سیستم های آبیاری طراحی فضای سبز

نحوه آبیاری طراحی فضای سبز

زمانی که به طراحی فضای سبز می پردازیم، سیستم های آبیاری طراحی فضای سبز نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورتی که سیستم های آبیاری به درستی انتخاب نشده باشند، فضای سبز ایجاد شده، به درستی یا حداقل به سهولت صورت نگرفته و در مدتی کوتاه فضای سبز دچار مشکلاتی خواهد شد.

از این جهت لازم است که حین طراحی فضای سبز، حتما سیستم های آبیاری طراحی فضای سبز را نیز در نظر گرفته و در جای خود تعبیه کنید. این تجهیزات شامل مواردی از جمله پمپ آب، فیلتر، انواع نازل، شیر برقی، کنترلر، لوله و اتصالات لازم، دریپر، میکروجت، بابلر و اسپرینگر می شوند.

آبیاری قطره ای درختان

ابتدا نیاز است که یک لوله کشی درست در مسیر فضای سبز ایجاد شده و به درستی نقشه ای برای جای گرفتن سایر تجهیزات در نظر بگیرید. شما باید از پیش بدانید که در کدام نقاط از فضای سبز خود، نیاز به خروجی آب، نازل و بابلر دارید. پس از آن به خوبی می توانید پمپ را در جای خود قرار داده و کنترلر را تثبیت کنید.

سیستم های آبیاری طراحی فضای سبز بسته به نیاز موجود می تواند از نوع قطره چکانی بوده و یا فواره ای باشد. به طور مثال برای آبیاری چمن های کاشته شده در فضای سبز ایجاد گشته، باید از سیستم آبیاری فواره ای استفاده نمایید.

اگر از سیستم های آبیاری حرفه ای استفاده نمایید، کنترلرها به شما اجازه می دهند تا میزان خروجی آب را در زمان های مختلف و با توجه به میزان نیاز گیاهان زیر کشت و این که در چه فصل و موقعی از سال قرار داشته باشیم، تنظیم نمایید.

لازم به ذکر است که بدون ایجاد یک سیستم آبیاری مدرن و حرفه ای، فضای سبز ایجاد شده تحت ریسک قرار خواهد گرفت. در حقیقت هر آن قدر که فضای سبز را به شکلی حرفه ای طراحی کرده و کاشت را مناسب پیش برده باشید، باز نداشتن یک سیستم آبیاری حرفه ای، به شکست پروژه منجر خواهد شد. از آن گذشته لازم است که سیستم آبیاری فضای سبز را پیش از کاشت برپا کرده و در صورتی که انجام این کار را به زمان پس از کاشت و رشد و نمو کامل اختصاص دهید، به کار بسیار پیچیده و غیرحرفه ای تبدیل خواهد شد.

به طور معمول برای راه اندازی سیستم آبیاری فضای سبز، به شلنگ های پلی آمید نیاز داریم و باید از پمپ های فشار قوی استفاده نمایید. همین طور نصب سیستم زهکشی برای کلیه فلاورباکس ها و اتصال خروجی زه آب به فاضلاب شهری باید به شکلی اصولی انجام پذیرد. در غیر این صورت اجرای خروجی آب و آبیاری فضای سبز، دچار مشکل خواهد شد.

مطالعه بیشتر 

محوطه سازی ویلا 

منبع آب در سیستم های آبیاری فضای سبز

منبع آب در سیستم های آبیاری فضای سبز معمولا چاه های کم عمق هستند که با نصب پمپ آب، امکان خروجی مناسب را خواهند داشت. در شرایطی که منبع آب، آب شهری باشد، نیاز به نصب مخزن نخواهد بود. با این همه، لازم است که حتما ابتدا مطالعه درستی در خصوص منابع آب و نیازهای خروجی در مناطق مختلف فضای سبز داشته، سپس طرح ابتدایی قرارگیری خروجی های فواره ای یا قطره چکانی را برقرار سازید.

در نهایت لازم است که این سیستم آبیاری به شکلی حرفه ای انجام شده و توسط یک تیم کارشناسی، مراحل آن پیاده سازی شود.

باغ ایرانی

اگر به دنبال تیمی حرفه ای جهت پیاده سازی سیستم آبیاری طراحی فضای ویلا یا باغ خود هستید؛ پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان و تجربیات تیم تخصصی باغ ایرانی در خصوص اصول آبیاری فضای سبز استفاده نمایید.

شماره تماس : 09124682490

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *