ایده های جذاب و کم هزینه محوطه سازی باغ

وقتی صحبت از محوطه سازی باغ به میان می آید، می توان این ساخت محوطه را به انواع باغ های موجود، مثل باغ های مربوط به فضاهای عمومی و شهری، باغ های مسکونی و شخصی، باغ های رستوران ها و البته باغ های عروسی تعمیم داد. 

برای محوطه سازی باغ از مشاوره  های رایگان گروه باغ ایرانی استفاده کنید.

محوطه سازی باغ در تهران

افزایش شهرنشینی، ازدحام جمعیت جوامع مدرن، آلودگی های صوتی و البته آب و هوای نه چندان مناسب کلان شهر هایی مثل تهران، شهروندان را مجاب به ایجاد آرامش و گرایش به سمت فضایی دلچسب و آرام می کند. گاهی این فضا را می توان به واسطه طراحی محیطی سبز و مطلوب ایجاد کرد.

گسترش آپارتمان نشینی و توسعه ساخت و سازهای انبوه، سازه های ویلایی را محدود و محدودتر می کند و حالا در ابرشهری مانند پایتخت کمتر شاهد خانه ها و ساختمان های ویلایی هستیم.

اما این موضوع به آن معنا نیست که باید از ساخت فضای سبز و دیزاین محوطه خود صرف نظر کنید. تلفیق علم و هنر در زمینه طراحی و لند اسکیپ، این امکان را فراهم می کند تا حتی در خانه ها و آپارتمان های کوچک و فضاهای محدود هم قادر به ایجاد فضای سبز باشید. اما ایجاد محوطه سبز در شهرها از قواعد و اصولی پیروی می کند که رعایت آن ها لازمه اخذ نتیجه مطلوب و دلخواه است. بنابراین بهتر است برای طراحی فضای خود از افراد با تجربه کمک بگیرید و سلایق خود را به استانداردهای معین اتکا دهید.

محوطه سازی باغ در پوششی از اصالت 

اصالت و سنت ایرانی هنوز عده قابل توجهی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد تا در محوطه سازی باغ و ویلای خود از المان ها و طرح های سنت گرایانه بهره بگیرند. حتی عده ای بر این باورند که گرایش بیش از حد به فضاسازی های مدرن و متدهای نوین به نوعی سنت شکنی محسوب می شود و لازم است که حداقل در بخش هایی ازمحوطه سازی، از طرح ها و نقش ها و ابزارهای اصیل و ایرانی بهره گیری شود. واقعیت اینجاست که رعایت اصل میانه روی در امر طراحی و دیزاین نیز یکی از مهم ترین آموزه هاست و بنابراین می توان با استفاده از طرح های جدید و طرح های اصیل در کنار یکدیگر به نتیجه ای شگفت انگیز و چشمگیر دست یافت.

پیش نیازهای محوطه سازی باغ

برای محوطه سازی باغ، نیاز به یک سری پیش نیازها داریم که با توجه و رعایت آن ها، می توان مراحل محوطه سازی را به شکلی اصولی تر پیش برده و در نتیجه، حاصل کار نزدیک به چیزی که در طرح اولیه آورده شده، خواهد بود. این پیش نیازها به شرح زیر هستند:

جواب سوال خیلی از مشتریان که می پرسند شما طراحی ویلای مدرن انجام می دهید؟

در باغ ایرانی طراحی ویلا مدرن با جدیدترین متدها انجام می گیرد. برای مشاهده انواع سبک طراحی ویلا کلیک کنید.

  • اندازه گیری مهندسی شده فضا: این اندازه گیری باید کاملا به صورت کارشناسی انجام شده و شکل کامل فضای تحت اختیار، تعیین شود.
  • سنجش پتانسیل های جغرافیایی، آب و هوا، خاک و غیره: شیوه آبیاری، زاویه تابش خورشید و شدت دریافت نور و گرما، میزان بارش ماهیانه و … باید در این مورد کاملا بررسی شده و در تصمیم گیری های بعدی، لحاظ شوند.
  • مرزبندی فضا بین گیاهان و سایر مولفه ها: درست است که قصد برپایی یک باغ را داریم، اما امکان نورپردازی و یا به کار بردن سایر مولفه ها چون بلوک های چوبی، حصارکشی و یا حتی نیمکت گذاری و غیره نیز جای خود را خواهند داشت. از این رو لازم است که در مرزبندی فضا، کلیه این موارد در نظر گرفته شده و سپس به ایجاد طرح نهایی اولیه اقدام گردد. دقت داشته باشید که در شکل طراحی فضای باغ جدید، بسیاری فاکتورهای جانبی به طراحی فضا اضافه می شوند.
  • تطابق دادن بذرها و نهال های انتخاب شده با یکدیگر به لحاظ شرایط زیست محیطی: لازم است که پیش از تصمیم نهایی، بذرها و نهال های انتخاب شده جهت کاشت کنار یکدیگر، به لحاظ همزیستی بررسی شده و در صورتی که انتخاب اشتباهی صورت گرفته باشد، برطرف گردد. تطابق دادن بذرها و نهال های انتخاب شده با یکدیگر یکی از مواردی است که باید توسط متخصص باغداری انجام شده و شخص معمولی، قادر به انجام آن نیست و نمی تواند بدون داشتن تخصص کافی، نسبت به این مورد اظهار نظر کارشناسی داشته باشد.

محوطه سازی باغ رستوران

جلب مشتری در تجارت رستوران داری بی شک بر هر موضوع دیگر مقدم است اما رعایت کیفیت، نکات اصولی و جزئیات و اولویت بندی ها است که هدف مذکور را قابل دستیابی می کند‌. غالبا رستوران هایی که در اطراف خود باغ یا محوطه ای دارند، نسبت به رستوران هایی که فاقد این آپشن تاثیر گذار هستند، در جلب رضایت مشتریان خود موفق تر خواهند بود. چراکه عده قابل توجهی از افراد تمایل دارند تا اوقات فراغت خود را در هوای آزاد و زیر نور مهتاب سپری کنند و از فضای بسته خانه یا محل کار خود فاصله بگیرند.

آلاچیق ها در طراحی محوطه رستوران ها نقش بسزایی دارند. این سرپناه های چوبی یا فلزی باید در فصول سرد سال به تجهیزات و ابزارآلات گرمایشی مجهز باشند تا مردم بتوانند ساعات خود را به دور از زندگی روزمره و با فراغ خاطر در مکانی آرام و مناسب سپری کنند.

رعایت چه اصول و استفاده از چه المان هایی ما را به هدف خود یعنی طراحی محوطه باغ به سبک ایرانی نزدیک تر می کند؟

رعایت اولویت ها: در طراحی باغ به شیوه ایرانی رعایت نظم از اهمیتی بسیار زیادی برخوردار است. لازم است ساخت و دیزاین هر یک از اجزا و المان ها به نسبت میزان اهمیت و اولویت خود در دستور کار قرار بگیرند و بنابر اندازه اهمیت کارکرد و تاثیرشان، به آن ها بها داده و از آن ها استفاده کنید. مثلا در طراحی یک باغ ایرانی ابتدا لازم است به قسمت ورودی و درب آن بپردازید؛ سپس مسیر ورود و جاده کوتاهی که شما را به قسمت اصلی باغ می رساند اهمیت دارد و بعد هم باید به طراحی و ساخت اجزا و المان های باغ نظیر باغچه ها، آبنما، پلکان، آلاچیق ها، ایوان، استخر و مبلمان و صندلی ها بپردازید.

نقطه کانونی و اصل ایجاد تقارن را جدی بگیرید: طراحی های ایرانی به ساختاربندی های منسجم و خلق جایگاه های منظم و یکپارچه شهرت دارند و رعایت این اصول از چنان اهمیتی برخوردار است که در صورت عدم انجام، بین طراحی شما و طراحی اصیل ایرانی فاصله ایجاد خواهد کرد. ایجاد تقارن و قرینه سازی، تعادل و سازگاری محیط را تا حد اعلایی افزایش می دهد. لذا لازم است اجزا و المان ها را در تقارن با یکدیگر قرار دهید و از ایجاد بی نظمی و عدم یکسان سازی بپرهیزید. باغچه ها معمولا باید کادری مستطیل یا مربع شکل داشته باشند و نحوه کاشت درختان و گیاهان در آن ها قرینه و کنترل شده باشد.

توجه به نقطه کانونی و مرکز گرایی نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. نقطه کانونی در واقع تعیین کننده میزان جذابیت باغی است که قصد آرایش آن را دارید. برای مرکز باغ و دیزاین کردن آن از ابزار و المان هایی بهره بگیرید که ارزش معطوف شدن نگاه ها و نهایت دقت و توجه را داشته باشند.

اصل ریتم و تکرار را رعایت کنید: تکرار و ریتم به معنای این است که گاهی در طراحی ها، بعضی از عناصر یا المان ها را در نقاط مختلف مشاهده کنید. این قوانین خصوصا در طراحی باغچه اثر دارند. اگر قرار است گیاهان را در ردیف های مجازا بکارید لازم است به ریتم آن ها توجه نموده و جایگاه هر یک را پس از دیگری مشخص کنید. این رعایت ریتم باید به شیوه ای موزون و آهنگین انجام شود و بتواند نظم، قانون مندی و هماهنگی را نمودار کند. در قسمت های پلکانی یا دیوارهای متقاطع محوطه باغ های ایرانی، اصل ریتم و هماهنگی به خوبی هویدا است.

دانش تفکیک اجزا را در نظر داشته باشید: محوطه سازی باغ ایرانی بر پایه تفکیک درست و حساب شده قسمت ها و بخش های مختلف صورت می گیرد. باید توجه داشته باشید که اجزا نباید در فاصله حداقلی و تنگاتنگ در کنار هم قرار بگیرند چراکه نظم و آرایش اصولی را دچار اختلال می کنند. پس هریک از اشیا، المان ها و بخش های مجزا را به شکل تفکیک شده از هم قرار داده و برای هرکدام یک جایگاه ویژه و حساب شده در نظر بگیرید.

فضای سبز و پوشش گیاهی و درختان محوطه رستوران هم در طراحی و دیزاین آن حرف های زیادی برای گفتن دارند. در محوطه سازی باغچه و طراحی باغ رستوران رعایت ریتم و هماهنگی برای ایجاد منظره ای یکپارچه و زیبا موثر است. درختانی که در حاشیه مسیرهای ورودی قرار دارند باید استوار و سبز باشند و در زمینه ای از گیاهان نشاط آفرین و زیبا، منظره ای چشمگیر و به یاد ماندنی خلق کنند. ایجاد دیوارهای سبز در حدفاصل آلاچیق ها یا در مسیر های ورودی به سالن رستوران هم این طراحی را تکمیل خواهد کرد.

به نور پردازی و آبنما هم توجهی ویژه داشته باشید و سعی کنید فضای خارجی رستوران و محوطه آن را به واسطه چراغ هایی بزرگ و نورانی، به روشن ترین حالت ممکن در آورید. ساطع شدن این الوان رنگی و روشنایی های مختلف بر روی آب موجود در آبنماها و برکه های مصنوعی تاثیر شگفت انگیزی دارد و صدای آرامبخش جریان آب نیز این زیبایی را از هر حیث بی نقص جلوه خواهد داد.

محوطه سازی باغچه کوچک

هنر دیزاین و طراحی محوطه  گستره ای وسیع را در بر می گیرد و علم لند اسکیپ را می توان دانشی نامحدود و قابل بسط دانست. محوطه سازی و طراحی فضای سبز به مکانی محدود منحصر نمی شود و اصولا هر جایی که دارای چشم انداز بوده و مکان عبور و مرور تلقی شود  را می توان طراحی کرد. هر چقدر فضای مورد نظر وسیع تر باشد مسلما طراحان نیز اختیار عمل بیشتری خواهند داشت؛ البته این بدان معنا نیست که فضاهای کوچک از قاعده طراحی و محوطه سازی مستثنی هستند.

تنها چیزی که در محوطه سازی باغچه کوچک بیش از هر مسئله دیگر باید مد نظر داشته باشید، به کار گیری دقت و صرف زمان برای کسب اطلاعات است. قبل از اینکه اقدام به محوطه سازی باغ ویلا کنید، لازم است متراژ و ابعاد دقیق زمین را به دست آورید. این کار به شما امکان این را می دهد تا بتوانید تنها از بعضی گزینه های طراحی باغچه بهره ببرید و فقط به مواردی فکر کنید که مناسب مساحت مکان مورد نظر شما باشد. بدیهی است که در فضای کوچک باغچه خود نمی توانید همه المان ها و سازه های طراحی را به کا بگیرید و این کار مزیت کاهش هزینه ها را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر آن باید به شرایط زیست محیطی و آب و هوایی باغچه خود توجه کنید. آگاهی از میزان بارندگی، میزان وزش باد، درجه حرارت خورشید و مقدار رطوبت یا خشکی، امکان این را فراهم می کند تا از پوشش گیاهی و درختان مناسب با شرایط خود بهره ببرید و رشد و پرورش گیاهان را با کیفیت همراه کنید.

مجموعه ی باغ ایرانی ساخت ویلا را در تهران و تمامی شهرستان ها انجام می دهد.

برای  کسب  اطلاعات دقیق با شماره ی زیر تماس می گیرید.

۰۹۱۲۴۶۸۲۴۹۰

از چه المان هایی برای طراحی باغ های کوچک بهره بگیریم:

نظم و انسجام: در دیزاین محیط های کوچک چه در طراحی فضای داخلی و چه در طراحی محوطه، رعایت نظم و پرهیز از آشفتگی اولویت دارد و سازمان دهی کردن و ترتیب اجزای مختلف قبل از هر چیز حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است اجزا، سازه ها و دیگر المان ها را در فاصله ای تعیین شده، مناسب با ریتم، با توجه کامل به اصل تقارن و البته با مد نظر داشتن مرکزیت و نقطه کانونی، در جایگاه مناسب خود قرار دهید.

پوشش گیاهی مناسب: بدیهی است که متراژ و مساحت باغچه شما امکان کاشت هر نوع گیاهی را فراهم نمی کند و تنها باید از درختان و گیاهان مناسب با محدوده فضا بهره بگیرید. درختانی مثل درخت ارغوان، درخت هلو یا درخت انجیر برای کاشت در باغ های کوچک مناسب تلقی می شوند و این در حالی است که شما باید از کاشتن درخت هایی مثل سرو یا چنار اجتناب کنید. جامعه گیاهی فضای سبز شما هم باید از گلهایی کوتاه و کوچک تشکیل شود. سعی کنید گیاهان و گل هایی را به کار بگیرید که گلبرگ های کوچک و ریز داشته باشند و رنگ آن ها نیز حتی الامکان روشن باشد و از پرورش گیاهانی که میزان رویندگی آن ها زیاد است و فضای گسترده ای را می طلبد بپرهیزید.

تعداد و سایز اجزا و المان ها: در طراحی محوطه های کوچک، تعداد اجزا و المان هایی که قصد بهره گیری از آن ها را دارید، قابل اهمیت هستند‌. مثلا شما برای به تصویر کشیدن عنصر آب به عنوان اولین و اثرگذارترین عنصر طبیعت، نمی توانید از همه المان ها نظیر آبنما، نحر، برکه، جویبار، حوض یا استخر در محیط کوچک باغچه خود استفاده کنید و لازم است که انتخاب های خود را حتی الامکان محدود کرده و به مناسب ترین گزینه فکر کنید. سایز و ابعاد سازه ها  و اجزای مختلف نیز باید در تناسب با مساحت محیط باشند و آن ها را به نحوی گزینش کنید که فضا را بسته و محدود نمایش ندهند.انتخاب رنگ های مناسب: همانطور که می دانید در محیط های کوچک استفاده از رنگ های تیره مناسب نیست و بهتر است برای افزایش ضریب وسیع نمایی مکان، از اجزا و اشیایی با رنگ های روشن و طیف های میانی بهره بگیرید.استفاده از باغچه دیواری: در صورتی که فضای کوچک باغچه شما برای قرار دادن گلدان ها محدود است، می توانید با ایجاد قفسه هایی روی دیوار از حداکثر پتانسیل فضا بهره بگیرید و زینت و جلوه محیط خود را با قرار دادن گلدان ها روی دیوار و ایجاد یک دیوار سبز و زیبا افزایش دهید.به هماهنگی طرح ها و رنگ ها و نور پردازی مناسب توجه کنید: سازگاری و هماهنگی رنگ و طرح های قسمت های گوناگون برای از بین بردن تضادها و یکپارچه نشان دادن محیط، از اهمیت برخوردار است. برای این کار می توانید رنگ و طرح دیوارها، کفپوش و البته حاشیه باغچه ها را در هماهنگی با هم قرار دهید. لازم به ذکر است که نورپردازی به شیوه صحیح نیز می تواند بسیاری از چالش های شما در مبارزه با محدود بودن فضا را مرتفع کند.

محوطه سازی باغ شیب دار

بسیاری از بناها برای دور شدن از شهر نشینی و معایب آن روی کوهپایه و دامنه کوه ها ساخته می شوند. اما محوطه سازی و طراحی باغ در زمین های شیبدار ممکن است افراد را با دغدغه هایی مواجه کند. در ادامه توضیح می دهیم که به چه روش می توانید محوطه سازی باغ خود را بر روی زمین های شیبدار انجام دهید.

اولین اقدام: همانطور که می دانید زمین های شیب دار و غیر مسطح بیشتر از زمین های صاف و مسطح در معرض فرسایش خواهند بود. وزش بادهای تند و شدید، تابش مستقیم آفتاب، یخ زدگی سنگ ها در فصول سرد سال، باران ها و بارندگی های مختلف و به طور کلی فرسایش های دوره ای، سبب خرد شدن و از هم گسستگی سنگ ها و نهایتا فرسایش هر چه بیشتر آن ها می شوند. در این میان پوشش گیاهی و درختان منطقه نقش مهمی را در کاهش فرسودگی خاک و زمین ایفا خواهند کرد. به عبارت دیگر اگر پوشش های گیاهی و تعداد درخت های کاشته شده در منطقه شیب دار مناسب باشد، شاهد فرسایش کمتری در سطح خاک خواهیم بود.

محوطه سازی باغ در گیلان یا به طور کلی محوطه سازی باغ در شمال مواقع زیادی با چالش های این چنینی مواجه است. از آن گذشته، فرسایش بیش از حد خاک می تواند جاری شدن و سرعت جریان یافتن آب ناشی از بارندگی را بر سطح شیب دار افزایش دهد و به همان میزان سبب آب گرفتگی یا تخریب مکان های مختلف شود. راه گرفتن جریان های شدید آب همچنین می تواند منجر به ایجاد گل و لای غلیظ و رسوبات فراوان شود و در نهایت رسوب این آبرفت ها در عمق زمین، اختلالات مختلف ر روند زهکشی را به وجود بیاورد.

با توجه به تمام موارد ذکر شده باید عنوان کرد که بهره گیری از پوشش گیاهی غنی و استفاده از درختان استوار در زمین های شیب دار نقش عمده ای در کاهش فرسایشات خاک خواهد داشت. برای انتخاب نوع درخت نیز سعی کنید از درختانی با ریشه های بلند و قوی استفاده کنید تا بتوانند این ریشه ها را به خوبی در زمین های شیب دار تثبیت کنند و از خاک در برابر فرسایش محافظت نمایند.

