طراحی محوطه ویلا و اصول مهم

طراحی محوطه ویلا

امروزه محوطه سازی در کشور پیشرفت زیادی کرده است و با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان ایده های بسیار خوبی برای این کار پیدا کرد. با توجه به بحث آلودگی هوا در کلان شهرها و نیاز به هوای پاک و دور شدن از جوامع شهری، اغلب مردمی که توانایی مالی دارند سعی می کنند در مناطقی خارج از شهر برای خود ویلایی تهیه نمایند که بتوانند روزهایی به دور از هیاهوی شهری و آلودگی در آن به استراحت بپردازند.

طراحی محوطه ویلا و اصول مهم آن به همراه محوطه سازی ویلا و فضای سبز فقط مختص کاشت و هرس و آبیاری گیاهان نیست، بلکه ایجاد فضای جذاب و جادویی برای محوطه ویلا می تواند شما را به وجد و نشاط بیاورد و تماشای این مناظر شگفت انگیز در محوطه ویلاها شما را از روزمرگی دور می کند.

همه افراد دوست دارند که ساعت های زیادی را به تماشای فضای سبز آن بپزدازند. تماشای محوطه های پر از گل و تزیینات زیبا به انسان حس شادابی و نشاط می بخشد و برای ساعت ها ذهن انسان را از مسائل حاشیه و روزمره دور می سازد. محوطه سازی ویلا یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در هنگام ساخت ویلا مورد توجه قرار گیرد، در این مطلب انواع ایده های جالب برای طراحی محوطه ویلا و اصول مهم را دراختیار شما همراهان عزیز قرار داده ایم.

اکنون سعی داریم به تعدادی از انواع محوطه سازی اشاره نمائیم. ما می توانیم در محوطه سازی از احداث استخر البته با توجه فضای موجود، انواع زمین بازی، آلاچیق برای نشستن و صرف غذا، فضای سبز شامل درختان زینتی و میوه، چمن کاری، ایجاد نهر آب و آبنما و غیره استفاده کنیم.

طراحی محوطه ویلا و اصول مهم

در طراحی محوطه ویلا می توانیم نکات زیر را در نظر بگیریم:

  • احداث استخر
  • انواع زمین بازی
  • آلاچیق
  • فضای سبز
  • ایجاد نهر آب، آبنما و برکه مصنوعی

احداث استخر در طراحی محوطه ویلا

استخر جذاب ترین بخش در یک ویلا می تواند باشد. با در نظر گرفتن محیط و فضایی که در اختیار داریم می توانیم اقدام به احداث استخر کنیم. در احداث استخر باید ابتدا پلن مشخصی طراحی نمود. باید  توجه داشت افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند را  حتما در نظر بگیریم. باید در نظر داشت تا جایی که ممکن است استخر سرپوشیده ساخته شود که از بحث آلودگی در امان باشد.

گرچه استخر روباز دارای جذابیت بیشتری است ولی باید در نظر گرفت که مکان استخر جایی باشد که آلودگی کمتری متوجه آن گردد. البته در مکان هایی که رطوبت محیط بالاست، ساختمان اصلی ویلا را از زمین بالاتر احداث می کنند و به راحتی می توان با کمی خلاقیت استخر را در زیر ساختمان ویلا احداث نمود. در این گونه بناها می توان به جای دیوارهای کناری از شیشه های تمام قدی استفاده نمود تا از لحاظ نور مشکلی وجود نداشته باشد. از آن جایی که فضای استخر محصور است، می توانیم در کنار استخر جکوزی کوچکی احداث کنیم تا فضای تفریح ما کامل تر گردد.

البته پیشنهاد می کنیم در کنار استخر یک محیط کوچه مثل آبدارخانه ایجاد شود و وسایل ورزش هوازی در کنار آب مستقر گردد. در ساخت استخر از متریال محکم استفاده کنیم و بحث آب بندی آن را به خاطر احداث آن در زیر ساختمان باید جدی گرفت. برای بهبود کیفیت آب می توانیم از تشت کلر شناور در آب استفاده کرده و برای جلوگیری از ایجاد لجن در کناره های آن از کات کبود استفاده کنیم. می توان با ایجاد یه سیستم موتورخانه در کنار استخر به راحتی در فصل های سرد، آب گرم داشت و لذت استفاده از شنا در آب گرم را تجربه نمود. تنها با نصب یک پکیج در فضایی خارج از فضای استخر می توان آب را به دمای مناسب و مورد نظر رساند.

می توان در کنار استخر فضایی برای احداث جکوزی اختصاص داد. جکوزی به حوضچه ی کوچکی گفته می شود که آّب در آن با استفاده از سیستم لوله کشی تعبیه شده در دور آن و با قدرت گرفتن از یک موتور پر قدرت آب را با فشار به داخل فضای داخلی حوضچه پمپاژمی نماید. قطعا شما هم تجربه استفاده از جکوزی را داشته اید.

انواع زمین بازی

می توان قیمتی از ویلا را برای ساخت انواع زمین بازی اختصاص داد. برای مثال زمین بازی برای کودکان مثل سرسره  یا تاب و الاکلنگ که با کف سازی مناسب جهت بازی کودکان مهیا شده باشد. احداث این گونه زمین ها  می تواند باعث فراق بال والدین شده و بچه ها ساعت ها در آن مشغول به بازی باشند. البته با داشتن فضای مناسب می توان زمین های فوتبال، تنیس و یا والیبال نیز احداث نمود. در برخی از ویلا ها با عنایت به این که فضای مناسب در اختیار است می توان زمین تنیس فوق العاده ای ایجاد نمود که غالبا مورد استقبال همه قرار می گیرد. ورزش تنیس از ورزش هایی است که تحرک زیادی می طلبد و برای سلامتی بسیار مفید است.

طراحی محوطه ویلا

آلاچیق در طراحی محوطه ویلا

برای ساخت آلاچیق باید در قسمتی از محوطه ویلا فضایی مناسب پیدا نمود که در نزدیکی فضای سبز باشد و مسیری سنگی برای ورود به آن احداث نمود تا فضای سبزمان آسیب نبیند. مصالح ساخت آلاچیق عمدتا چوب می باشد البته در برخی از سازه ها، سازندگان اسکلت اصلی آلاچیق را با اسکلت فلزی احداث می کنند که بسیار حرفه ای تر خواهد بود. اول این که سازه آلاچیق محکم تر شده و برای احداث آن زحمت کمتری لازم است.

دوم از نظر هزینه ساخت آن صرفه جویی می شود، چون در این سازه باید اسکلت کار محکم باشد، قاعدتا آهن استحکام و پایداری بیشتری نسبت به چوب دارد. می توان در وسظ آلاچیق یک شومینه هیزمی تعبیه کرد که در دورهمی ها دور آتش حلقه زده و محیط گرم و جذابی برای خود و خانواده مهیا کنید.

در ضمن می توان در قسمتی از آلاچیق یک باربیکیو طراحی نمود؛ برای کباب کردن انواع خوراکی ها و جلوه ای از فضای جنگل را به تصویر کشید. می توانید به دلخواه فضای آلاچیق را بسته یا باز احداث کنید.

فضای سبز

یکی از ارکان محوطه سازی در ویلا، اجرای فضای سبز است. به طور کلی می توان به غیر از فضای پارکینگ، اغلب فضاهای ویلا را زیر کشت فضای سبز برد. بهتر است از چمن برای کف سازی این قسمت از ویلا استفاده کرد که نمایی جذاب ایجاد می کند.

در زمینه کاشت درخت می توان از درختان زینتی مثل نخل یا بید مجنون استفاده نمود. گروهی از اشخاص مطابق سلیقه از درختان میوه استفاده می کنند. باید در نظر داشت که طبق محیط جغرافیای ویلا منظور لوکیشن آن است، باید  از درختانی استفاده کرد که سازگاری با آب و هوای منطقه را داشته باشند. تنها در این روش است درختان به بار می نشیند و میوه می دهند.

در رابطه با فضاهای تردد افراد میتوان از سنگفرش استفاده نمود و یا به سراغ احداث موزائیک های سیمانی بصورت شطرنجی رفت که در میان آن ها از چمن استفاده شده باشد. می توان با جستجوی ساده در اینترنت به طرح ها و مدل های زیادی دسترسی پیدا کرد و از آنان الهام گرفت.

ایجاد نهر آب، آبنما و برکه مصنوعی در طراحی محوطه ویلا

ایجاد نهر آب در محوطه سازی در ویلاهایی که در دامنه ی کوه ها وجود دارند متداول تر است. با توجه به شیب زمینی که ویلا در آن قرار دارد، می توان از یک موتور آب و کمی لوله گذاری در زمین و ایجاد نهر با مصالح ساختمانی از جمله سیمان کار را شروع کرد. می توان در کنار نهر ساخته شده از گیاهان آبزی استفاده نمود و با سنگچینی به زیبایی آن افزود.

باید در انتهای نهر آب یک حوضچه یا برکه مصنوعی ایجاد گردد. می توانیم با استفاده از نور، فضایی رویایی طراحی کنیم. عمق آن نهایت 100 سانتی متر باشد و موتور آب در منهولی در کنار آن تعبیه گردد. با استفاده از لوله های پلی اتیلن باید آب به بالای نهر تلمبه کنیم. می توانیم برای زیبایی بیشتر در مبدا نهر که مرتقع ترین نقطه ویلا می تواند باشد، یک آبنما زیبا با استفاده از سنگ تراولتن و تجهیزات مناسب این کار استفاده کنیم . ایجاد نهر از نظر علم روانشناسی می تواند بسیار آرامش بخش باشد. صدای نهر آب و آبشار و آبنمای احداث شده در کنار رطوبتی که نهر ایجاد می کند فضایی مملو از آرامش را برای شما به ارمغان می آورد.

بدیهی است که برای تعبیه این امکانات و فضاسازی ویلا، نیاز به یک تامین کننده بذر و نهال و تجهیزات محوطه سازی ویلا خواهد بود و انجام تمام امور به صورت شخصی ممکن نیست.

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردید برای طراحی محوطه ویلا و یا باغچه های مشابه، تنوع بالایی از تجهیزات و ایده ها را در اختیار داریم. این ایده ها و طرح های اولیه، بسته به پتانسیل های فضا و موقعیت و البته بودجه در اختیار، ترکیب بندی شده و اولویت استفاده از آن ها، تعیین می گردد. شما چه ایده هایی برای طراحی باغچه و محوطه  ویلا دارید؟ نظریات خود را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت (villa landesccape) مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *