طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی

طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی

تسلط به پارامترهای طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی و اجرای دکوراسیون داخلی ویلاها از اصول و استانداردهای خاص خود پیروی می کند. رعایت تک تک این موارد در طراحی آشپزخانه همانند سایر قسمت های ویلا با توجه به هزینه بالای مصالح ساختمانی و غیره باید در ابتدای پروژه ارزیابی و برآورد شود تا در نهایت یک آشپزخانه ویلایی زیبا و منحصر به فرد در کنار کارایی بالا تحویل بگیرید.

این اصول شامل طراحی پلان و نقشه آشپزخانه، اجرا و طراحی اصولی تاسیسات مختص به اشپزخانه، متریال های به کار رفته در ساخت ویلا، نحوه چیدمان، انتخاب وسایل و جای دادن اجزا، طراحی سه بعدی، تعیین موقعیت مکانی، مثلث کار آشپزخانه و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب می باشد. یکی از مواردی که در طراحی داخلی ویلا حائز اهمیت است، رعایت ابعاد استاندارد نقشه می باشد. بدین معنی که مساحت، زیربنا، دوبلکس بودن ویلا، حداقل طول و عرض و ارتفاع سقف و فضای آزاد آشپزخانه با توجه به نوع کاربری آن که به عنوان فضایی برای پخت غذا و یا محلی برای خوردن غذا باشد در نظر گرفته می شود تا در انتهای کار ساخت و یا بازسازی ویلا دچار مشکل نشوید. حداقل مساحت آشپزخانه ویلا اگر صرفا برای پخت غذا باشد، فارغ از فضای آزاد آن که برای کابینت و یا کمد استفاده می شود ۵/۵ متر و حداقل مساحت استاندارد آن علاوه بر محیطی برای پخت غذا و سرو آن باید ۷/۵ متر و با عرض و ارتفاع سقف به ترتیب ۱/۸ و۲/۴ متر مربع باشد.

در طراحی داخلی آشپزخانه های ویلایی توجه به ایجاد فضایی جهت تعبیه پنجره برای نورپردازی آشپزخانه اهمیت به سزایی دارد. از دیگر فاکتورهای مهم در طراحی داخلی آشپزخانه های ویلایی توجه به ایجاد مثلث کار و نیز ایجاد فاصله بین لوازم اصلی وذقرار ندادن وسایل اضافی در آشپزخانه می باشد که باعث ایجاد نظم و  هماهنگی و محیطی آرامش بخش حین انجام کار و فعالیت آشپزی و نیز رفت و آمد بین سه بخش اصلی آشپزخانه یعنی اجاق گاز، یخچال، ظرفشویی می شود. حداکثر محیط مثلث کار بین لوازم اصلی آشپزخانه حدود ۸ متر است.

طراحی داخلی آشپزخونه

انواع مختلف طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی

انواع مختلفی از طراحی داخلی آشپزخانه های ویلایی وجود دارد که هر کدام از آن ها به زیر بنا و مساحت و ابعاد آشپزخانه و دیوارهای آن که برای نصب و تعبیه وسایل و کابینت و یا مسیر خروجی لوله هرز آب کف شور و سینک ظرفشویی و غیره در نظر گرفته شده بستگی دارد. با توجه به این شرایط آشپزخانه ها به هفت سبک و مدل طراحی می گردند که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

خدمات طراحی فضای سبز
مشاهده

۱. طراحی داخلی آشپزخانه ویلا به صورت خطی یا یک طرفه

۲. طراحی داخلی آشپزخانه ویلا به صورت دو طرفه

۳. طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورت U  شکل

  1. طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورتL شکل
  2. طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورت جزیره
  3. طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورت تمیز یا دکوری
  4. طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورت کثیف یا مخفی

 

طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورت خطی یا یک طرفه

طراحی آشپزخانه خطی یا یک طرفه زمانی انجام می شود که فضای کافی برای طراحی داخلی آشپزخانه ویلا وجود ندارد؛ که در این حالت همه وسایل و لوازم آشپزخانه و کابینت ها در امتداد یک خط و بر روی یک دیوار قرار می گیرند. یکی از معایب این نوع طراحی، این است که امکان ایجاد مثلث کار برای این نوع آشپزخانه وجود ندارد و لوازم اصلی آشپزخانه از جمله گاز و یخچال و سینک ظرفشویی بسیار نزدیک به هم و در فضایی کوچک قرار دارند و حرکت و جا به جایی را دشوار می نماید. اما از طرفی می توان از فضای باز جلوی کابینت و دیگر وسایل برای قرار دادن میز نهار خوری استفاده کرد. در آشپزخانه های خطی یا یک طرفه معمولا سینک ظرفشویی ما بین یخچال و اجاق گاز قرار می گیرد. ذکر این نکته ضروری است که پهنای فضای خالی روبروی کابینت ها و وسایل آشپزخانه حتما باید به اندازه ۹۰ سانتیمتر باز باشد تا امکان رفت و آمد و فعالیت را میسر سازد.