در محوطه سازی باغ در چهار باغ و زمین های شیب دار این منطقه، رعایت زهکشی های زمین به خوبی مشهود است. در این محوطه ها زهکشی به روش های گوناگونی انجام شده است که از جمله آن ها می توان زهکشی به شیوه ایجاد گودال ها یا زهکشی کانالی را نام برد. مثلا استفاده از الگوی زهکشی کانالی یا شبکه ای در محوطه سازی باغ در لواسان به وضوح دیده می شود. محوطه سازی فضای سبز در لواسان و خصوصا بخش ها و زمین های غیر مسطح این نواحی با روش های اصولی انجام شده است و استفاده از کانال های منظم برای زهکشی آب و انتقال آن به نقاط زیرین زمین نیز نمونه ای از آن است.

محوطه سازی باغ در کرج و زمین های شیب دار اطراف آن به روش های پلکانی یا روش های طبقاتی هم دیده می شود. استفاده از گیاهان مختلف و باغچه بندی هایی که با رعایت فاصله اصولی ایجاد شده اند، یک ناحیه شیب دار را به شکلی زیبا آرایش می دهد. شیب دار بودن زمین این مناطق استفاده از آبنما یا نهر، آلاچیق های چوبی و فلزی و نور پردازی ها و تعبیه چراغ های مختلف را محدود نکرده است و استفاده از تک تک این المان ها حتی در نواحی شیب دار نیز به قوت خود پایدار است.

محوطه سازی باغ تالار

طراحی فضای سبز و ایجاد محوطه مناسب در تالارهای عروسی از چالش ها و دغدغه های مهم بسیاری از طراحان است. حساسیت و اهمیت توجه به جزئیات و پرداختن به هماهنگی و سازگاری اجزا از اولویت های مهم این نوع طراحی است و به همین سبب کسانی که عهده دار طراحی فضاهای این چنینی هستند، علاوه بر تخصص و تجربه از قریحه هنری و استعداد زیادی برخوردارند.

المان ها و طرح هایی که در دیزاین باغ تالار مورد توجه هستند

نحوه نور پردازی: نور پردازی و نحوه قرارگیری چراغ ها و پرژکتورها از مسیر ورودی تا قسمت اصلی باغ و بخش ورودی سالن باید با دقت و تبحر کافی انجام شود. شیوه انتشار نور از چراغ های مختلف باید هماهنگ و سازگار بوده و منجر به ایجاد نقاط نورانی با روشنایی کافی شوند. البته لازم به ذکر است که در طراحی چراغ ها و تعبیه آن ها باید توجه نور را روی اشیا و ابزارهای چشمگیر معطوف کنید تا جلوه آن ها صدچندان شود.  چراغ ها و الوان های کوچک هم باید با جاگیری مناسب در حاشیه باغچه ها و دیوارها، این طراحی را تکمیل کنند.

سنگ فرش باغ: برای پوشاندن کف باغ تالار می توان از انواع مصالح ساختمانی بهره برد؛ اما باید به هماهنگی رنگ و طرح آن ها با دیوارهای حایل، درب و حاشیه های سنگی باغچه ها توجه کنید. استفاده از سنگ ریزه ها و یا حتی سنگ های درشت و رودخانه ای برای طراحی کف مسیرهای عبوری بسیار مناسب است.

استفاده از آتشدان ها: بهره گیری از المان مشعل یا آتش دان خصوصا در مسیرهای ورودی نمای جذابی را ایجاد کرده و سبب گرم تر و روشن تر جلوه دادن محفل جشن خواهد شد.

طاق ها و سرپوش ها: سرپوش هایی از جنس پارچه های سفید رنگ یا گل های طراحی شده در مسیر عبور عروس و داماد، محوطه باغ را به زیباترین شکل ممکن آرایش می دهد.

استخر یا آبنمای تزئینی: مسلما وجود عنصر آب در کنار تمام المان ها و جلوه های بصری دیگر، به کار طراحی شما هویت و شخصیت می بخشد و به نحوی آن را تکمیل می کند. قرار دادن سنگ های ریز و درشت با رنگ های متفاوت اما سازگار و البته بهره گرفتن از گیاهان و گل های پیچنده و آبزی در بخش آبنما یا برکه نیز این المان را بی نقص نمودار کرده و باغ را به مکانی رویایی و فراموش نشدنی تبدیل می کند.

محوطه سازی باغ فانتزی

محوطه سازی باغ فانتزی چیزی شبیه به ایجاد باغ پریان است. شما باید شناخت خوبی از المان های باغ های فانتزی داشته باشید. در این شکل از باغداری، باید به سراغ گل و گیاهان و نهال های درختان خاص و احتمالا کمیاب بروید. این چیزی است که به شما اجازه می دهد تا فضای ساده و ابتدایی باغ را به شکلی منحصر به فرد طراحی کرده و به آن قالبی رویایی ببخشید. استفاده از درخت ها با برگ های پهن و گل هایی فانتزی که کمتر در باغ های معمولی آن ها را ببینیم، کارآمد خواهند بود.

به همین نسبت اگر قصد استفاده از نیمکت یا صندلی و غیره را دارید، لازم است که در انتخاب آن ها نیز با وسواس عمل کرده و به سراغ نوعی از میز و صندلی و نیمکت بروید که حال و هوایی رویایی و فانتزی داشته باشند. معمولا انتخاب رنگ سفید، صورتی کمرنگ یا صورتی کدر و مانند آن ها برای انتخاب میز و صندلی و نیمکت، عالی خواهند بود.

در مورد نورپردازی نیز باید به شکلی کاملا متفاوت عمل کنید. زمانی که قصد محوطه سازی باغ فانتزی را دارید، حتما باید نورپردازی نیز مطابق با آن پیش برود. در این شرایط استفاده از نورهای رنگی و قرار دادن چراغ های ال ای دی با پخش و حرکت نور، عالی خواهند بود. همین طور استفاده از فانوس های ایستاده را نیز از یاد نبرید. این فانوس ها باید به شکلی کاملا فانتزی و در هماهنگی با سایر تجهیزات انتخاب شوند.

در نهایت باید گفت که محوطه سازی باغ به شکل فانتزی، با به کار بردن هر چیزی که دارای ماهیت فانتزی باشد، کامل خواهد شد. حال هر آن قدر که بیشتر بتوانید در این زمینه به ماهیت فانتزی نزدیک تر شوید، حاصل کار بیشتر مطابق میل شما خواهد بود.

در محوطه سازی باغ چه چیزهایی را رعایت کنیم؟

زمانی که قصد اجرای محوطه سازی باغ در فضاهای مختلف را دارید، باید اصول و نکاتی را رعایت نمایید که هر یک از آن ها به نوعی ضامن اثربخشی کامل این فضا خواهند بود. به این ترتیب قرار نیست محوطه سازی باغ چیزی کاملا تصادفی باشد و حتما باید اصول و قواعدی در آن پیاده سازی شده و رعایت گردند.

به طور نمونه لازم است که بین بخش های مختلف گیاهان تحت کاشت در این محوطه باغ، یک مرزبندی مرئی یا نامرئی در نظر بگیرید. اگر چه لزوما نیازمند حصارکشی و بخش بندی مساحت باغ نیستیم، اما در الگو و طرح اولیه ایجاد فضای سبز، حتما باید یک مرز بندی ولو نامرئی وجود داشته باشد. باور داشته باشید که قرار نیست محوطه سازی باغ، چیزی شبیه به جنگل های آمازون باشد و گیاهان خود رو در هر بخش از آن به شکلی بی سر و سامان و درگیر در هم رشد کنند.

از این جهت با شناخت خاصیت گیاهان مختلف و میزان سازگاری یا عدم سازگاری آن ها با یکدیگر، مرزبندی در این فضا شکل می گیرد.

از آن گذشته در محوطه سازی باغ های امروزی، به جز کاشت گل و گیاه، باید به فکر سایر اجزا چون آلاچیق، نیمکت، بلوک چینی، سنگ های تزیینی و غیره باشیم. با در نظر گرفتن کاربری باغ ها و این که چه نوع رفت و آمدی در آن ها شکل خواهد گرفت، سایر اجزا به جز گل و گیاهان نیز به این فضا افزوده می شوند. این درست همان چیزی است که می تواند یک فضای سرسبز بی کاربرد و تنها با جلوه بصری را با یک باغ سرسبز و در عین حال مسکونی و قابل کاربرد، جایگزین کند.

