وید در طراحی ویلا

وید در طراحی ویلا

وید تنها یک اصطلاح در علم معماری نیستف بلکه تکنیکی است که سال هاست در طراحی داخلی ویلاها و سازه های ساختمانی توسط مهندسین معمار طراحی و اجرا می شود و مورد استقبالی بی نظیر از سوی کارفرمایان پروژه های ویلایی در سراسر شمال قرار گرفته است.

ویدها در میانه سازه ویلا قرار دارند و به فضای تهی و باز که نسبت به سطح زیرین مساحت کمتری دارد و به شکل نیم طبقه در میانه ارتفاع و داخل سقف یک ساختمان یا ویلا ایجاد می شود، اطلاق می گردد. مرز مشخصی برای ابعاد و سطح وید وجود ندارد و همین مورد باعث می شود تا دید طبقات نسبت به هم بیشتر شده و در صورتی که متراژ ویلای شما کم باشد، آن را دلبازتر و بزرگ تر نشان می دهد.

مزایای استفاده از تکنیک وید در طراحی ویلا

بهره گیری از وید در طراحی داخلی ویلا موجب زیبایی چشم نواز آن و کیفیت بالای فضاهای مختلف و انتقال نور از سایر نقاط ویلا خصوصا فضای نشیمن به بخش های دیگر آن شده و امکان  تهویه هوا مطبوع و دید گسترده به کل ویلا را فراهم می نماید. اما از طرفی سبب می شود تا نتوانید دکوراسیون فضای داخلی ویلا را آن طور که می خواهید تغییر بدهید. به طور کلی استفاده از وید در طراحی داخلی ویلاهای با سقف مرتفع، امکان پذیر است به گونه ای که شما می توانید یک نیم طبقه در فضای بین طبقات و روی طبقه همکف و یا طبقه اصلی ویلا ایجاد نمایید تا از فضاهای موجود بیشترین استفاده را ببرید که به این طبقات میانی، اصطلاحا آشکوب گفته می شود. آشکوب یا طبقه میانی از طریق طراحی وید ویلا به قسمت نشیمن و پایین دست خود ارتباط یافته و متصل می شود و جزئی لاینفک از فضای باز و یک دست آن می گردد.

طراحی و اجرای فضای سبز عمودی
مشاهده

به هر حال ارتفاع این طبقه میانی یا آشکوب کمتر از حد استاندارد بوده و غالبا محیطی آرام و راحت و به دور از هر گونه شلوغی و هیاهو را برای استراحت افراد فراهم می کند. آشکوب می تواند به عنوان

 • اتاقی برای استراحت
 • خواب
 • اتاق مطالعه
 • اتاق کار
 • اتاق تلویزیون
 • یک فضای دنج برای غذاخوری
 • فضایی برای گلخانه

استفاده شود. آشکوب ها هیچ دری برای جدا شدن از فضای اصلی ویلا ندارند و کاملا به طبقه زیرین ویلا مرتبط و متصل هستند. توجه به این نکته ضروری است که ساخت نیم طبقه باعث می شود که فضای همکف نیز ارتفاع کمتری از سقف داشته باشد.

گاهی اوقات طراحی وید در ساختمان های تجاری، پاساژها، حتی بیمارستان ها و ساختمان های عمومی باعث ارتباط میان تمامی طبقات آن ها می شود و ارتباط میان طبقات مختلف را آسان تر می نماید. بنابراین تکنیک طراحی وید نه تنها در ویلا، بلکه در سایر ساختمان ها، کاربردی است.

مزایا و معایب وید در طراحی داخلی ویلا

طراحی وید در ویلا، مزایا و معایبی نیز دارد که خوب است پیش از اقدام برای اجرای آن، مروری کلی بر روی آن ها داشته باشید و سپس تصمیم نهایی خود را برای پیاده سازی یا عدم اجرای آن بگیرید.

مزایای وید در طراحی داخلی ویلا عبارتند از

 • تهویه هوای مناسب در داخل ویلا
 • نور گیر و پر نور بودن فضای داخلی ویلا
 • افزایش دید به تمامی بخش ها و قسمت های ویلا
 • بزرگ تر و دلباز تر بودن فضای ویلا
 • ایجاد فضای باز مرکزی
 • افزایش زاویه دید در زوایای
 • امکان تقسیم بندی فضای ویلا
 • به وجود آمدن فضایی متفاوت نسبت به سایر قسمت های ویلا
 • ایجاد فضایی دوستانه برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی
بازسازی ویلا و نوسازی در سراسر ایران
مشاهده

معایب وید در طراحی داخلی ویلا

یکی از مهم ترین و عمده ترین معایب وید در طراحی ویلا صرف انرژی مضاعف برای گرم کردن فضای داخلی ویلاست. بنابراین استفاده از تکنیک وید، اغلب برای مناطق گرمسیری و کویری گزینه مناسبی می باشند.

تفاوت وید و آتریوم

از آنجایی که هدف از طراحی وید در ویلا استفاده از نور فراوان و نورگیر بودن فضای داخلی ویلاست و شباهت بسیار زیادی به نورگیر یا آتریوم دارد، این دو تکنیک غالبا به جای هم اشتباه گرفته می شوند.

طراحی و اجرای وید در ویلا، باعث ایجاد فضای دلبازتر و بزرگتر در میانه سازه می شود که سبب دید گسترده تر و نور بیشتر در فضای داخلی ویلا می گردد. در طراحی وید ویلا سقف کاملا بسته است اما در طراحی آتریوم از یک نورگیر سقفی یا شیشه ای در قسمت پشت بام ویلا استفاده می شود. بنابراین مهم ترین تفاوت وید و آتریوم در سقف و جنس دیواره های اطراف آن ها است. به نحوی که در طراحی آتریوم از دیوارهایی با جنس شیشه استفاده شده و به پشت بام متصل است که باعث افزایش نور در فضای داخلی ویلا می گردد؛ اما جنس دیواره های وید از همان مواد و مصالح اصلی به کار رفته در ساختمان ویلا است که تفاوتی با جنس سایر دیوارهای ویلا ندارند و به صورت جزئی از بنا و درون ساختمان ویلا و سقفی مشترک با خود ویلا داشته و هیچ گونه فضای اضافی برای آن در نظر گرفته نشده است. بنابراین وید و نورگیر یا آتریوم در نوع کارکرد کاملا متفاوت و جدا از هم می باشند.

طراحی فضای سبز باغچه کوچک
مشاهده

طراحی وید در ساختمان های معروف ایران

یکی از ساختمان ها و بناهای معروف که از جمله شاهکارهای معماری مدرن ایران است، خانه چرخان می باشد که وید در این خانه در فضای بالایی قسمتی از خانه که حالت چرخان داشته قرار دارد. طراحی وید در این خانه به گونه ای است که اگر بازدید کنندگان  از فضای چرخان، از بالا به پایین نگاه کنند یک کف چوبی به همراه مبلمان را مشاهده می کنند.

طراحی وید در ویلا با آی آر گیردینو

برای اجرای طراحی وید در ویلا، می توانید از خدمات طراحی و ساخت ویلا در مجموعه آی آر گیردینو کمک بگیرید. آی آر گیردینو، به واسطه سال ها تجربه و به پشتوانه کادری مجرب، ارائه کننده خدماتی همچون ساخت و طراحی ویلا، محوطه سازی، اجرای فضای سبز و طراحی باغ ویلا است.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به تکنیک طراحی وید در ویلا صحبت کردیم. ایجاد فضای آشکوب به واسطه اجرای تکنیک وید در ویلا انجام می شود. به طور کلی می توان گفت محل قرار گیری و ساخت وید در ویلا معمولا در قسمت نشیمن آن است. طراحی وید در ویلاهایی صورت می پذیرد که ارتفاع سقف آن ها بیشتر از سقف یک طبقه و مشابه ارتفاع سقف یک ویلای دوبلکس باشد.

برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09363728370