در طراحی باغچه یا باغ های بزرگ و به طور کلی در دیزاین فضاهای سبز، استفاده از طرح های جدید به موازات بهره گیری از طراحی های کهن و کلاسیک می تواند نقش زیادی در ایجاد یک فضای ترکیبی و زیبا داشته باشد و جزئیات ویژگی های المان ها و ابزار مورد استفاده را بیشتر و بهتر به بیننده نشان دهد.

رعایت کردن چه فاکتورهایی باعث می شود تا روند طراحی باغچه اصولی و به شکل مناسب طی شود؟

گیاهان انتخابی باید با ظاهر کلی باغچه و ساخت ابتدایی آن مطابقت و هماهنگی داشته باشد: رعایت نظم در انتخاب گیاهانی که قصد کاشتن آن ها در باغچه منزل خود را دارید، از این جهت حائز اهمیت است که بی نظمی و عدم‌ سازگاری در انتخاب گیاهان چیدمان باغچه های کوچک را دچار چالش و اغتشاش می کند و ظاهر ملایم و همگون آن ها را از بین می برد. علاوه بر هماهنگی گیاهان با یکدیگر، هماهنگی آن ها با رنگ و طرح کفپوش و حاشیه های باغچه نیز مهم است و لازم است نسبت به آن توجه کافی داشته باشید.

جدا سازی فضاها و قسمت های لازم از یکدیگر: بهتر است با تفکیک محیط های گوناگون، علاوه بر استفاده از پوشش های گیاهی بیشتر و وسیع جلوه دادن باغچه، قسمت های سنگی و سخت را به واسطه گیاهان لطیف بپوشانید و باغچه را به محیطی ملایم و چشم نواز تبدیل کنید.

طراحی باغچه

استفاده از سنگفرش مناسب و فضای پلکانی: در طراحی باغچه های کوچک حتی الامکان از طراحی پلکانی بهره بگیرید تا بتوانید فضا را فراخ تر و بزرگتر نشان دهید؛ رنگ سنگفرش ها و طرحی که در آن ها به کار گرفته شده نیز ضریب وسیع نمایی محیط را تا حد قابل اعتنایی افزایش خواهد داد. بهتر است رنگ و طرح کفپوش یا سنگ فرش باغچه را تا جایی که ممکن است با رنگ حاشیه های باغچه و دیوارها مطابقت دهید تا فضایی منسجم و یکپارچه به وجود آماده و از پریشانی و به هم ریختگی های ظاهری کاسته شود.

به سنگ های مختلف و استفاده از آن ها برای طراحی باغچه توجه کنید (طراحی باغچه با سنگ): در دور چینی ها و طراحی مسیر ورودی باغچه، بهره گیری از اجتماع سنگ های ریز و درشت رودخانه ای تاثیر بسزایی دارد. این مسیرهای سنگی که امروزه رد پای آن ها در طراحی باغچه به سبک مدرن به فراوانی دیده می شود، بهترین گزینه برای نزدیک کردن و پیوند دادن فضای باغچه با طبیعت است و در القای این احساس موثر واقع می شود. در واقع قدم زدن روی سنگ های زینتی و کوچک و بزرگی که گاها ردی از گیاهان روینده بر روی آن ها دیده می شود، حسی جذاب و آرامبخش را منتقل می کند.

سنگ هایی که برای طراحی باغچه از آن ها بهره گرفته می شود در ابعاد، رنگ و شکل های مختلف موجود هستند و وجود تفاوت های ظاهری در آن ها، اجتماع این سنگ ها در کنار یکدیگر را با زیبایی هر چه تمام تر می نمایاند. در صورتی که برای استفاده از این سنگ ها در حاشیه باغچه ها یا دور حوضچه و آبنما و یا حتی در قسمت ورودی، متمایل هستید؛ می توانید سنگ ها را به شیوه معمولی در کنار هم روی خاک یا سنگفرش قرار داده و به نحوه قرار گیری آن ها در کنار هم نظم و ترتیب ببخشید یا اینکه این سنگ ها را به واسطه ملاتی از سیمان روی زمین محکم و استوار قرار دهید و از عدم حرکت و جدا شدن آن ها اطمینان حاصل کنید.

