طراحی فضای سبز میدان و تکنیک های آن

فضای سبز میدان شهری

در طراحی فضای سبز میدان نیازمند رعایت برخی الگوها هستیم که شاید در مدل های دیگر طراحی فضای سبز، به شکلی دیگر مورد توجه قرار بگیرند. فضای سبز میدانی در بخش های مختلف شهر، به جز مرزبندی و شکل دهی به خیابان ها، یک عنصر زیبایی سازی نیز به شمار می رود و به همین دلیل فضاسازی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به طراحی فضای سبز میدان و اصول آن بپردازیم.

طراحی فضای سبز میدان

در طراحی فضای سبز میدان با یک محیط دایره ای شکل مواجه هستیم که لازم است فضای سبز ایجاد شده در آن نیز همان ترتیب دایره ای را حفظ کند. به این شکل اگر قصد قرینه سازی فضای میدانی را داشته باشید، باید این قرینه سازی با در نظر گرفت مساحت دایره ای، ایجاد شود.

در طراحی فضای سبز میدان از گیاهانی استفاده می شود که نیاز به آبیاری روزانه نداشته و رسیدگی به مراتب کمتری را طلب کنند. البته شهرداری رسیدگی های خود به میادین را انجام می دهد، اما با این همه برای زیبایی دائمی و عدم افت جلوه میادین، لازم است که گیاهان مورد استفاده در طراحی فضای سبز میدان، حتما از انواعی باشد که بیشتر خودرویی داشته و کمتر نیازمند رسیدگی روزانه باشند.

فضای سبز میدان

از طرفی گل کاری فضای میدان نیز غالبا در دستور کار قرار دارد و حتما بخش هایی از فضای میدان، گل کاری خواهد شد. معمولا در وسط مساحت دوار میدان، استفاده از فواره یا مجسمه هایی از شخصیت های برتر کشور، دیده می شود. همان طور که گفتیم طراحی فضای سبز میدان با در نظر گرفتن یک مرکز ثقل به طور مثال فواره یا مجسمه بوده و فضاسازی و طراحی فضای سبز، در حول محور آن صورت می گیرد.

در غالب میدان های شهری، می بینیم که یک فضاسازی با فواره در وسط دایره صورت گرفته و اطراف آن با گل کاری های محوطه ای و چمن کاری پیوسته، پر شده است. این چمن کاری در میادین به شکل کاملا یکپارچه دیده شده و گل کاری های آن حالت جزیره ای و متراکم و در عین حال با فاصله از هم دارند.

معمولا اجرای فضای سبز میادین شهری به صورت فصلی انجام پذیرفته و رسیدگی های به آن نیز دوره های هفتگی یا ماهیانه دارند. همان طور که می دانید حتی چمن کاری ساده و ابتدایی نیز نیازمند رسیدگی و کوتاه کردن چمن ها در دوره های متناوب خواهد بود.

نکته: اجرای فضای سبز میادین در شهرهای مختلف، با المان ها و ویژگی های مختلفی همراه خواهد بود. بدیهی است که نمی توانیم یک الگوی مشابه را برای شهری در شمال کشور و شهری در جنوب کشور در نظر بگیریم. وضعیت جغرافیایی، شرایط بارش، میزان تابش نور خورشید یا خشکی هوا، در تعیین نوع چمن و شکل طراحی فضای سبز میدان ها، نقش اساسی ایفا می کند.

از این جهت لازم است که پیش از تصمیم گیری بابت اجرا، وضعیت منطقه توسط تیم حرفه ای اجرای فضای سبز، مورد بررسی قرار گرفته و سپس نوع گیاهان و شرایط کاشت، تعیین گردد.

سخن پایانی

فضای سبز میدان های شهر، اهمیت زیادی در زیباسازی شهرها و حفظ روحیه و نشاط شهروندان ایفا می کنند. از این روی لازم است که به این موضوع با اهمیت زیادی برخورد شده و به آن به شکل حرفه ای پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *