طراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا به شیوه درست، کمک شایانی در زیبا سازی و جلوه بهتر آن دارد. این کار معمولا با نظارت و تخصص طراحان محوطه ساز و ترکیب ذوق و سلیقه کارفرما انجام می شود. این مقاله نیز قصد پرداختن به این موضوع را دارد که چه نکاتی در طراحی حیاط ویلا نقش دارند، چه مراحلی باید طی شود و به چه المان هایی باید توجه کنید.

طراحی حیاط ویلا، سنت گرایانه یا مدرن

اینکه طراحی و دیزاین باغ و حیاط ویلای خود را با سبک های سنتی و ایرانی همراه کنید یا برای انتخاب المان ها و اجزا از شیوه ای مدرن بهره بگیرید، بسته به سلیقه و دلخواه شما است؛ اما تجربه ثابت کرده است که ترکیب این دو با هم نتیجه ای به مراتب مطلوب تر را رقم خواهد زد. یعنی شما می توانید با دخل و تصرف در سبک های سنتی و آمیختن آن با مدرنیته طراحی چشمگیر و جذابی را برای حیاط یا محوطه خود در نظر بگیرید تا اجزا در عین ابهت و اصالت، ملایم و زیبا به نظر بیایند. اکنون به بیان نکاتی حول محور طراحی اصیل و ایرانی می پردازیم:

طراحی دکوراسیون باصفا و بهاری حیاط ویلا

قرینه سازی در طراحی حیاط ویلا

چیزی که در بسیار از طراحی های مختلف حیاط های ویلایی می بینیم، میل به قرینه سازی است. در واقع این نوعی از  طراحی حیاط ویلا بود که در دهه های قبل بسیار مورد استقبال قرار گرفته و بیشتر مشتریانی که قصد اجرای فضای سبز در حیاط  ویلای خود را داشتند، درخواست می کردند. کاشت گیاهان به شکل قرینه و استفاده از مولفه هایی چون گلدان های سنگی، نیمکت و بلوک چینی و … ، همگی به شکل قرینه سازی، کل فضای حیاط ویلا را به شکل قرینه ای به نمایش درمی آورد. اما در طراحی فضای سبز مدرن، فارغ از این که به شکل ویلایی بوده یا به سایر فضاهای سبز مربوط باشد، به جای وفادار بودن به آن سبک قرینه سازی، اتفاقا از ایجاد فاکتورهای قرینه پرهیز می کنیم.

اصل طراحی حیاط ویلا امروزی، بر مبنای قرار گرفتن گل و گیاهان، درختان و بوته ها و همین طور تجهیزات زیبایی و غیره، بر مبنای کاربری آن ها است. همان طور که ساختمان سازی امروزی تفاوت هایی با گذشته دارد، آرایش فضای سبز نیز کاملا متفاوت است.

در طراحی فضای سبز امروزی و به ویژه طراحی حیاط ویلا، هر فاکتوری در جایی قرار می گیرد که برای آن بهترین نقطه است و هیچ توافقی بر سر قرینه قرار دادن آن ها نداریم. در حقیقت در فضاسازی امروزی، به دست آوردن مساحت حداکثری و همین طور استفاده حداکثری از فضای تحت کشت و به کار بردن تجهیزات، مورد نظر کارشناسان باغداری و ایجاد فضای سبز است. حال اگر حیاط ویلا به اندازه کافی بزرگ باشد، امکان ایجاد چیدمان های متنوع در آن بالا گرفته و طراح می تواند برای طراحی فضا، الگوهای مختلفی را پیشنهاد نماید که احتمالا الگوی قرینه شده نیز در میان آن ها جایی برای خود خواهد داشت.

طراحی حیاط ویلایی ایرانی: در طرح های ایرانی رعایت نظم و ترتیب حرف اول را می زنند و لازم است قبل از انتخاب جایگاه ها و جانمایی آن ها تمام اجزا را به خوبی سازمان دهی کنید. برخی از نکات و جستارها درباره طراحی به سبک ایرانی به شرح زیر است:

رعایت تقارن: توجه به قرینه بودن و ساخت سازه هایی که در تناسب با یکدیگر قرار بگیرند، در طراحی های ایرانی بسیار موثر است. رعایت تقارن همه چیز را منظبط و هماهنگ نشان می دهد و می تواند از آشفته نشان دادن فضا ممانعت کند.

توجه به ریتم: ریتم قرارگیری و استفاده از المان ها و اجزای مختلف باید به گونه ای باشد که فضایی سازگار و هماهنگ به وجود آورد و با ایجاد تکرارهای منظم و طراحی شده، زیبایی و جلوه را در ابعاد گوناگون نمایان سازد.

بهره گیری از نقاط کانونی: باید نقطه های کانونی را شناسایی کرده و اجزا و المان های مناسب را در آن ها جانمایی کنید تا بتواند توجه و حواس بیننده را به خود معطوف کرده و زیبایی محیط را صدچندان نماید.

باغچه بندی ها با اشکال هندسی مناسب انجام شوند: در طراحی به سبک اصیل و ایرانی، باغچه ها معمولا شکل مربع یا مستطیل دارند و با قاب بندی های مناسب و اصولی طراحی و ساخته شده اند. برای پرورش گیاهان در داخل باغچه ها می توانید از تک درخت بید در کنار سرو یا کاج بهره بگیرید و در کاشت گل ها و گیاهان نیز به نظم و صف بندی آن ها دقت کنید. به طور کلی طراحی باغچه حیاط هرقدر که با نظم و رعایت ریتم توام باشد، همانقدر می تواند در بخش طراحی فضای سبز کمک کننده واقع شود.

تخت های بزرگ و پشتی های پر نقش و نگار: اولین چیزی که در طراحی های کلاسیک و کهن ایرانی توجه ها را به خود جلب می کند، تخت های پهن و چوبی هستند که پشتی هایی پر نقش و نگار آن ها با شکل های شلوغ و سنتی زینت داده شده است. رنگ لاکی یا قهوه ای پشتی ها در تناسب با رنگ چوب تخت ها هارمونی جذابی ایجاد می کند و فضا را دلنشین تر می نمایاند.

از حوض استفاده کنید: حوض از مظاهر و نمادهای اصلی طراحی های سنتی ایران است که عدم وجود آن مسلما خلا بزرگی را در این دیزاین اصیل ایجاد می کند. حوض گرد یا مربع شکل وسط حیاط با اجتماعی از گلدان هایی که اطراف آن را محاصره کرده اند و ماهی هایی که در داخل آب آن جنب و جوش می کنند و گل ها و گیاهان آبزی که سطح آب را پوشانده اند، شما را بیشتر از پیش به هدف خود برای ایجاد فضایی اصیل نزدیک خواهند کرد. حوض ها علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضا نقش ذخیره آب را نیز به عهده داشته و المانی کاربردی محسوب می شوند.

از وسایلی با طرح و سبک سنتی استفاده کنید: گلیم ها و فرش های کوچک در کنار ظروف میناکاری یا سفالی و سبدهایی ازجنس حصیر هم در آراستگی فضا و تداعی سنت گرایی تاثیر مستقیم دارند.

طراحی حیاط ویلا در ابعاد مختلف

طراحی حیاط ویلا در سطوح مختلف و با بهره گیری از ابزار، مصالح و المان های مختلف صورت می گیرد. اکنون به بیان و توضیح چندی از آن ها می پردازیم:

طراحی کف حیاط ویلا: همانطور که می دانید طراحی کف و سنگفرش در طراحی باغ ویلا، از بخش های مهم است که معمولا به عنوان مقدماتی ترین و اولین اقدامات در دستور کار طراحان قرار می گیرد. مصالح یا سنگی که از آن برای پوشاندن کف محوطه ویلا بهره می گیرید، باید مقاوم، زیبا، هماهنگ با اجزای دیگر و البته دارای صرفه اقتصادی بوده‌ و همچنین نصب و نگهداری آن نیز آسان باشد. به همین خاطر است که در طراحی ویلا و دیزاین کف آن، استفاده از بتن بسیار متداول است.

بتن: در محوطه سازی ویلا و کف آن از بتن های مستحکم استفاده می کنند‌. برخی از این بتن ها به شیوه پیش ساخته به بازار عرضه می شوند. به عبارت دیگر مواد بتن را داخل قالب های مشخصی می ریزند و به آن شکل می دهند. البته این بتن ها شکل ها و طرح های متنوعی دارند که بسته به صلاح دید طراح و سلیقه کارفرما انتخاب خواهند شد. طراحی ویلا در تهران و دیزاین کف حیاط و محوطه باغ در اغلب موارد به واسطه سنگ بتن صورت می گیرد.

شن و سنگ ریزه: سنگ ریزه ها حاصل خرد شدن سنگ های بزرگ تر هستند و استفاده از آن ها برای پوشاندن ناهمواری ها و ایجاد فضایی یکدست و یکپارچه، مناسب به نظر می آید. شن و سنگ ریزه را اغلب در مسیرها و حاشیه ها مشاهده کرده و تاثیر رنگ و تنوع ابعادشان را به خوبی در دگرگون کردن و بهبود بخشیدن به فضای ساده می بینید. در طراحی ویلا در دماوند، استفاده از شن و سنگ ریزه ها به وفور مشاهده می شود.

آجر: آجرها نیز از دیگر مواردی هستند که برای طراحی کف زمین با سلیقه افراد سازگار می شوند. سنگ فرش های آجری، رنگی سرخ و آتشین دارند و به همین واسطه در گرم، روشن و صمیمی نشان دادن محیط اثرگذار هستند. آجر در کنار چوب و دیگر مصالح به کلاسیک جلوه دادن محیط کمک می کند و ویژگی مثبت آن، این است که می تواند با اجزا و المان ها به خوبی هماهنگ شود. صنعت تولید آجر و استفاده از آن به جای بسیاری از مواد و مصالح دیگر نشان می دهد که عده قابل توجهی از افراد همچنان به این بافت و ساختاربندی علاقمند هستند.

موزائیک: استفاده از موزائیک را می توان برای همه مکان ها مناسب دانست‌. این سنگ ها چه در طراحی خارجی و دیزاین کف محوطه حیاط یا باغ و چه در فضاهای درونی و دکوراسیون های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. موزائیک را می توان ترکیب و مخلوطی از ماسه سیمان یا ماسه آهک دانست که ملاطی غلیظ و چسبنده هستند‌. بعد از نصب موزائیک ها در کف زمین، درزها و قسمت های خالی را به واسطه مخلوط رقیق شده سیمان می پوشانند.

موزائیک شسته: نام دیگر آن واش بتن است که مخلوط و ترکیبی از سنگ های معدنی، روان کننده ها و رقیق کننده های بتنی، ماسه و سیمان به شمار می آید. ویژگی های این سنگ آن را نفوذ ناپذیر و مقاوم کرده است و اصطحکاک آن نیز موجب شده است تا از این سنگ برای طراحی کف پوش ها در اماکن عمومی بهره گرفته شود. موزائیک شسته یا واش بتن زیبایی زیادی به محیط می دهد و به لحاظ صرفه اقتصادی نیز بسیار مناسب تلقی می شود. طراحی حیاط ویلا در کردان کرج با استفاده از سنگ موزائیک شسته نشان می دهد که این سنگ برای طراحی های مدرن و دیزاین های نوین نیز بسیار مناسب است.

سنگ تراورتن: تراورتن ها سنگ هایی طبیعی هستند که بافتی نرم و غیر قابل نفوذ دارند. ویژگی های آن ها کمی به سنگ آهک و کمی به سنگ مرمر مشابه است. استفاده از تراورتن را بیشتر در ساخت محوطه اطراف استخر مشاهده می کنید. طراحی حیاط ویلا در لواسان و دیزاین اطراف استخرهای آن، اغلب به واسطه سنگ تراورتن صورت می گیرد.

سنگ آهک: از پوشش سنگ آهک بیشتر در مناطق گرم و خشک استفاده می شود چراکه آهک ویژگی بازتاب گرما را به خوبی در تار و پود خود گنجانده است. سنگ های آهک سنگ هایی با طیف روشن و گاهی توسی هستند و محیط های کم نور را نیز روشن تر و گرم تر نشان خواهند داد.

سنگ لوح: سنگ هایی به شدت مقاوم و پایدار هستند که در مقابله با سرماهای شدید و گرماهای طاقت فرسا همواره پیروز میدان اند. البته استفاده از سنگ لوح بیشتر در مناطق و نواحی سرد کاربرد دارد. این سنگ در طرح ها و رنگ های مختلف به مشتریان عرضه می شود. استفاده از سنگ لوح را در طراحی ویلا در شمال، بسیار مشاهده می کنید.

مراحل طراحی حیاط ویلا چگونه است؟

 • در قدم اول لازم است کارفرما به انتخاب شرکتی طراح مبادرت کند تا افراد متخصص برای دیزاین محوطه و باغ ویلا در موقعیت حاضر شده و آن را از هر جهت بررسی کنند.
 • شرایط ویلا و امکانات آن از لحاظ میزان دسترسی به انواع منابع، مساحت و ابعاد آن و همچنین موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی توسط طراحان بررسی می شود و بعد آن ها با بهره گیری از هنر و تجربه خود و البته تایید کارفرما تصمیم می گیرند که برای طراحی از چه المان ها و اجزا و مصالحی استفاده کنند.
 • طرح سه بعدی و ماکت فضایی که مد نظر طراحان محوطه ساز است، برای درک بیشتر و اشراف بر جزئیات کار به کارفرما تحویل داده می شود و در صورت تایید نهایی و برآورد هزینه های ناشی از سفارش و خرید مصالح، مواد، وسایل، المان ها و البته دستمزد طراحان، کار طراحی و ساخت و ساز به صورت جدی آغاز می شود.
 • در اینجاست که کارها و فعالیت ها دسته بندی و تفکیک شده و هریک از آن ها به شخص معینی سپرده می شوند و درواقع هریک مسئول و عهده دار انجام کاری خاص در حیطه تخصص خود خواهند شد.
 • ایجاد فضای سبز در مرحله بعدی از اقدامات قرار می گیرد. ابتدا باید به ساخت باغچه ها و انتخاب خاک مناسب دقت شود. باغچه ها باید با توجه به ابعاد محوطه ساخته شده و به رنگ آمیزی و طرح های حاشیه آن نیز توجه شود. اگر قصد ایجاد بیش از یک عدد باغچه در حیاط منزل خود را دارید، باید به اصل تقارن اعتنای زیادی نشان دهید.
 • برای انتخاب خاک مورد نظر در باغچه باید لیست گیاهانی که قرار است در باغچه کاشته شوند را مد نظر قرار داده و با توجه به ویژگی ها و نیاز آن ها نوع خاک و جزئیات مواد معدنی مختلف و کود را معین کنید. معمولا ترکیب خاک باغچه در کنار خاک های لومی، آهک و شن ریزه می توانند منبع خوبی برای رشد گیاهان باشند و استفاده از مواد و عناصری نظیر فسفات، گوگرد و منیزیم هم خاک را به شکلی صحیح غنی می کنند اما برای تعیین درجه قلیایی یا اسیدی بودن خاک حتما باید جزئیات شرایط درختان و گیاهان را در نظر بگیرید.
 • و اما در اینجا انتخاب درخت ها و گیاهان در درجه بعدی اهمیت قرار می گیرند. اگر مساحت حیاط و محوطه شما وسیع است قادر هستید از درختانی مثل راش، سرو، بید و یا حتی چنار در تزئین باغچه ها کمک بگیرید اما اگر محوطه شما کوچک است، کاشت درختانی مثل ارغوان، آلبالو، انجیر و هلو می توانند مناسب باشند. گیاهان انتخابی شما نیز باید هماهنگ و سازگار با فضای محیط باشند. در فضاهای کوچک استفاده از گیاهانی که میزان رشد محدود داشته و کوتاه هستند متداول تر است. بهتر است رنگ گلبرگ های این گیاهان روشن بوده و ابعاد برگ هایشان نیز ریز و کوچک باشد. حتی اگر حیاط شما گنجایش ساخت باغچه را ندارد می توانید از گلدان و گل های گلدانی مناسب با رنگ ها و طرح ها و ابعاد گوناگون برای تزئین فضا بهره بگیرید و آن ها را در جایگاه های مطلوب و در حد فاصلی مناسب از یکدیگر جانمایی کنید‌. اما چنانچه فضای باغ یا حیاط شما بزرگ و فراخ است در کنار چیدن گیاهان مختلف در باغچه با ریتم و نظمی چشمگیر، می توانید از دیوارهای سبز و دیگر المان ها نیز بهره بگیرید.
 • توجه داشته باشید که نگهداری درست از فضای سبز و گیاهان آن در قدم بعدی از اهمیت برخوردار است. سعی کنید گیاهان را با توجه به نیاز و ویژگی هایشان آبیاری کرده و نور لازم را به آن ها برسانید و حتی الامکان از کودهای مناسب جهت پرورش آن ها استفاده کنید. البته شما می توانید برای طراحی فضای سبز خود از گیاهانی بهره بگیرید که روش های مراقبت و پرورش ساده ای دارند و با سرعت و کیفیت بالا رشد می کنند.
 • بعد از عملی و اجرا کردن فضای سبز، نوبت اجرای المان های دیگر است که می توان از جمله آن ها به نورپردازی، ایجاد آلاچیق، ساخت آبنما و یا چیدمان مبل و صندلی های مختلف اشاره نمود.