طراحی باغچه با کاکتوس را جزء دستور کار خود قرار دهید : ویژگی های منحصر به فرد کاکتوس، این گیاه را به گیاه مورد علاقه بسیاری از افراد تبدیل کرده است و واقعیت امر اینجاست که استفاده از کاکتوس در طراحی باغچه، می تواند یک ابزار کلیدی و مناسب تلقی شود. بهره گیری از کاکتوس ها بر خلاف ظاهر خاردار و خشنی که دارند، به تلطیف فضا و ملایم جلوه دادن آن کمک شایانی خواهد کرد. اگر کاکتوس یا جمع کاکتوس های گلدانی یا باغچه ای خود را در کنار دیواری طراحی شده و خوش رنگ و نقش قرار دهید و از طرح های دیوار به عنوان زمینه ای مناسب برای کاکتوس بهره بگیرید، زیبایی آن چند برابر خواهد شد.

طراحی باغچه

در طراحی باغچه استفاده از چه المان هایی موثر است؟

آلاچیق هایی با ابعاد مناسب: سایه بان ها و آلاچیق های چوبی را می توان از بهترین ابزارها برای طراحی باغچه قلمداد کرد. این پناهگاه های زیبا و مدور علاوه بر فراهم کردن امکانی مناسب برای ایجاد همنشینی های خانوادگی و دوستانه، می تواند وقت گذراندن در هوی آزاد را در حالی که از تابش نور شدید خورشید، بارش باران و بادهای تند در امان هستید، امکان پذیر کند. آلاچیق ها اکنون از اساسی ترین المان ها و کلیدی ترین ابزارهایی هستند که به طراحان برای ایجاد فضایی مناسب در باغچه کمک کنند.

ساخت ایوان در باغچه: وجود ایوان در حد فاصل ساختمان و باغچه، در حالی که قسمتی از آن را میز و صندلی و قسمت دیگر را گلدان های تزئین شده و زیبا فرا گرفته باشد، لذت تماشای مناظر و تنفس در هوای پاک و آزاد را چند برابر کرده و به زیبایی ظاهری باغچه نیز کمک می کند.

طراحی باغچه

بهره گیری از مبلمان با رنگ های مناسب: چنانچه قصد چیدن مبلمان در باغچه را دارید، بهتر است برای انتخاب جایگاه مناسب آن نهایت دقت را به کار ببندید. در طراحی باغچه کوچک همواره توجه به یافتن کانون مناسب و چیدمان اجزا، جزء مسائل اصولی است. اینکه بدانید باید در کانون یا مرکز باغچه شما چگونه شی یا وسایلی قرار بگیرد، می تواند در رعایت استانداردهای صحیح کمک کننده باشد و طراحی باغچه منزل شما را با تحولی مثبت مواجه کند. بنابراین اگر شرایط باغچه شما به نحوی است که قرار دادن مبلمان در مرکز آن فضا را دلگیر و بسته جلوه نمی دهد، می توانید برای پر کردن نقطه کانونی از آن بهره بگیرید. توجه کنید که رنگ مبلمان روشن ترجیحا طیفی سفید یا کرم داشته باشد چراکه این امر نیز ترفندی تخصصی برای وسیع نمایی فضا به شمار می آید.

استفاده از جوی یا نهر در طراحی باغچه حیاط کوچک: ساخت نهر یا جویباری مصنوعی با ابعاد کوچک در باغچه، بخصوص برای کسانی که تمایل دارند از المان آب و جریان آب نیز در دیزاین فضای سبز باغچه خود بهره بگیرند، توصیه می شود. البته استفاده از نور پردازی و تنظیم نور بر روی این جویبار کوچک نیز جلوه آن را افزایش می دهد. علاوه بر تمام این ها شما می توانید با قرار دادن گیاهان و گل های آبزی مثل نیلوفر بر روی بخش های ساکن آب، زیبایی آن را افزایش دهید و در کنار لذت بردن از صدای جریان آب، به ذخیره سازی این آب برای آبیاری گیاهان دیگر نیز بپردازید.

بهره گیری از وال گاردن یا باغچه دیواری در طراحی باغچه و حیاط: به منظور استفاده بهینه از فضا و پتانسیل محیط، می توانید باغچه را به دیوار نیز منتقل کرده و از گلدان های طراحی شده با گل های زیبا و رنگی بر روی دیوار استفاده کنید. در طراحی باغچه در تهران بهره مند شدن از این روش ها بسیار موثر است. ازدحام شهر نشینی و سکونت شهروندان در خانه های کوچک، امکان برخورداری از فضای وسیع را فراهم نمی کند و به همین جهت می توان برای طراحی کردن این فضاها از روش های مذکور استفاده نمود. طراحی باغچه در کرج نیز می تواند از این استانداردها پیروی کند.

طراحی باغچه حیاط آپارتمان

برای طراحی فضای سبز مربوط به ساختمان های اشتراکی مثل آپارتمان ها، ساکنان قادر هستند با همکاری و همفکری یکدیگر و البته بهره گیری و استفاده از تبحر و تجربه صاحبان فن و متخصصین امر طراحی فضای سبز، بهترین دیزاین ممکن را برای حیاط یا محوطه آپارتمان خود در نظر بگیرند. امروزه استفاده از پرچین های سبز و زیبا، گلکاری های هنرمندانه و ظریف در اطراف باغچه ها، قرار دادن آلاچیق و البته بهره گیری از المان آبنما و نور پردازی در آپارتمان های شهری متداول و رایج است. حتی آپارتمان هایی که فضای وسیع تری را در دسترس دارند، به طراحی وسایل بازی کودکان نیز اقدام کرده و بخشی از محیط را به استفاده از این تجهیزات اختصاص می دهند.

طراحی باغچه رستوران

بدیهی است که در باغچه رستوران ها برای جلب مشتری بیشتر و زیبا سازی فضا باید از گیاهان و درخت های همیشه سبز یا همیشه بهار بهره گرفت. در باغچه رستوران مورد توجه ترین المان، آلاچیق هایی است که چه در تابستان و چه در زمستان قابل استفاده برای مراجعین است. در فصول سرد این آلاچیق ها را با پوششی پلاستیکی کاور کرده و آن را به تجهیزات گرمایی مجهز می کنند. این فضا همنشینی های گرم و دوستانه را در فضای باز ممکن می کند و یکی از بهترین آپشن های رستوران محسوب می شود.

اکثریت افراد و بخصوص جامعه شهر نشین نسبت به سپری کردن اوقات خود در باغچه رستوران ها و مکان هایی که به سفره خانه شهرت دارند، تمایل بیشتری نشان می دهند. این فضاها به نحوی می توانند افراد را از محیط شلوغ و پر ازدحام شهری دور کرده و در فضایی آرام به دیدن زیبایی های طبیعت و لذت بردن از هوای آزاد دعوت کنند. حیاط و محوطه رستوران ها را معمولا باغچه هایی وسیع و پر گل در بر می گیرد و چراغ ها و پرژکتورهای پر نور نیز زینت این فضا را بیشتر می کند و رقص پروانه ها روی گل ها و گیاهان را بهتر می نمایاند. گاها در طراحی و دیزاین باغ یا باغچه رستوران ها از آبنما و برکه های مختلف نیز استفاده می شود تا صدای آرامبخش جریان آب نیز در کنار همهمه های افراد به گوش برسد. به طور کلی استفاده از آلاچیق، سایه بان های تزئین شده با گیاهان و گل های رنگارنگ، آبنما و فواره، سنگ کاری ها و پل های تزئینی، چراغ های روشن و رنگی و دیوارهایی که از سبزه و گل مملو هستند در طراحی باغچه رستوران ها، جزء مهم ترین فاکتورها هستند.

طراحی باغچه

از چه گیاهانی می توان در طراحی و دیزاین باغچه های کوچک استفاده کرد؟

برگ انجیری گیاهی سبز و زیبا برای طراحی باغچه: برگ انجیری از جمله برگ هایی است که همیشه سبز و بهاری به نظر می آید. بر روی برگ های پهن و تیره رنگ این گیاه شیارها و خطوطی عمیق دیده می شود که جزء ویژگی های منحصر به فرد این گیاه است. کاشت آن در باغچه بسیار آسان بوده و روند حفظ و نگهداری اش نیز با سهولت همراه است. برای آبیاری این گیاه لازم نیست حساسیت زیادی نشان دهید و اطمینان داشته باشید که در بهترین شرایط به رشد و رویندگی خود ادامه خواهد داد. رشد این گیاه به افزایش ارتفاعش منجر می شود و به واسطه ریشه هایش هوای کافی را دریافت می کند. برای محافظت از برگ های این گیاه بهتر است آن را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و سایه ای اندک به واسطه دیگر گیاهان بلند برایش ایجاد نمایید. طراحی باغچه در رشت یا به عبارتی طراحی باغچه در شمال را می توان با این گیاه یا گیاهان مشابه آن انجام داد.

گیاه پیله آ انتخابی مناسب برای طراحی باغچه: پیله آ نیز جزء گیاهان همیشه سبز است و طراحی و کاشت آن در باغچه، شما را از دردسر کاشت گیاه در فصل های مختلف و به تفکیک از یکدیگر نجات خواهد داد. چراکه این گیاه در همه فصول سال سبز و روینده است. ابعاد کوچک برگ ها و شاخه های این گیاه، طراحی آن را در کنار گل های کوچک و رنگین دیگر منحصر به فرد می کند. زیبایی و جلوه برگ های این گیاه سبب شهرت جهانی آن  شده است. برگ های آن نرم و لطیف و فاقد دندانه هستند و برجستگی های روشن و زیبایی که روی آن ها نقش بسته است، در تضاد با زمینه تیره رنگشان، زیبایی این برگ های ۸ سانتی متری را صد چندان می کند. نمونه های بسیاری از این گیاه در طراحی باغچه در لواسان و همچنین طراحی باغچه در کردان دیده می شود.

گیاه آگلونما، گیاهی سبز و زیبا برای طراحی باغچه: این گیاه برگ هایی نوک تیز و ساقه هایی کوتاه دارد. طول برگ ها نهایتا به ۲۸ سانتی متر و پهنایشان نیز حداکثر به ۱۵ سانتی متر می رسد. این گیاه زیبا نیز حساسیت چندانی نسبت به شرایط محیطی ندارد و ریشه هایش به خوبی در خاک جای می گیرد. بهتر است آن را در فضایی نیمه آفتابی قرار داده و نسبت به آبیاری آن، به صورت دوره های یک هفته ای توجه نشان دهید.

برگ بیدی، گیاهی ایده آل و مناسب برای کاشت در فضای باغچه: مقاومت و پایداری این گیاه تحسین برانگیز و مثال زدنی است. این گیاه حتی در صورتی که در باغچه و زیر نور آفتاب و در فضای آزاد هم کاشته نشود، می تواند در داخل خاک یک گلدان و در قسمتی از محیط اتاق به حیات و رشد عادی خود ادامه دهد. این گیاه قادر است چندین سال در باغچه به رشد و رویش بپردازد و در کنار گیاهان دیگر زینتی مناسب برای باغچه شما باشد. برگ هایش از شاخه آویزان بوده و این گیاه را نیمه افشان نشان می دهد. اما در کنار تمام ویژگی های خاص برگ بیدی، ترکیب رنگ های زیبای آن بسیار شگفت انگیز است. رنگ های سبز و صورتی، شادابی و پایایی درخت را بیشتر به تصویر می کشد و آن را برای کاشت در باغچه مناسب و بی نقص جلوه می دهد.

گیاه شگفت انگیز و زیبای پوتوس را به باغچه منزل خود هدیه دهید: پوتوس نیز مانند تمام نمونه های معرفی شده دیگر گیاهی سبز و رونده است.  برگ های پهن و روشن گیاه پوتوس و نقش ها و لکه های سفید رنگی که روی آن قرار دارد، آن را زیباتر و بدیع تر جلوه می دهند. البته رنگ این لکه ها گاهی زرد یا کرم رنگ است و طول برگ ها نیز ممکن است به ۳۰ سانتی متر برسد. گیاه شناسان پوتوس را گیاهی سازگار می دانند و همانطور که از ویژگی هایش نمایان است، رشد و تکثیر ساده و سریعی نیز دارد. این گیاه مناسب کاشته شدن در انواع خاک و سازگار با رشد در انواع آب و هوا است. خرید پوتوس شما را با پرداخت هزینه های زیادی مواجه نخواهد کرد و قادر هستید این گیاه را با ارزان ترین قیمت خریداری و به ساده ترین شکل پرورش دهید.

کاشتن گیاهان ذکر شده در کنار انواع گل ها نظیر گل های رز و ارکیده و نرگس، باغچه منزل شما را به زیبا ترین شکل ممکن آرایش می دهد. توجه داشته باشید که خاک باغچه را به مواد و عناصری نظیر کلسیم، منیزیم، فسفر و گوگرد غنی کرده و به این واسطه پرورش گل ها و گیاهان خود را با کیفیت و سرعت بیشتری همراه کنید.

طراحی باغچه

چه درختانی برای کاشته شدن در حیاط یا باغچه مناسب هستند؟

درخت سرو: درخت سرو را می توان جزء درختان تزئینی و زینتی دانست که زیبایی و استقامت چشمگیر آن طراحی فضای باغ و باغچه را تکمیل می کند. این درخت همیشه بهار به مراقبت زیادی نیاز ندارد و شما را درگیر آبیاری یا پرورشی وسواس گونه نخواهد کرد. ریشه های بلند و مقاوم سرو به خوبی در خاک تثبیت می شود و پایداری این درخت را در برابر عوامل نامساعد زیست محیطی و کم آبی های دوره ای امکان پذیر می کند. سنگ ریزه و شن، خاک رس و خاک باغچه ترکیبی بی نظیر برای رشد و پرورش مناسب درخت سرو هستند. درخت سرو توان تحمل سرمای بالای ۱۰ درجه را نیز داشته و حتی در آب و هوای کوهستانی نیز پایدار و مقاوم است اما معمولا تابش نور آفتاب و آب و هوای معتدل بهترین شرایط را برای رشد و پرورش یافتن درخت سبز و زیبای سرو مهیا می کند.

درخت ارغوان: برگ های قلبی شکل و صورتی رنگ این درخت جلوه و ظاهر زیبایی را به آن بخشیده است. درخت ارغوان نیز به رغم ظاهر لطیفش توان تحمل سرمای بالای ۲۰ درجه را دارد و درختی مقاوم و مستحکم است‌. عوامل نامساعد زیست محیطی قادر نیستند سرزندگی و استقامت درخت ارغوان را تحت شعاع قرار دهند و ارغوان چه در خاک های اسیدی و چه در خاک های قلیایی به رشد خود ادامه خواهد داد. البته خاک رس و خاک های آهکی بهترین منابع برای رشد و رویش کیفی درخت ارغوان محسوب می شوند.

درخت کاج: درخت کاج نیز جزء درختانی است که در طراحی باغچه مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد. این درخت شاید مشهورترین درخت زینتی به شمار می آید و ویژگی همیشه بهار بودنش، مزایای کاشت این درخت را کامل کرده است‌. خاک های لومی و سنگ ریزه ها را از مناسب ترین انواع خاک برای رشد و پرورش کاج می دانند. برگ های این درخت نیز بی شباهت به درخت صنوبر نبوده و سوزنی شکل هستند. بهتر است دوره های یک هفته ای تا ده روزه را برای آبیاری درخت کاج در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که این درخت به طور میانگین به ۵ تا ۶ ساعت ذخیره نور خورشید به صورت روزانه نیازمند است.

درخت زیتون: درخت زیتون از اوایل اردیبهشت ماه شروع به گل دادن می کند. شاخه های منشعب و انبوه درخت زیتون و ازدیاد و تعدد برگ های آن سایه ای وسیع و دلنشین را ایجاد می کند که می توان زیر سایه این درخت را با میز و صندلی مناسب، مبلمان خوشرنگ، تاب و یا آلاچیق آراست و تابستان ها را در پناه این سایه خنک از گزند تابش نور مستقیم و سوزان آفتاب در امان ماند. تکثیر درخت زیتون به دو روش قلمه زدن  و کاشت بذر صورت می گیرد.خاک مورد نیاز برای رشد و پرورش درخت زیتون هم خاک های رسی و لومی و سنگ ریزه ها است و البته به منظور تسریع روند رشد، کودهای حیوانی و گیاهی با PH مناسب را نیز به خاک اضافه می کنند. درخت زیتون برای جوانه زدن به رطوبت زیاد و بارش باران های مداوم نیاز ندارد و از این جهت مناسب برای کاشته شدن در فضاهای شهری و بخصوص پایتخت است.

طراحی باغچه
طراحی باغچه ارزان

طراحی باغچه ارزان

اگر تصمیم به ایجاد یک باغچه زیبا و دوست داشتنی دارید، اما بودجه شما محدود بوده و نیاز به یک طراحی باغچه ارزان دارید، برخی توصیه ها و نکات به شما کمک می کنند تا ضمن به دست آوردن باغچه رویایی خود، هزینه کمتری برای آن پرداخت کنید.

برای طراحی باغچه ارزان باید به سراغ گل و گیاهانی بروید که بذر و نهال آن ها به مراتب ارزان تر بوده و آماده سازی خاک و رسیدگی به آن ها نیز انرژی و هزینه کمتری می طلبد. به جز خرید بذر و نهال، بخشی از هزینه های ایجاد باغچه ها، صرف تعبیه سیستم آبیاری خواهد شد. بنابراین اگر نوع بذر و نهالی که برای کاشت در باغچه انتخاب می کنیم، نیازمند سیستم آبیاری پیچیده ای نبوده و نگهداری آسانی داشته باشند، به مراتب هزینه های طراحی باغچه پایین آمده و می توان تا حدودی این هزینه ها را کنترل کرده و در یک بازه معقول نگاه داشت.

از این ها گذشته آماده سازی خاک نیز خود بخش مهمی از ایجاد یک باغچه است که اگر نوع گیاهان و گل هایی که برای کاشت انتخاب می کنیم، نیازمند تغذیه آن چنانی خاک نباشند، از این مرحله نیز عبور مناسب و کم هزینه ای خواهیم داشت.

در مرحله نهایی نیز خوب است که در خرید بذر و نهال به سراغ ارزان ترین ها برویم. البته این بدان معنا نیست که نوع نامرغوبی را انتخاب کنیم که خود زمینه ساز هزینه های بعدی خواهد شد. بلکه به صورت ذاتی بذر برخی از گل و گیاهان ارزان تر از سایرین است و می توان نقشه ایجاد باغچه را با استفاده از این گیاهان طراحی کرده و به این شکل هزینه ها را تا حدود قابل توجهی تحت کنترل درآورد.

باغ ایرانی بهترین همراهی با مشتریان خود جهت کاهش و کنترل هزینه های ایجاد فضای سبز و باغچه را به عمل خواهد آورد.

درخت هایی نظیر درخت هلو، درخت انار، درخت خرمالو و درخت سیب هم برای پرورش در باغچه مناسب هستند اما معمولا کاشتن درخت هایی نظیر گردو و انگور به خاطر ابعاد وسیع و آفت پذیری فراوان و نیازمندی به مراقبت های باغبانی تخصصی، چندان پیشنهاد نمی شود.