طراحی داخلی آشپزخونه ویلاطراحی داخلی آشپزخونه ویلایی

طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی به صورت دو طرفه

در طراحی داخلی آشپزخانه های دو طرفه، معمولا دو دیوار روبروی هم برای قرار دادن کابینت و دیگر وسایل ضروری آشپزخانه در نظر گرفته می شود که توجه به فضای آزاد بین کابینت های روبروی هم جهت ایجاد مثلث کار اهمیت بسیاری دارد تا برای باز کردن درب کابینت ها و یخچال و غیره یا حرکت و رفت و آمد دو نفر از کنار هم دچار مشکل نشوند. حداقل اندازه در نظر گرفته شده برای این فضای خالی ۱/۴۰ تا ۲ متر برای آشپزخانه های ویلایی بزرگتر می باشد.

اصول و نکات مهم طراحی فضای سبز با آلاچیق
مشاهده

طراحی داخلی آشپزخانه به صورت L شکل

در طراحی آشپزخانه ویلایی L شکل دو دیوار متقاطع در فضایی مناسب و عالی برای تعبیه کابینت و دیگر وسایل آشپزخانه  قرار دارند. طراحی این نوع آشپزخانه نسبت به سایر نمونه ها آسان و ساده تر بوده و امکان طراحی اصولی و رعایت استاندارد ها و پارامترهای ساخت و چیدمان وسایل وجود دارد.

طراحی داخلی آشپزخانه ویلا به صورت U شکل

در طراحی آشپزخانه های U شکل معمولا سه دیوار برای نصب و قرار دادن کابینت و دیگر وسایل در دسترس می باشد‌. این مدل آشپزخانه ویلایی استاندارد ترین و مناسب ترین نوع طراحی آشپزخانه به لحاظ سهولت کار طراح و معمار آن برای انتخاب  نحوه چیدمان و قرار گیری اصولی و کاربردی وسایل آشپزخانه ویلایی است.

طراحی داخلی آشپزخانه ویلا به صورت جزیره

در این نوع آشپزخانه که جزو سبک های مدرن و لاکچری طراحی داخلی آشپزخانه های ویلایی است از جزیره های ساده با رنگ های سفید و خنثی استفاده می شود. در این مدل قسمتی از کابینت ها و لوازم آشپزخانه از جمله سینک ظرفشویی  یا اجاق گاز در مرکز و بخش میانی آشپزخانه و بر روی جزیره و ماشین ظرفشویی در قسمت زیرین جزیره که از هر طرف آزاد بوده و به دیوار متصل نیستند قرار می گیرند. همچنین می توانید از جزیره به عنوان میز ناهارخوری استفاده نمایید‌. طراحی این نوع آشپزخانه در کشور ایران معمولا مرسوم نمی باشد.

طراحی داخلی آشپزخانه ویلا به صورت تمیز یا دکوری

منظور از آشپزخانه تمیز یا دکوری آشپزخانه ای است که در معرض دید و مرکز توجه دیگران قرار داشته و بیشتر حالت بلا استفاده یا دکوری دارد و فقط برای پذیرایی ساده از آن استفاده می شود‌. در طراحی داخلی این نوع آشپزخانه از جزیره برای زیباتر دیده شدن آن بهره برده می‌شود.

طراحی فضای سبز در بالکن
مشاهده

طراحی داخلی آشپزخانه ویلا به صورت کثیف یا مخفی

منظور از آشپزخانه کثیف یا مخفی آشپزخانه ای است که در فضای  پشت و یا بسته ‌ای از آشپزخانه اصلی قرار دارد و امور کلی مربوط به پخت و پز و سرخ کردن غذا جهت پخش نشدن بو در فضای خانه و کثیف نشدن آشپزخانه دکوری در این مکان انجام می شود.

طراحی و دکوراسیون داخلی آشپزخونه دکوراسیون داخلی آشپزخونه

موقعیت آشپزخانه در ویلا

طراحی و موقعیت مکانی آشپزخانه ها در ویلا ها به نحوی است که نزدیک به سالن پذیرایی و نشیمن باشند تا امور مربوط به پذیرایی راحت تر انجام شود. در ویلا های دوبلکس آشپزخانه عموما در طبقه همکف و اتاق خواب ها در طبقه دوم  قرار دارند. اما در طراحی ویلا های دوبلکس یک آشپزخانه کوچک با امکانات محدود جهت دسترسی آسان‌ و رفع نیاز فوری به اشپزخانه در طبقه بالا طراحی و ساخته می شود.

سخن آخر

با توجه به آنچه تاکنون گفته شد سبک ها و طراحی های مختلفی از آشپزخانه های ویلایی اعم از مدرن و کلاسیک و نیز دو طرفه و جزیره و غیره وجود دارند که بسته به سلیقه و انتخاب افراد یا لوکس و اشرافی و یا ساده می باشند. اما مهم ترین عامل در مورد طراحی داخلی و نحوه چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه های ویلایی انتخاب پارامترهایی است که موجب ایجاد فضایی آرامش بخش  و چشم نواز و در عین حال زیبا و تمیز می شوند که از جمله می توان به بهره بردن و استفاده از رنگ های روشن و خنثی مانند رنگ های سفید و خاکستری اشاره کرد. برای طراحی داخلی آشپزخانه ویلایی خود، می توانید از خدمات ما در مجموعه آی آر گیردینو استفاده کنید.

برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09363728370