زمانی که تصمیم به ساخت ویلا می گیرید، فاکتورهای مختلفی از موضوعات بنیادین تا دکوری و تزئینی، در مسیر ساخت و ساز قرار خواهند داشت که باید به هر یک به شکل کاملا تخصصی پرداخته شود. ساخت ویلا در بخش های مختلفی از کشور جریان دارد و با توجه به تغییر سلیقه شهرنشینی، حتی در شهرهای بزرگ و کلان شهرها نیز شاهد ساخت ویلا در مناطق اعیان نشین هستیم. در irgardino این فرصت را خواهید داشت تا فرآیند طراحی ویلا و ساخت را به شکلی متفاوت دنبال کرده و از خدمات این حوزه به شکل فوق تخصصی بهره مند شوید.

ساخت ویلا در تهران، ساخت ویلا در دماوند، لواسان، گیلان، چالوس، نوشهر، نمک آبرود، عباس آباد، چلک، رامسر، محمودآباد، چابکسر، مهرشهر کرج، هشتگرد، شهریار و … از پرطرفدارترین مناطق برای ساخت و ساز هستند.

در ادامه با ما همراه باشید تا از ساخت ویلا بیشتر بدانیم.

ساخت ویلا چطور انجام می شود؟

مراحل ساخت ویلا پیش از هر چیزی با انتخاب زمین و سنجش وضعیت آن آغاز خواهد شد. نقشه ویلا با در نظر گرفتن سلیقه و خواست مشتری ایجاد شده و در آن باید تمام استانداردها و نکات مهم که نمی توان بدون کنار گذاشتن آن ها، ساخت و ساز ویلا را رقم زد، مورد توجه قرار بگیرند. آیا قرار است ویلا دوبلکس بوده یا یک طبقه و فلت ساخته شود. استخر و جکوزی در شمار تجهیزات ویلا قرار می گیرند یا خیر؟ ایجاد نقشه ویلا، با توجه به المان های بهینه سازی هزینه ها، انجام خواهد شد و این می تواند اثرگذاری مستقیم در هزینه نهایی ساخت ویلا داشته باشد.

پس از ایجاد نقشه، باید تمامی قسمت های آن به تائید مهندس معمار رسیده و مجوز های لازم اخذ شود.

 بسته به این که زمین منطقه مورد نظر شما دارای چه وضعیتی بوده و پایداری خاک آن چه شرایطی داشته باشد، از پی گذاری و سازه نگهبان متناسب با آن استفاده خواهد شد. انتخاب نوع سازه نگهبان پیش از خاک برداری و شروع به پی ریزی، اهمیت زیادی دارد و لازم است که حتما به صورت کاملا کارشناسی شده، این اقدام صورت بگیرد.

نمونه های زیادی تا به حال در خصوص ریزش ساختمان ها، حین گودبرداری گزارش شده است که همگی ناشی از عدم ایجاد سازه نگهبان و انجام کار اصولی هستند. از این روی لازم است که پیش از اقدام به گودبرداری جهت ساخت ویلا، از سازه نگهبان لازم با توجه به نقشه گودبرداری، وضعیت ساختمان های مجاور، وضعیت خاک و دیگر فاکتورها، استفاده شود. ممکن است خاک برداری با دریافت نظر ناظر و پیمانکار ساخت، به وسیله بیل مکانیکی و لودر انجام شود. پس از آن باید کامیون خاک برداری در محل حاضر شده و ضایعات خاک را از منطقه خارج سازد.

پس از ایجاد سازه نگهبان و گودبرداری، بتن مگر در در ارتفاعی بین 5 تا 10 سانتی متر از کف زمین، به وسیله قالب های چوبی یا فلزی ریخته خواهد شد تا بتوان در گام بعدی فوندانسیون کاری و قالب بندی را پیاده سازی کرد. با توجه به تشخیص مهندس ناظر، ممکن است تمام محل آرماتورگذاری، بتن ریزی شود.

قالب بندی در ساخت ویلا

در بخش بعدی از مراحل ساخت ویلا به قالب گذاری یا قالب بندی می رسیم. قالب بندی ممکن است به صورت فلزی، آجری یا چوبی انجام شود و این بستگی به طرح ویلا خواهد داشت. به این منظور لازم است که میلگردها خم شده و خاموت ها آماده و در محل مورد نظر کار گذاشته شده باشند. برای انجام این مرحله غالبا به وسیله سیم های مفتول به ضخامت 1/5 تا 2 آن ها به هم گره زده می شوند.

پیش از آن که میلگردها در جای خود قرار داده شوند، لازم است که آجرها را در تناسب با میزان فشار پی سازه، به اندازه 10 تا 20 سانتی متر در پشت قالب ها تعبیه کرد.

به هر ترتیب پس از آن که بتن ریزی فوندانسیون انجام پذیرفت، میلگردهای عرضی متناسب با ابعاد ستونها، بسته شده و به این شکل محل دقیق ستون ها مشخص می گردد. در مرحله بعدی باید قالب گذاری ستون ها انجام شود. بسته به تصمیمی که از قبل توسط تیم سازنده اتخاذ می شود، ممکن است قالب ستون ها فلزی و چوبی یا فایبرگلاس باشد. پس از قالب گذاری، باید چیزی نزدیک به 48 ساعت زمان اختصاص داده، سپس قالب ستون ها باز می شود.

مرحله بعدی از ساخت ویلا، شمع گذاری و میلگردگذاری است. شمع های ویلا به شکل فلزی در بخش زیرین پودرهای بتن قرار گرفته و زیر سقف ها نیز قالب گذاری انجام خواهد شد. بعد از آن که میلگردگذاری انجام شده و خاموت ها نیز در جای خود قرار گرفتند، باید این بخش ها به وسیله سیم مفتول سته شده و آویزها نیز در جای خود قرار بگیرند.

به همین شکل در مراحل بعدی تیرچه ها جای گرفته و قالب گذاری دور سقف نیز انجام می شود. در ساخت ویلای یک طبقه، باید پس از ایجاد سقف، خرپا ساخته شده و در بخش اکس ستون ها، پیش از بتن ریزی سقف، پلیت ها نیز تعبیه شده و پس از بتن ریزی خرپا روی صفحه، لپیت ها جوش شده و اجرای خرپاسازی اتفاق بیفتد. بعد از آن که قالب گذاری سقف جهت آرماتورگذاری انجام شد، تنها پودرهای بتن، آرماتورگذاری و قالب بندی و صفحه پلیت تعبیه شده و پس از آن سقف شیروانی ایجاد خواهد شد. در نهایت جهت پر کردن بخش های خالی مانده به وسیله میلگرد و توری، رابیس بخش های خالی پر شده و پس از آن به وسیله اقداماتی چون سیمان کاری و گچ بری، دکور خواهند شد و پوشش لازم ایجاد می شود.

دیوارچینی

دیوارچینی بخش بعدی است که پس از اجرای سقف، به سراغ آن خواهیم رفت. کرسی چینی، سیمان آستر، عایق رطوبتی، آجرگذاری و … ساخت دیوارها را تشکیل می دهد. پس از این مرحله به سراغ نازک کاری رفته می شود که شامل گچ کاری دیوارهای داخلی، لوله کشی گاز، لوله کشی آب و تاسیسات، برق کاری و … است. سرامیک کردن و کاشی کاری سرویس بهداشتی و حمام و همین طور آشپزخانه در گام بعدی پیاده سازی می شود. کارگذاری پنجره ها و درب ها، در قدم های بعدی ساخت ویلا اجرا می شود.

جای گذاری پریزها و کلیدها، رنگ آمیزی و همین طور تکمیل نمای ساختمان در گام های بعدی ساخت ویلا، پیاده سازی خواهند شد. این مراحل باید با توجه و ظرافت کامل اجرا شده و به این شکل، زیباترین شمایل ویلایی، تحویل داده شود.

در irgardino تمام مراحل ساخت ویلا با جزئیات و دانش فنی و تخصصی لازم، اجرا و پیاده سازی شده و سلیقه مشتری به همراه استانداردهای موجود، در تلفیق با یکدیگر، به فاز اجرایی وارد خواهند شد.