پلان روف گاردن مسکونی

پلان روف گاردن مسکونی

روف گاردن را می‌توان به عنوان یکی از بخش های منحصر به فردی در نظر گرفت که در طراحی خانه های جدید به چشم می‌خورد. این فضا می تواند جلوه ای بی نظیر به ساختمان شما بدهد. افزون بر این موارد، انتخاب بسیار ایده آلی برای گذراندن اوقات فراغت و رهایی از فشار و استرس های زندگی شهری است. چنین اقدامی باعث شده تا فضای مورد نظر به عنوان بخشی جذاب برای خانه های امروزی بدل شود. با این حال بخش قابل توجهی از متقاضیان اطلاعاتی در مورد طراحی روف گاردن نداشته و نمی دانند که این بخش چه ماهیتی داشته یا شامل چه مواردی است. این موضوع باعث می شود تا در هنگام انتخاب پلان روف گاردن مسکونی، دچار مشکل شوند. ما در این مقاله سعی داریم تا مرور واضحی بر روی این موضوع داشته و جنبه های مختلفش را برای شما بیان کنیم. بدون شک این موضوع می‌تواند در طراحی فضای سبز یا همان بام سبز به شما کمک کند؛ پس حتما را تا انتها همراهی کنید.

پلان روف گاردن

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا بام سبز را می توان به عنوان یکی از بخش های اساسی و جدید خانه های امروزی دانست. در واقع کاهش متراژ خانه های آپارتمانی به ویژه در شهرهای بزرگ باعث شده تا فضاهایی نظیر تراس یا ایوان که در خانه های قدیمی وجود داشت؛ عملاً حذف شوند. این موضوع سبب می‌شود تا ساکنین خانه از فضایی دنج و آرام برای تخلیه فشارها و بهره گرفتن از هوای آزاد بی‌نصیب بمانند. روف گاردن یا بام سبز راهکاری بوده که برای بهره مندی از این موضوع خلق شده است. در واقع روف گاردن، فضای سبزی است که در پشت بام خانه ها اجرا می شود. این بخش می‌تواند دارای چمن طبیعی یا مصنوعی بوده و به موازات آن هم امکانات دیگری برای گذراندن اوقات فراغت تعبیه می شود. مواردی همچون فضای نشیمن، باربیکیو، درخت، حوضچه و… از جمله مهمترین مواردی است که در روف گاردن ها به چشم می خورد. بدیهی است که داشتن چنین فضایی می تواند برای ساکنین خانه جذابیت بالایی داشته و به این ترتیب وجود بخش مذکور را برای آنها به یک امر الزامی تبدیل کند. با این اوصاف طراحی روف گاردن نیازمند رعایت نکات مختلفی است که عملاً با سایر بخش های خانه تفاوت دارد؛ لذا باید در روند اجرای آن حساسیت بیشتری به خرج داد.

فرم های طراحی فضای سبز
مشاهده

اصول مهم برای طراحی روف گاردن

روف گاردن ها عموما در فضای پشت بام و بر روی سقف آخر آپارتمان ها اجرا می شود. این موضوع بدان معناست که وزن کلی این فضا بر روی ساختمان شما تحمیل خواهد شد. لذا اگر مولفه ها و نکات لازم پیرامون آن رعایت نشود، به احتمال زیاد مشکلات بیشتری گریبانگیر شما خواهد بود. همین عامل باعث شده تا طراحان و مهندسان، اصول مهمی را برای این موضوع در نظر بگیرند. شما باید در روند طراحی پلان روف گاردن مسکونی حتماً این اصول را در نظر داشته باشید. ما در ادامه تعدادی از آنها را برای شما ذکر خواهیم کرد.

برآورد وزن و میزان تحمل بنا

یکی از مهمترین مولفه هایی که بایستی در طراحی پلان روف گاردن مسکونی به آن توجه داشته باشید، برآورد بار روف گاردن و وزن کلی ساختمان است. در واقع شما باید قبل از هر چیز توانایی ساختمان خود برای تحمل وزن را بررسی کرده و بر مبنای آن نسبت به طراحی روف گاردن اقدام کنید. در واقع اگر بارکلی ساختمان شما بیش از اندازه باشد، نباید در اجرای المان های مختلف روف گاردن، افراط به خرج دهید. مازاد بر این اجرای برخی از طرح ها می تواند وزن بیشتری را به ساختمان تحمیل کرده و در نتیجه امنیت کلی ساختمان را تهدید کند. لذا بدین منظور بایستی حتماً از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

محوطه سازی ویلا مدرن
مشاهده

تعداد و نوع المان های نصب شده

تعداد و نوع المان های نصب شده را می توان از دیگر مولفه هایی دانست که باید در پلان روف گاردن مسکونی به آن توجه شود. در واقع شما برای طراحی فضای سبز پشت بام یا روف گاردن انتخاب های بسیار زیادی دارید. برای مثال استفاده از باربیکیو، چمن طبیعی یا مصنوعی، بودته‌ها، درختچه‌ها، گلدان های مختلف، انواع میز و صندلی ناهار خوری و… جزو المان های مختلفی است که در این محیط قرار می گیرند. همچنین اجرای فضاهای سرپوشیده هم در این دسته قرار می گیرد. شما باید قبل از هر چیزی نوع و مدل المان های مورد نظر را لحاظ کنید. همچنین نوع تزیین محیط می تواند اهمیت بالایی داشته باشد؛ لذا در نهایت همگی این موارد بر روی بودجه شما تاثیرگذار خواهد بود.

مقاومت المان ها

شاید این تیتر اندکی باعث تعجب شما شود اما باید عنوان کنیم که مقاومت المان های به کار رفته در طراحی روف گاردن هم اهمیت زیادی دارد. در واقع روف گاردن در فصول سرد و گرم سال در معرض باد، باران و موارد مشابه خواهد بود؛ لذا باید المان های به کار رفته در آن مقاومت کافی برای تاب آوری در برابر این شرایط را داشته باشد. از طرفی برخی از المان ها بایستی قابلیت حمل و نقل را داشته و در زمان مورد نظر به مکان دیگری منتقل شوند؛ لذا حتما این موضوع را با شرکت و تیم اجرا کننده در میان بگذارید.

طراحی پنجره شاه نشین
مشاهده

سخن آخر

طراحی پلان روف گاردن مسکونی را می توان جزو موضوعاتی دانست که این روزها اغلب بناهای جدید به آن نیاز دارند. در واقع این بنا ها نیازمند فضای مناسب برای تخلیه فشارهای ناشی از زندگی شهری هستند. روف گاردن همان محیطی است که می تواند این هدف را محقق سازد. با این حال باید عنوان کنیم که نکات و مولفه های مختلفی پیرامون آن وجود دارد که اغلب متقاضیان اطلاعی از آن ندارند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مروری بر روی آن داشته باشیم. با این حال اگر نیازمند یک پلن مناسب برای روف گاردن خود یا اجرای اختصاصی آن هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در گروه باغ ایرانی تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09363728370