اجرای پروژه های محوطه سازی حیاط ویلا

تیم حرفه ای باغ ایرانی سال ها در این حوزه فعالیت داشته و دارای رزومه ای حرفه ای می باشند.

شماره تماس :  09124682490

 • آبنما، استخر، نحر و یا جویبار می توانند به خوبی عنصر نشاط آفرین و حیات بخش آب را تداعی کرده و فضا را به شکلی آرامبخش و دلنشین بیارایند. در کنار استخر یا برکه می توانید از صندلی های راحتی یا چترهای آفتاب گیر هم استفاده کنید.
 • آلاچیق ها باید با فاصله ای مناسب از یکدیگر قرار بگیرند. این سرپناه های مدور معمولا فلزی یا چوبی هستند. از مزایای آلاچیق های چوبی می توان به قیمت مناسب و القای حس طبیعت گرایی به واسطه وجود چوب اشاره کرد اما این نوع از آلاچیق ها معایبی چون عدم پایداری مناسب در برابر رطوبت و خوردگی توسط حشرات چوب خوار نظیر موریانه را نیز دارند. آلاچیق های فلزی که عمدتا از جنس آلومینیوم هستند، انعطاف پذیری زیاد و وزن کمی دارند و در برابر عوامل محیطی مختلف رفتاری سازگارتر بروز می دهند اما در آخر این سلیقه افراد است که تعیین کننده انتخاب آن ها در خرید و استفاده از آلاچیق های چوبی یا فلزی می باشد‌. انواع طراحی آلاچیق ویلا در کرج با استفاده از موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی در کنار هماهنگی اجزا و سلیقه افراد صورت می گیرد.
 • نورپردازی و تعبیه چراغ ها و لامپ های مختف در محوطه حیاط ویلا باید هر دو فاکتور زیبا سازی و ایمنی را در کنار هم داشته باشد. معمولا استفاده از چراغ های پایه بلند و زیبا در قسمت ورودی و جنب مسیرهای سنگی، دلنشین و چشمگیر هستند. بهتر است نحوه نورپردازی به شکلی باشد که بتواند اجزا و المان ها را در شب به خوبی نمایان کند و روشنایی فضا به حدی باشد که فضای تاریک و دلگیر را به فضایی منور و پر فروغ مبدل نماید.
 • استفاده از تاب و هاموک در طراحی حیاط از دیگر المان هایی است که علاوه بر افزودن مایه مدرنیته به محیط، آن را آرامبخش و زیبا جلوه خواهد داد.

در انتخاب میز و صندلی و مبلمان بسیار دقیق باشید تا بتوانید مبلمان و صندلی هایی مناسب با اندازه و شکل محیط خریداری کنید. جنس ومقاومت میز و صندلی و مبل ها باید به گونه ای باشد که در برابر عواملی هرچند نامساعد به لحاظ آب و هوایی نیز پایدار بوده و تغییر شکل و سایز ندهند.

طراحی محوطه و حیاط های کوچک

محوطه و باغ های کوچک در کنار محدودیت های خود مزایایی هم دارند. مثلا این محیط ها را می توان به شکلی راحت تر و با صرف زمان کوتاه تر تمیز و مرتب کرد و آن ها را با حداقل المان ها و در نتیجه با کمترین هزینه آراست.

در اینجا به بیان برخی از نکات برای طراحی ویلاهای کوچک و معرفی بعضی المان ها برای دیزاین کردن آن اشاره می کنیم.

 • ابتدا سعی کنید محیط را سازماندهی کرده و وسایل و اشیایی که محیط را بیهوده اشغال کرده اند از آن خارج نمایید. شما باید بتوانید از حداکثر پتانسیل فضا به بهترین نحو ممکن بهره بگیرید.
 • چنانچه محیط مورد نظر شما فضای کافی برای ساخت باغچه را ندارد، برای احیای فضای سبز از گلدان های مناسب و حتی فضای سبزی عمودی یعنی ایجاد دیوار سبز کمک بگیرید. گیاهان شما باید رنگ هایی شاد و برگ هایی ترجیحا ریز و کوچک داشته باشند و با نظم و انسجام و در ردیف هایی مرتب کاشته شوند. تک درخت بید یا درخت زیتون و هلو می توانند برای ایجاد پوششی از درخت مناسب باشند.
 • از مبلمان و صندلی هایی با رنگ های روشن بهره بگیرید تا ضریب وسیع نمایی فضا افزایش یابد. در اینجا شما باید به نکات ریز و جزئیاتی مثل رنگ کوسن ها هم دقیق باشید.

بدیهی است که در فضایی کوچک نمی توان از المان استخر بهره گرفت اما چنانچه تمایل دارید که نشاط و سرزندگی و اصل طبیعت گرایی را رعایت کنید، می توانید از آبنما یا حوضچه استفاده کنید تا ضمن زیبا کردن محیط به ذخیره آب نیز بپردازید

طراحی حیاط ویلا مدرن چطور انجام می شود؟

در صورتی که تصمیم به طراحی حیاط ویلا مدرن داشته باشید، باید در کنار کاشت گل و گیاهان مورد نظر خود، به سراغ اضافه کردن المان ها و تجهیزاتی بروید که می توانند چنین فضایی را به شکلی متفاوت جلوه ساز نمایند. در یک طراحی ویلای امروزی، تنها قائم به کاشت گل و گیاهان به شکل رندوم نیستیم و حتما باید این گل و گیاهان طبق یک الگوی از پیش طراحی شده انجام شوند.

