طراحی تاسیسات ویلا

طراحی تاسیسات ویلا

یکی از بخش های مهم در ویلاسازی، طراحی و پیاده سازی تاسیسات موردنظر می باشد. طراحی تاسیسات ویلا نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید به شکلی صحیح و اصولی اجرا گردد. طراحی اصولی تاسیسات ویلا یکی از کارهای مهم در هنگام ساخت ویلا است. هنگام اجرای تاسیسات ویلا باید حتما از تجهیزات با کیفیت و نیز از تخصص افراد حرفه ای در این زمینه استفاده کرد و از سرمایه گذاری در این بخش مهم از ساخت و اجرا، کوتاهی ننمود.

تاسیسات کلی ویلا به دو بخش تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی تقسیم می شود. این تاسیسات شامل سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه هوا، آب، برق، گاز و فاضلاب است. هر چقدر در تاسیسات ویلا از مصالح محکم و با کیفیت استفاده کنید، طول عمر ساختمان بالا می رود و در آینده نیاز به بازسازی ویلا نخواهید داشت.

از مهم ترین عواملی که در طراحی تاسیسات ویلا تاثیر گذار هستند به قرار زیر می باشند:

  • شرایط آب و هوایی
  • نقشه ویلا

نحوه پیاده سازی و طراحی تاسیسات ویلا

برای ساخت ویلا و علی الخصوص طراحی تاسیسات آن، حتما به سراغ یک تیم مجرب از مهندسان ماهر و متخصص در این زمینه بروید. نقشه کشی و اجرای تاسیسات در ویلا باید زیر نظر افراد متخصص و خبره انجام شود تا نتیجه کار، دقیقا مطابق با اصول و استاتداردهای مهندسی باشد. به طور کلی، طراحی تاسیسات ویلا باید بر طبق اصول ساختمان سازی انجام پذیرد. هرچقدر در ساخت ویلا و تقویت تاسیسات آن کم کاری کنید، به بافت ساختمان و ایمنی آن لطمه زده اید. ساختمانی که بر طبق اصول مهندسی ساخته نشده باشد، احتمال خرابی و به خطر افتادن جان ساکنین آن بیشتر است.

برای این که بعدا متحمل هزینه های زیاد برای بازسازی ویلا نشوید، همین حالا برای کیفیت هرچه بهتر مصالح ساختمان خود هزینه کنید. ممکن است برخی از افراد، به بخش طراحی تاسیسات ویلا اشراف کامل نداشته باشند و بنابراین ندانند که چه مصالحی برای ساخت ویلا بهتر است و به چه صورتی باید اجرا شود. به همین منظور، ما توضیحات کاملی را در خصوص بخش های مختلف تاسیسات ویلا خدمات شما خوانندگان گرامی ارائه خواهیم کرد. پس در ادامه این نوشتار، همراه ما باشید.

بهترین نرم افزارهای طراحی فضای سبز
مشاهده

طراحی و ساخت تاسیسات ویلا

طراحی تاسیسات مکانیکی ویلا

تاسیسات مکانیکی ویلا، جزو مهم ترین بخش ها و زیر ساخت های ساختمان است که باید نسبت به اجرای درست آن، نهایت دقت در عمل و حساسیت در اجرا را به خرج داد. در طراحی تاسیسات مکانیکی ویلا، هدف پیاده سازی اصولی سیستم گرمایش و سرمایش، تهویه هوا و آبرسانی به همه طبقات ساختمان ویلا می باشد. تاسیسات مکانیکی شامل سیستم گازرسانی، سیستم گرما و سرما، اطفا حریق، آب و فاضلاب، استخر سونا و جکوزی، تهویه هوا، موتور خانه، آبنما و آسانسور نیز می شود. در ادامه این بخش، به ارائه توضیحات مختصری راجع به هر یک از این ۴ تاسیسات اصلی می پردازیم.

طراحی تاسیسات ویلا

۱.تاسیسات گازرسانی

تاسیسات گازرسانی و به عبارتی سیستم گرمایش نقش مهمی در فصول سرد سال برای ساکنین ساختمان دارد. به همین دلیل باید در اجرای این تاسیسات از مهندسین متخصص راهنمایی و مشورت گرفت. لازم به ذکر است که تمام لوله های گاز و انشعابات آن باید طبق استاندارد های وضع شده برای ساختمان سازی باشد و پس از آن به تایید شرکت گاز برسد. البته لازم به ذکر است که نحوه اجرای تاسیسات لوله کشی گاز در هر ویلا می تواند متفاوت باشد.

تاسیسات ویلا ۲.

سیستم گرمایش و سرمایش ویلا

مورد دوم در طراحی تاسیسات مکانیکی ویلا، پیااده سازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی است. سیستم های گرمایشی در ساختمان ها به شکل شوفاژ خانه در قدیم و پکیج در زمان جدید وجود دارند. تجهیزات گرمایش و سرمایش در هر ساختمانی لازم و ضروری است که اهمیت آن در فصول مختلف سال حس می شود. سیستم گرمایش جدیدی که امروزه در ساخت ویلا های جدید اجرا می شود سیستم گرمایش از کف است.

سیستم سرمایش ویلا به شکل کولر های آبی یا کولر های هوشمند گازی وجود دارد. سیستم خنک کننده هوا در فصل تابستان که هوا بسیار گرم است اهمیت پیدا می کند. بهتر است هنگام خرید کولر های گازی کمی هزینه بیشتری کنید و از برند های معتبر خریداری نمایید.

طراحی فضای سبز نخل
مشاهده

3. تاسیسات اطفا حریق

یکی از موارد مهم در طراحی تاسیسات ویلا، پیاده سازی سیستم اطفا حریق در ویلا می باشد. شهرداری وجود کپسول های آتش نشانی در ساختمان های نوساز را امروزه به عنوان یک دستور اجرا می کند و وجود حداقل دو کپسول اطفا حریق را در ویلاها، امری ضروری می داند. کپسول های اطفا حریق جلوی انتشار زبانه های آتش را در ساختمان می گیرند. لوله های آتش نشانی در ساختمان ویلا به صورت پلاستیکی و فلزی وجود دارند.

سیستم اطفا حریق نیز در ساختمان ویلا به وسیله سنسورهایی هنگام علائم آتش سوزی روشن می شوند. در این هنگام ابتدا باید لوله های آب ساختمان را باز کرده و سپس با مراکز آتش نشانی تماس گرفت. برای متوقف کردن آژیر خطر می توانید از پنل هایی که در همه جای ساختمان نصب شده استفاده کنید.

4. تاسیسات آب و فاضلاب

سیستم آب و فاضلاب جزو تاسیسات مهم ویلا به شمار می رود؛ سیستم آب رسانی ساختمان شامل آب سرد و آب گرم می شود که باید طبق استاندارد ها اجرا شود. تاسیسات آب و فاضلاب یک شبکه با لوله های موازی اند که هرکدام عملکرد مختلف دارند. به این شکل که سیستم آب رسانی رو به بالا قرار دارد و سیستم فاضلاب رو به پایین و در جهت مخالف در جریان هستند. در سیستم آب سرد و گرم نیز، لوله ها به شکل جداگانه آب رسانی می نمایند.

طراحی و اجرای تاسیسات ویلا

طراحی تاسیسات الکتریکی ویلا

تاسیسات الکتریکی ساختمان، وظایف مختلفی همچون جابجایی اهالی ساختمان از طریق آسانسور را بر عهده دارند. داشتن آسانسور هم رفت و آمد ساکنین را آسان می کند و هم ویلای شما را، در شمار لوکس ترین سازه ها می آورد. تاسیسات الکتریکی ساختمان که شامل روشنایی بیرونی و داخلی، برق آسانسور، آیفون و درب بازکن می شود، نقشی حیاتی در زندگی ساکنین ویلا دارند. طراحی تاسیسات الکتریکی ویلا و پیاده سازی سیستم برق رسانی ساختمان توسط متخصصان برق انجام می شود.

وید در طراحی ویلا
مشاهده

تاسیسات الکتریکی ساختمان شامل مونتاژ تجهیزات الکتریکی مرتبط و واقع در یک ساختمان و دارای ویژگی های هماهنگ برای تحقق اهداف خاص است. امروزه تاسیسات الکتریکی ویلا می تواند شامل تاسیسات برقی تک فاز یا سه فاز باشد. تاسیسات برقی سه فاز، از تعداد بیشتری مدار الکتریکی نهایی تشکیل شده است.

تمامی طراحی تاسیسات ویلا در یک ساختمان، برای انجام عملکردهای کاملاً تعریف شده اجرا شده اند. به عنوان مثال، یک چراغ برق یک اتاق یا بخشی از آن را روشن می کند. یک کابل انرژی الکتریکی را به برخی از اتاق های ساختمان منتقل می کند. یک کلید یک چراغ یا گروهی از چراغ ها و غیره را روشن و خاموش می کند. مجموع کلیه تجهیزات الکتریکی نصب شده در یک ساختمان، تاسیسات برقی ساختمان را تشکیل می دهد که باید جزو تاسیسات برقی داخلی طبقه بندی شود. با این حال، برخی از قسمت های تاسیسات الکتریکی یک ساختمان، به عنوان مثال. از جمله چراغ هایی که برای روشنایی دیوارهای بیرونی ساختمان و محوطه اطراف آن استفاده می شود، ممکن است در خارج از ساختمان بر روی دیوارها و سقف آن نصب شود. این قسمت از تاسیسات الکتریکی ساختمان از نظر طراحی با تاسیسات الکتریکی در فضای باز مطابقت دارد.

سخن آخر

اگر برای طراحی تاسیسات ویلا به دنبال یک متخصص در این زمینه هستید، ما به شما مجموعه آی آر گیردینو را معرفی می کنیم. این مجموعه در زمینه طراحی و ساخت ویلا، اجرای فضای سازی، طراحی داخلی ویلا و محوطه سازی باغ، تجاربی موفق و ارزشمند دارد که شما می توانید به خاطری آسوده، طراحی تاسیسات ویلا خود را به آن ها بسپارید.

برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09363728370