طراحی باغچه حوضچه ای

طراحی باغچه حوضچه ای، شکلی از طراحی باغچه است که به وسیله آن یک حوضچه یا حتی حوض بزرگ و استخر، با پوشش گیاهی محصور می شود. این شکل طراحی باغچه می تواند در انواع و اقسام مختلف بوده و با توجه به سلیقه متقاضی یا در کنار آن پتانسیل های محیط، اجرا گردد. به طور نمونه می توان از طراحی باغچه حوضچه ای با ایجاد پرچین ها دور تا دور یک استخر استفاده کرد. اما اگر موضوع بحث به راستی یک حوضچه کوچک باشد، می توان از گلکاری بسیار زیبایی در محیط آن بهره برده و حوضچه را به منظره ای منحصر به فرد تبدیل ساخت. همین طور ترکیبی از چمن کاری به عنوان زمینه دور تا دور حوضچه و سپس اضافه کردن گل و گیاهان دیگر، فوق العاده خواهد بود. در زمانی که موضوع اجرا، یک استخر یا حوضی بزرگتر از حوضچه های کوچک باشد، به کار بردن نهال های کوتاه قد در بخش های مختلف نیز ایده ای عالی به شمار می روند. به این شکل می توان در حوضچه نیز محوطه ای سایه دار ایجاد کرده و به لحاظ کارایی و کاربری آن را بهبود بخشید.

به طور کلی تلفیق آب و سبزی در چنین تصویری، بی نظیر به نظر می رسد. با چنین ترکیبی می توان ضمن برخوردار کردن محیط از چشم نوازی با بار بیشتر، کاربری و ایجاد فضای سایه دار یا برخورداری از اکسیژن سازی گیاهان را نیز افزایش داد.

به هر ترتیب ایجاد و اجرای باغچه حوضچه ای، می تواند یک المان کاملا بدیع و نو در طراحی حیاط ویلا یا طراحی و اجرای فضای سبز خانگی و غیره باشد. کافی است که تمامی اصول و قواعد را در زمان اجرای چنین طرحی پله به پله پیاده سازی نمایید. در نهایت تصویر به دست آمده؛ عالی خواهد بود.

طراحی باغچه با فواره

طراحی باغچه با فواره، باید به شکلی صورت بگیرد که مرزبندی کاشت گل و گیاهان مختلف و مسیرکشی آن ها، در تناسب با محل قرارگیری فواره باشد. این نیز تا حدودی به این بستگی خواهد داشت که فواره را از چه نوعی انتخاب کرده باشید.  در صورتی که آب ناشی از فواره، به بیرون پرتاب شود، باید حتما به فکر میزان دریافت آب گیاهان اطراف آن باشید. اما اگر چرخه فواره به شکلی است که چیزی از آب آن به فضای خارجی ریخته نمی شود، منعی از این بابت وجود نخواهد داشت و نیازی نیست که در کاشت گل و گیاهان، فواره را لحاظ کنید.

به طور معمول فواره را در مرکز یک باغچه قرار می دهند و باقی تدارکات فضای سبز، در اطراف آن قرار می گیرند. به این ترتیب امکان قرینه سازی وجود خواهد داشت و شاید شکل کاشت نهال های مختلف و بذرها در اطراف فواره، با نظم معینی صورت بگیرد. قرینه سازی از دیرباز در طراحی فضای سبز جایگاه خود را داشته و انتخاب اصلی و اول بسیاری از مشتریان به شمار می رود. از سویی دیگر در بخشی از طراحی باغچه و فضای سبز مدرن، از قرینه سازی فراری هستیم و ترجیح می دهیم تمامی اجزای فضای سبز گرفته از گل و گیاهان تا سایر تجهیزات به صورت کاملا تصادفی در مساحت تحت اختیار پراکنده شوند. این قانون در راستای ایجاد و طراحی یک باغچه کوچک تا بزرگ نیز صدق می کند و فارغ از این که چه مساحتی را در اختیار داشته باشیم، قابل توجه هستند.

با این اوصاف به نظر می رسد که جانمایی فواره در طراحی یک باغچه، نیازمند در نظر گرفتن طراحی سایر بخش های باغچه است و باید تمامی المان ها و اجزا را در یک قالب مشترک در نظر گرفت.

باغ ایرانی

طراحی باغچه

اگر طراحی باغچه خاص و منحصر به فرد ایده آل شماست؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص اصول طراحی باغچه استفاده نمایید.

شماره تماس : 09124682490