ممکن است شما در بخشی از فضای حیاط ویلا، گل های فانتزی کاشته و در بخشی دیگر درخت های میوه به کار بگیرید. از این ها گذشته، اضافه کردن فاکتورهایی چون آلاچیق، حوضچه و فواره، تاب، باربکیو و … می تواند به محوطه حیاط ویلا رونق و کاربری به مراتب جذاب تری ببخشد. اگر تصمیم داشته باشید که حیاط ویلای خود را به شکلی امروزی و جذاب تر از آن چه در طراحی های معمولی می بینیم، سرسبز نمایید، اضافه کردن یک آبشار مصنوعی حتی بسیار کوچک یا به کار بردن آبنما نیز فوق العاده خواهد بود.

در گل کاری نیز به جای به کار بردن روش های سنتی، از الگوهای مدرن کمک بگیرید. شما می توانید با کمک یک طراح فضای سبز، ایده های جذاب چیدمان گل و گیاهان در ترکیب کنار یکدیگر را به طوری مورد استفاده قرار دهید که در نهایت جلوه حیاط ویلا، خاص و منحصر به فرد باشد. به طور مثال به کار بردن گل های سفید و صورتی با تناوب در کنار یکدیگر و یا ردیف هایی از گل های سفید و پس از آن ردیف هایی دوار از گل های صورتی، می تواند فرمتی خاص در حیاط ویلا ایجاد کند.

این ایده ها را می توانید با دنبال کردن طراحی باغ های مدرن و کلاسیک به دست آورده و تلفیقی از آن ها را در حیاط ویلای خود پیاده سازی کنید.

چه گل ها و گیاهانی برای کاشت در باغچه مناسب هستند؟

گیاهانی که در باغچه کاشته می شوند برای رشد به اشعه های مستقیم نور آفتاب محتاج اند؛ نیازمند آبیاری روزانه یا آبیاری در دوره های زمانی منظم هستند ودر برابر عوامل مختلف محیطی مثل سرما و گرمای شدید مقاوم و پایدارند.

گل اختر: ریشه های این گیاه گره گره و مستحکم اند می توانند به خوبی در خاک تثبیت شوند. استفاده از گل اختر در محیط های گرم و خشک متداول است چراکه این گل می تواند میزان مناسبی از آب را در بخش های ریشه ذخیره نموده و در هنگام نیاز از آن بهره بگیرد.

گل لادن: گل لادن برای رشد به محیطی مرطوب نیاز دارد و باید به شکل مرتب به آبیاری آن رسیدگی شود. این گیاه در رنگ های مختلف دیده می شود و استفاده از آن در دیوار سبز هم متداول است.

گل آلیسوم: این گیاه از اوایل بهار تا اواخر پاییز قادر به گلدهی کردن است. گل هایش رنگ های مختلفی چون سفید و قرمز و صورتی دارند و برای رشد به آبیاری مرتب و تابش مستقیم آفتاب نیازمند است.

طراحی حیاط ویلا باید به ترتیبی پیش رود که کاربری خود ویلا در تمامی مراحل آن حفظ شده و هیچ یک از این دو، به نفع دیگری قربانی نشوند. در تمام مراحل طراحی حیاط ویلا و اجرای فضای سبز آن، کلیه پنجره های ویلا لحاظ شده و در کنار آن مسیر رفت و آمد و تردد ساکنین، مورد بررسی و لحاظ قرار می گیرند.

در صورتی که بخواهیم حیاط ویلا در کنار ساختمان ویلا، زیبایی و کاربری خود را به خوبی حفظ نماید، تمامی مولفه های آن باید به موازات ساختمان ویلا انتخاب شده و حتی طراحی فضای سبز آن با الهام گیری از فرم ساختمان، پیش رود.

دقت داشته باشید که در طراحی حیاط ویلا، برخی نکات نسبت به طراحی یک باغ یا فضای سبز معمولی متفاوت است. در ویلا بحث رفت و آمد بیشتر بوده و شکل کاربری وجود دارد و این باعث می شود که در تک تک بخش های طراحی، کاشت بذر و نهال، به کار بردن فاکتورهایی چون آبنما و غیره، به این رفت و آمد توجه داشته باشیم. به علاوه ایمن سازی فضای سبز در حیاط ویلا نیز اهمیت بیشتری می یابد. باید در این طراحی و الگوسازی، فکر تردد کودکان یا سالمندان را کرده و در طراحی و اجرای آن تمام این نکات را در نظر گرفت.

طراحی حیاط ویلا نیز بسته به وسعت آن، می تواند با فاکتورهای گوناگونی همراه شده و یا از عوامل محدودی بهره مند شود. اما چیزی که در این میان کاملا مشخص است، این خواهد بود که فارغ از مساحت حیاط، تمامی اصول و قواعد طراحی فضای سبز حرفه ای باید پیاده سازی شوند. کوچک بودن حیاط، حتی شاید کار را تا حدود زیادی سخت تر کرده و تمامی محاسبات نیاز به جزئیات و ریز شدن بیشتری پیدا کنند.

طراحی حیاط ویلا قدیمی

برای طراحی حیاط ویلا قدیمی، باید به فکر المان هایی متناسب با حال و هوای قدیمی آن باشید. بدیهی است که در یک خانه یا ویلای قدیمی، داشتن یک طراحی حیاط مدرن و امروزی با استفاده از مولفه های جدید، چندان جالب نخواهد بود.

از این جهت توصیه می شود که برای طراحی حیاط ویلا قدیمی، از بلوک های چوبی و نیمکت های چوبی سازگار با آن ها استفاده کنید. همین طور برای نورپردازی حیاط ویلا قدیمی، از فانوس های ایستاده سنتی و مانند آن ها بهره مند شوید. (در بخش نورپردازی، دریافت مشاوره از تیم های طراحی نورپردازی فضا، راهگشا خواهد بود.)

به علاوه در بخش کاشت گل و گیاهان مختلف در حیاط یک ویلای قدیمی، به سراغ گیاهان سنتی بروید. استفاده از گیاهان تزیینی دنیای مدرن و به کار بردن گل هایی که ریشه در مد جدید باغداری و فضای سبز دارند، در حیاط های قدیمی توصیه نمی شود.

حتی شکل نیمکت چینی، انتخاب موزاییک های کف حیاط، آلاچیق، ایجاد باربکیو و … نیز باید در یک حیاط ویلا قدیمی، به شکلی متفاوت انتخاب شود. اگر تصمیم به ایجاد یک مولفه بر پایه آب داشته باشید، بهتر است به جای حوضچه های طبقه ای، یک حوض مسطح را در نظر گرفته و از رنگ آبی قدیمی که در حوض های دهه های گذشته استفاده می شد، برای آن بهره مند شوید. این فاکتورها در کنار یکدیگر، به شما کمک می کنند تا یک حیاط ویلا قدیمی را به خوبی طراحی کرده و در نهایت چیزی دوست داشتنی و جذاب به دست بیاورید.

به علاوه استفاده از مشورت کارشناسان باغداری و طراحی فضای سبز نیز در طراحی یک حیاط ویلای قدیمی، کارآمد خواهد بود و می توان به این شیوه، جلوه بهتری مطابق با فضا و پتانسیل های آن به دست آورد.

باغ ایرانی

طراحی حیاط ویلا

اگر طراحی حیاط ویلا خاص و منحصر به فرد ایده آل شماست؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص اصول طراحی حیاط ویلا استفاده نمایید.

شماره تماس : 09124682490

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09363728370