با توجه به میل جوامع به قرار گرفتن در فضاهای سبز و باغات، کاربردی ایجاد کردن آن ها برای حضور افراد؛ به مراتب جذاب تر خواهد بود.

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

برای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه استفاده از راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:
۱٫ استفاده از بذر و گل و گیاهان و درخت و بوته های ارزان تر
۲٫ تعبیه سیستم آبیاری بهینه سازی شده
۳٫ استفاده از تجهیزات و امکانات رفاهی با سادگی و سطح قیمت پایین تر
به این ترتیب شما می توانید ضمن به دست آوردن همان فضایی که مطابق با سلیقه تان است، صرفه جویی قابل توجه و البته در حد امکانی در هزینه های محوطه سازی باغ داشته باشید.

طراحی محوطه

طراحی محوطه تنها به کاشت گل و گیاهان مختلف، بوته و درختان محدود نشده و باید حتما برای آن برنامه ریزی درستی در خصوص المان ها و تجهیزات مختلف نیز در نظر داشت. استفاده از لمکده، آتشدان، آلاچیق، زمین بازی و … هر یک به شکلی در طراحی محوطه معنا داشته و نمی توان این موارد را حذف کرده یا کنار گذاشت.

محوطه سازی باغ جهت برگزاری جشن

محوطه سازی باغ جهت برگزاری جشن های مختلف، شامل تفاوت های خاصی با محوطه سازی باغ معمولی می شود. در آماده سازی و طراحی باغ های برگزاری مراسم، باید سبک چیدمان درخت ها و نوع کاربری گل و گیاهان، کاملا متفاوت باشد. در چنین باغ هایی مسیر رفت و آمد عروس و داماد یا مدعوین باید کاملا تزیین شده باشد. به طور مثال معمولا در چنین باغ هایی از ردیف درختان یا نهال ها در دو ردیف موازی استفاده شده و به این شکل مسیری رویایی به وجود می آید. چمن کاری و کاشت نهال های تزئینی  و باغچه های پر از گل نیز جای خود را خواهد داشت و لازم است که این موارد حتما مورد نظر قرار بگیرند.

همین طور شکل نورپردازی در محوطه سازی باغ جهت برگزاری جشن، باید به شکلی گسترده تر صورت بگیرد و نمی توانیم به همان شکل نورپردازی معمولی در باغ ها پایبند باشیم. بدیهی است که در چنین باغ هایی افراد زیادی حضور خواهند داشت و برای برگزاری میهمانی، نیازمند نورپردازی وسیع تر و دریافت نور بیشتری هستیم. به ویژه در مسیر رفت و آمد یا همان دالانی که در بالا ترسیم کردیم، باید تمرکز نورپردازی صورت بگیرد.

در محوطه سازی باغ جهت برگزاری جشن، لازم است که از گل ها و گیاهان تزئینی بیشتری استفاده شده و زیباسازی بر سایر عوامل و فاکتورها غلبه داشته باشد. همین طور به کار بردن اجزای تزئینی بیشتر مانند انواع آب نماها، حوضچه، فواره و غیره در چنین باغ هایی، ضرورت خواهد داشت و نباید این موارد را از قلم انداخت.

بنابراین برای طراحی و اجرای فضای سبز باغ های برگزاری مراسم، لازم است که به جز مشاوره طراحی باغ و فضای سبز، مشاوره تزیینات باغ را نیز کمک بگیرید.

باغ ایرانی

محوطه سازی باغ

اگر محوطه سازی باغ خاص و منحصر به فرد ایده آل شماست؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص اصول محوطه سازی باغ استفاده نمایید.

شماره تماس : ۰۹۱۲۴۶۸۲۴۹۰

در این مطلب مطالعه کردید: پنهان
1 ایده های جذاب و کم هزینه محوطه سازی باغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.