببرید.

از آن جایی که نمی توان در پاسیو انتظار کاشت واقعی بذر و نهال داشت، باید به سمت استفاده از گلدان های مختلف بروید. به هیچ وجه جای نگرانی نیست، شما به راحتی می توانید با استفاده از انواع و اقسام گلدان های مختلف، فضای سبز پاسیو را ایجاد کنید. این گلدان ها می توانند شامل گلدان های گل کوچک بوده یا گلدان های بزرگ و حجیم بوته های مختلف را تشکیل دهند. چیزی که در اینجا بسیار اهمیت دارد، شکل چیدمان گلدان ها به ترتیب است که فضای سبز پاسیو انبوه و چشمگیر به نظر برسد.

برای این منظور می توانید از گلدان های مستطیل و بزرگ استفاده کرده و در آن ها حتی کاشت برخی از گیاهان مناسب را نیز نشان دهید.

به علاوه می توانید دیوارهای پاسیو را نیز به شکلی با استفاده از گیاهان دیواری و طراحی فضای سبز عمودی پر کنید تا به کلی محوطه پاسیو شما، سرسبز به نظر برسد.

به جز این ها برای آبیاری فضای سبز داخل پاسیو نیز باید تمهیداتی بیندیشید. احتمالا شکل آبیاری شما به کمک آبپاش های دستی خواهد بود و باید دقت داشته باشید که حین آبیاری، کفپوش آسیب خاصی نبیند و بهترین بهره برداری از گلدان های تهیه شده را در طول زمان داشته باشید.

طراحی فضای سبز در دماوند

طراحی فضای سبز در دماوند نیز یکی دیگر از اموراتی است که در سال های اخیر به وفور به آن پرداخته شده است. دماوند نیز جز مقاصد گردشگری و دوست داشتنی برای کسانی است که در نزدیکی آن زندگی می کنند و اغلب افراد آخر هفته های خود را در دماوند سپری می کنند. همچنین افراد زیادی را می بینیم که به دلیل طراحی محوطه و فضای سبز در آبسرد دماوند در روزهای گرم تابستانی خود را به این مکان پر طرفدار می رسانند و از آب وهوای خوش و دلپذیر آن بهره مند می شود. حتی کسانی وجود دارند که از صبح زود به سمت دماوند حرکت می کنند و روز تعطیل خود را تا عصر به تفریح و استفاده از هوای مطلوب منطقه می گذرانند.

جالب است بدانید که در طراحی فضای سبز در دماوند، اصول آینده نگری به خوبی رعایت شده است و از درختان و گیاهانی استفاده شده است که پس از رشد همچنان مستقر و بدون هیچ آسیبی باقی می مانند. این امر یکی از پیش بینی های تغییرات محیطی است که هر طراحی باید بدان توجه ویژه ای داشته باشد.

باغ ایرانی

طراحی فضای سبز

اگر طراحی فضای سبز خاص و منحصر به فرد ایده آل شماست؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص اصول طراحی فضای سبزاستفاده نمایید.

شماره تماس : 09124682490

برای امتیاز دادن کلی کنمایید
[Total: 1 Average: 5]